Debiut Norwegian Encore
30 października Norwegian Cruise Line (NCL), odebrały w Bremerhaven w Niemczech swój najnowszy statek Norwegian Encore. Na krótki rejs inauguracyjny wyruszył do Southampton w Wielkiej Brytanii. Wzięli w nim udział dziennkarze I reprezentanci biur podróży z całego świata, m.in. reprezentant portalu WaszaTurystyka.pl.
Czytaj więcej...
Niemcy - ideał dla aktywnych
Jesień wcale nie oznacza pożegnania z podróżami – na tę porę roku idealną propozycją jest turystyka aktywna. A warunków do jej uprawiania nie trzeba szukać daleko. Liczne szlaki rowerowe, piesze wędrówki po terenach niezniszczonych ludzką ręką, a przy tym dobrze przygotowana infrastruktura – wszystko to znaleźć można w Niemczech.
Czytaj więcej...
Delayfix: do 600 euro za opóźniony lot
Dla firmy specjalizującej się w uzyskiwaniu odszkodowania za opóźnione bądź odwołane loty biura podróży to naturalni partnerzy. Delayfix współpracuje z branżą turystyczną, a biurom partnerskim oferuje prowizje.
Czytaj więcej...
Biała Księga upolitycznia promocję
Zamiast oczekiwanej decentralizacji – centralizacja turystyki, zamiast samodzielności POT – większa podległość wobec MSiT. Ponadto – podporządkowanie ROT-ów i LOT-ów oraz zależność finansowa od centrali. Z 127 stron Białej Księgi, 24 poświęcono zmianom w promocji turystycznej.
Czytaj więcej...
Corendon stawia na Polskę
Zwiększenie obecności w Polsce, otwarcie nowych połączeń oraz zaproponowanie touroperatorom mniej ryzykownych opcji kontraktów – to cele Corendon Airlines na najbliższy czas. Przewoźnik zorganizował w Warszawie spotkanie dla branży, by lepiej poznać obecnych i potencjalnych partnerów.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Debiut Norwegian Encore
  • Niemcy - ideał dla aktywnych
  • Delayfix: do 600 euro za opóźniony lot
  • Biała Księga upolitycznia promocję
  • Corendon stawia na Polskę

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 01 październik 2019 21:40

Decydenci, posłuchajcie się NIK-u

Napisane przez Wojciech Fedyk
Wojciech Fedyk Wojciech Fedyk archiwum WaszaTurystyka.pl

Kontrole NIK głównie oparte na mechanizmach badania dokumentów formalnych nie zawsze, i nie w pełni pozwalają na pogłębioną analizę tak interdyscyplinarnego zjawiska jakim jest rozwój turystyki, a szczególnie jej promocja (w wymiarze skuteczności i efektywności).

Cennym jest to, że kontrole systemu zarządzania i promocji w turystyce są podejmowane, bowiem mobilizują wszystkich do działania, choć najczęściej w krótkiej perspektywie czasu i w modelu: odpowiedzieć NIK, coś tam skorygować, a potem się zobaczy co dalej.

Bezsprzecznie zgodzić się należy z wieloma tezami wskazanymi przez NIK w raporcie, w tym z wnioskiem, że w polskim systemie promocji oraz informacji turystycznej brakuje wielu dokumentów strategicznych (w ujęciu horyzontalnym i wertykalnym), lub część z nich jest już mocno zdezaktualizowana (to poważne zaniechanie i władz, i branży).

Także podejmowane dotychczas działania w zakresie pomiaru skuteczności i efektywności promocji są dzisiaj już niewystarczające i mogą „trącić myszką” w sferze ich metodologii.

Zachęcam wymienionych w raporcie Decydentów (z MSiT & POT) i przedstawicieli JST oraz regionalnych i lokalnych Partnerów do wdrożenia wszystkich zaleceń NIK, bo są trafne.

A wcześniej zalecam wszystkim lekturę myśli Arystotelesa, cyt: "Doskonałe jest to: co zupełne, co zawiera wszystkie należne części; co jest tak dobre, że w swym rodzaju nie może być lepsze; co osiągnęło swój cel” (za Tatarkiewicz 1976, s. 9).

Wojciech Fedyk

O raporcie NIK czytaj TUTAJ