KLM-em z Krakowa do Amsterdamu od 10 lat

W najbliższą niedzielę, 18 maja 2025 r. – Królewskie Holenderskie Linie Lotnicze KLM i Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice świętują wspólny jubileusz – 10-tą rocznicę inauguracji trasy Kraków – Amsterdam. Kraków był drugim (po Warszawie) miastem w Polsce, a zarazem pierwszym portem regionalnym z uruchomionym połączeniem KLM, które obecnie stanowi ważny kierunek w europejskiej siatce przewoźnika.
Trasa cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno ze strony mieszkańców Małopolski, jak i odwiedzających Kraków zagranicznych turystów. Dziś, po 10 latach korzysta z niej ponad 140 tysięcy pasażerów rocznie, którzy mają do dyspozycji najwięcej w Polsce, bo 34 loty tygodniowo do Amsterdamu, a stamtąd setki możliwości lotów w świat.
Od 10 lat KLM regularnie łączy Kraków z Amsterdamem oferując obecnie czterech do pięciu bezpośrednich lotów dziennie. Korzystają z nich zarówno mieszkańcy całej Małopolski, którzy podróżują do Amsterdamu i po przesiadce dalej w świat, jak też zagraniczni turyści, wśród których Kraków cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Początkowo podróżni mieli do dyspozycji jeden lot dziennie (siedem lotów tygodniowo).
Rosnąca popularność trasy zachęciła linię do inwestycji w obiecujące połączenie, dlatego po niespełna roku linia wzmocniła swoją pozycję w Krakowie, dodając drugi rejs dziennie – tym razem w porannej porze – który umożliwił korzystne połączenia przesiadkowe w Amsterdamie. W kolejnych latach oferowanie na trasie rosło, dzięki kolejnym dziennym rotacjom i większym samolotom. Dziś, dogodny rozkład godzinowy lotów umożliwia turystom z Krakowa korzystanie z pełnej oferty w globalnej siatce połączeń przewoźnika, a klientom biznesowym – wygodne jednodniowe podróże do Holandii. W obecnym sezonie wiosna-lato 2025, samolotami KLM można dolecieć do 161 miast na całym świecie. Aktualna oferta KLM z/do Polski liczy do 117 połączeń tygodniowo, a pasażerowie mogą podróżować z pięciu miast – z Krakowa, Warszawy, Gdańska, Wrocławia oraz Poznania.
„Dziś świętujemy jubileusz 10 lat od dnia, kiedy to 18 maja 2015 roku samolot KLM wylądował po raz pierwszy na lotnisku w Kraków-Balice inaugurując rejsowe połączenie między stolicą Małopolski a Amsterdamem. Od tego czasu, z dumą obserwujemy nieustanne zainteresowanie lotami i zaufanie klientów do naszej marki, czego dowodem jest zeszłoroczny wzrost pasażerów o 20 procent. Sukcesem trasy jest bezdyskusyjna atrakcyjność turystyczna Małopolski w połączeniu z bogatą ofertą kierunków KLM. To sprawia, że z lotów korzystają zarówno zagraniczni goście przylatujący do Krakowa, jak też liczni krakowiacy eksplorujący świat na pokładach naszych samolotów. Dlatego nieustannie inwestujemy i zwiększamy ofertę, która w tegorocznym sezonie letnim wzrosła o 15 procent, a podróżni mogą korzystać z pięciu lotów dziennie o różnych porach. Jesteśmy wdzięczni zespołowi krakowskiego lotniska za jego zaangażowanie i profesjonalne, codzienne wsparcie naszych operacji, którego efektem są spektakularne wyniki krakowskiego portu lotniczego i ponad 140 tysięcy pasażerów rocznie, którzy korzystają z połączenia KLM” – powiedziała Joanna Oleśniewicz, dyrektor generalna sprzedaży Air France i KLM na Polskę i Ukrainę.
„Dziesięć lat obecności linii KLM w Kraków Airport to dowód na owocną i długofalową współpracę opartą na wzajemnym zaufaniu oraz wspólnym dążeniu do podnoszenia jakości usług. Cieszymy się, że dzięki KLM pasażerowie z Krakowa i Małopolski mają dostęp do globalnej siatki połączeń przez hub w Amsterdamie. Z dumą patrzymy na minioną dekadę, w trakcie której obsłużyliśmy wspólnie ponad 1,5 miliona pasażerów (z czego dla ok. 900 tys. Amsterdam był portem przesiadkowym w dalszej podróży). W tym czasie częstotliwość operacji wzrosła z jednej dziennie w 2015 roku do nawet pięciu dziennie obecnie, co znacząco zwiększyło dostępność połączeń dla pasażerów. W ubiegłym roku wśród najczęściej wybieranych przez nich kierunków znalazły się: Nowy Jork (JFK), Paryż (CDG), Madryt (MAD), Detroit (DTW) i Atlanta (ATL). Warto podkreślić, że wspólna oferta KLM i Air France daje naszym pasażerom jeszcze większe możliwości planowania podróży i elastycznego wyboru kierunków na całym świecie. Z nadzieją spoglądamy w przyszłość, licząc na kolejne lata wspólnego rozwoju” – Łukasz Strutyński, prezes zarządu Kraków Airport.
KLM-em w świat
KLM jest najstarszą linią lotniczą na świecie działającą nieprzerwanie pod tą samą nazwą od ponad 105 lat. Linia dysponuje globalną siatką połączeń do wielu zakątków świata, która obecnie obejmuje 95 miast w Europie i 66 tras międzykontynentalnych. Podczas krótkiego europejskiego lotu, jak trasa z Krakowa do Amsterdamu na pasażerów czekają bezpłatne zimne i gorące napoje oraz przekąski. Co więcej duży (12 kg) bagaż podręczny w postaci pełnowymiarowej walizki kabinowej oraz akcesorium (np. torebka, torba na laptopa, mały plecak itp.) można przewieźć w cenie biletu.
Linia rokrocznie zajmuje wysokie lokaty w rankingach lotniczych, w których klienci oceniają bezpieczeństwo, punktualność, inwestycje w produkt czy starania o najwyższą jakość usług. W tym roku, drugi raz z rzędu KLM otrzymał prestiżowy tytuł najlepszej linii krótkodystansowej w Polsce i w Europie Środkowowschodniej w konkursie Ceesar Awards 2025. Ponadto przewoźnik zajął drugą pozycję w tegorocznym rankingu JACDEC wyróżniającym najbezpieczniejsze linie lotnicze na świecie. Linia jest też wielokrotnym zwycięzcą APEX World Class Award w kategoriach: bezpieczeństwo, dobre samopoczucie podróżnych i zrównoważony rozwój.
Obecność KLM w Krakowie daje podróżnym z Małopolski wygodny dostęp do bardzo atrakcyjnych kierunków lotów z przesiadką w Amsterdamie i wysokiej jakości usług sieciowego przewoźnika, który słynie z sympatycznego personelu pokładowego, dba o standardy i nieustannie inwestuje w nowoczesne samoloty, nowe komfortowe fotele, najnowsze kabiny Biznes i Premium oraz przede wszystkim – uatrakcyjnia siatkę lotów, która w ostatnim czasie wzbogaciła się o takie kierunki jak Portland, San Diego, Georgetown w Gujanie i Hajdarabad w Indiach, a także trzy kierunki europejskie: Ljubljana, Exeter i Biarritz.
POWIĄZANE WPISY
18 marca 2026
Nowe partnerstwo Ryanair: Vola i Fru ułatwią rezerwacje lotów
Ryanair ogłosił nową umowę partnerską z platformami turystycznymi Vola i Fru,…
0 Komentarzy2 Minuty
16 marca 2026
Wizz Air połączy Gdańsk z Warną w Bułgarii
Linia lotnicza Wizz Air uruchomi nowe bezpośrednie połączenie z Gdańska do Warny w…
0 Komentarzy1 Minuty
13 marca 2026
Rzeszów-Jasionka podsumowuje lato 2025 podczas uroczystej gali: 358 tys. pasażerów i nagrody dla partnerów
Blisko 140 przedstawicieli branży turystycznej spotkało się w Hotelu Bristol w Rzeszowie,…
0 Komentarzy3 Minuty
13 marca 2026
Wizz Air wraca do Polski z subskrypcją MultiPass. Stała cena lotów przez 12 miesięcy
Wizz Air ponownie uruchomił w Polsce subskrypcję Wizz MultiPass, która pozwala podróżnym…
0 Komentarzy2 Minuty
12 marca 2026
Letni rozkład lotów Ryanaira z Wrocławia: 50 kierunków, w tym cztery nowe trasy
Ryanair ogłosił letni rozkład lotów z Wrocławia na sezon 2026, obejmujący 50 kierunków, w…
0 Komentarzy2 Minuty
11 marca 2026
„Elegancja jest podróżą” – Air France rusza z nową kampanią reklamową
Air France startuje z nową międzynarodową kampanią reklamową, która pokazuje markę jako…
0 Komentarzy1 Minuty
11 marca 2026
Rekordowy luty na lotnisku w Pyrzowicach. Port obsłużył 382 882 pasażerów
Port Lotniczy im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach podsumował ruch pasażerski w lutym…
0 Komentarzy2 Minuty
10 marca 2026
PPL: Polskie lotniska biją europejskie wyniki – 66 mln pasażerów w 2025 r.
Dzisiaj, podczas konferencji prasowej, Polskie Porty Lotnicze podały wyniki za 2025 r.…
0 Komentarzy6 Minuty
10 marca 2026
Wizz Air UK uzyskał zgodę regulacyjną na loty do Stanów Zjednoczonych
Wizz Air UK otrzymał oficjalną zgodę na wykonywanie lotów pomiędzy Wielką Brytanią a…
0 Komentarzy1 Minuty










