Debiut Norwegian Encore
30 października Norwegian Cruise Line (NCL), odebrały w Bremerhaven w Niemczech swój najnowszy statek Norwegian Encore. Na krótki rejs inauguracyjny wyruszył do Southampton w Wielkiej Brytanii. Wzięli w nim udział dziennkarze I reprezentanci biur podróży z całego świata, m.in. reprezentant portalu WaszaTurystyka.pl.
Czytaj więcej...
Niemcy - ideał dla aktywnych
Jesień wcale nie oznacza pożegnania z podróżami – na tę porę roku idealną propozycją jest turystyka aktywna. A warunków do jej uprawiania nie trzeba szukać daleko. Liczne szlaki rowerowe, piesze wędrówki po terenach niezniszczonych ludzką ręką, a przy tym dobrze przygotowana infrastruktura – wszystko to znaleźć można w Niemczech.
Czytaj więcej...
Delayfix: do 600 euro za opóźniony lot
Dla firmy specjalizującej się w uzyskiwaniu odszkodowania za opóźnione bądź odwołane loty biura podróży to naturalni partnerzy. Delayfix współpracuje z branżą turystyczną, a biurom partnerskim oferuje prowizje.
Czytaj więcej...
Biała Księga upolitycznia promocję
Zamiast oczekiwanej decentralizacji – centralizacja turystyki, zamiast samodzielności POT – większa podległość wobec MSiT. Ponadto – podporządkowanie ROT-ów i LOT-ów oraz zależność finansowa od centrali. Z 127 stron Białej Księgi, 24 poświęcono zmianom w promocji turystycznej.
Czytaj więcej...
Corendon stawia na Polskę
Zwiększenie obecności w Polsce, otwarcie nowych połączeń oraz zaproponowanie touroperatorom mniej ryzykownych opcji kontraktów – to cele Corendon Airlines na najbliższy czas. Przewoźnik zorganizował w Warszawie spotkanie dla branży, by lepiej poznać obecnych i potencjalnych partnerów.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Debiut Norwegian Encore
  • Niemcy - ideał dla aktywnych
  • Delayfix: do 600 euro za opóźniony lot
  • Biała Księga upolitycznia promocję
  • Corendon stawia na Polskę

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 24 wrzesień 2019 09:38

Thomas Cook - co po upadku

Napisane przez Juliusz Bolek
Juliusz Bolek Juliusz Bolek archiwum własne

Wiadomość o upadku Thomasa Cooka nie powinna być ani newsem, ani zaskoczeniem. Dług przedsiębiorstwa jest ogromny, świadczy o tym najlepiej, że Spółka w trybie pilnym oczekiwała wsparcia w wysokości 250 milionów dolarów.

Takie zadłużenie nie powstaje w chwilę, chyba, że doszło do niespodziewanego wypowiedzenia umów kredytowych przez instytucje finansowe. Jednak jeśli by tak było, to oznaczałoby to celowe działanie albo ze strony konkurencji albo jakiś inwestorów, którym być może zależałoby na przejęciu w wyniku upadłości przedsiębiorstwa. Byłby to jednak bardzo skomplikowany i długotrwały proces.

Thomas Cook to potężna grupa gospodarcza, a nie tylko agencja organizująca wyjazdy zbiorowe. Posiada aż cztery linie lotnicze oraz wiele hoteli i kompleksów wypoczynkowych na całym świecie. Najprostszym sposobem na uzdrowienie i pozyskanie kapitału byłaby sprzedaż cześć nieruchomości lub udziałów. Tak się nie stało. Prawdopodobnie tak proste możliwości były już niemożliwe do zrealizowania. Być może hotele, nieruchomości statki powietrzne były w leasingu, zadłużone, albo już znajdują się pod zastawem co oznacza, że Thomas Cook dysponuje tym majątkiem, ale nie rozporządza.

Proces upadłościowy Thomasa Cooka musiał być przygotowany od dawna skoro już zapadła decyzja o przymusowej likwidacji, a nawet zdążono już wydać zarządzenie o powołaniu likwidatora.

Trudno w prosty sposób powiedzieć co wydarzy się dalej. To w głównej mierze zależy od powiązań kapitałowych z podmiotami zależnymi tzw. spółkami córkami Thomasa Cooka. Przede wszystkim ważne jest to, jaka jest kondycja finansowa tych podmiotów i jakie relacje (procesy decyzyjne i powiązania personalne) czy zobowiązania łączą je z centralą Thomasa Cooka.

Proces upadłościowy zwłaszcza w przypadku grup kapitałowych będzie trwać stosunkowo długo. W pierwszej kolejności konieczne jest ustalenie pełnej listy wierzyli i zobowiązań. Potem decyzje będzie podejmował likwidator. Powinien on dążyć do jak najpełniejszego zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Zapewne dojdzie do wyprzedaży majątku, którym mogą być również podmioty zależne. Tutaj potrzebne będą rzetelne wyceny i oczywiście muszą się pojawić nabywcy.

Sytuacja Spółek zależnych od Tomas Cook, które są w dobrej kondycji finansowej powinna być stosunkowo stabilna, Większy problem będzie z podmiotami zależnymi, które znajdują się (jeśli takie są) w okresie inwestycyjnym. Bez wsparcia finansowego ze strony Thomas Cook ich przyszłość jest bardzo wątpliwa.

Juliusz Bolek
Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu