Kiwi.com: wzrost cen nie powstrzymuje Polaków przed podróżowaniem

Badania wykazały, że rosnące koszty życia wpłynęły na sposób planowania podróży. Niemal 40 proc. Polaków przyznało, że w tym roku podchodziło do planowania urlopów bardziej ostrożnie, a 17 proc. wybierało wyłącznie najtańsze opcje. Jednocześnie coraz więcej osób decydowało się na dłuższe wyjazdy. Najpopularniejszą formą podróży pozostają krótkie city breaki (ok. trzech dni), ale 16 proc. podróżnych zdecydowało się na pobyt trwający od siedmiu do 10 dni.
Najtańszy bilet lotniczy zarezerwowany na platformie Kiwi.com w 2024 roku kosztował zaledwie cztery euro. Tyle zapłacił podróżny lecący z Wrocławia do Kopenhagi. Z kolei rekordzistka pokonała trasę o długości 43 704 km, odwiedzając Rzym, Szanghaj i Auckland, by dotrzeć na wyspę Samoa.
Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania należały do najczęściej odwiedzanych krajów, a wśród miast najchętniej wybierano Londyn, Rzym, Mediolan i Barcelonę. Coraz więcej Polaków wybierało także bardziej egzotyczne kierunki, takie jak: Peru (wzrost zainteresowania o ponad 200 proc), Sri Lanka (113 proc.), Wietnam (55 proc.), Kolumbia (39 proc.), Tunezja (34 proc.).
Na popularności zyskały też mniej oczywiste destynacje, jak kraje Azji Centralnej (Uzbekistan, Kirgistan), Etiopia czy Mołdawia, która przyciągała nowych podróżnych dzięki niskobudżetowym połączeniom.
Jesień – nowa gwiazda sezonu podróży
Jesień w 2024 roku stała się dla Polaków nowym szczytem sezonu turystycznego. Wrzesień okazał się szczególnie popularny – liczba rezerwacji wzrosła o 60 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, a bilety były średnio o 24 proc. tańsze na trasach europejskich i o 15 proc. na międzykontynentalnych. Wśród kierunków jesiennych dominowała Azja, w tym Tajlandia, Filipiny i Sri Lanka, a także Ameryka Południowa z Kolumbią na czele.
Koszty podróży w 2024 roku
Wzrost cen biletów lotniczych w 2024 roku był zauważalny, ale nie zniechęcił Polaków do podróżowania. Średnio za loty na krótkich dystansach płaciliśmy 112 euro (o 22 euro więcej niż rok wcześniej), na trasach średnich 174 euro (+18 euro), a za międzykontynentalne podróże – 548 euro (+24 euro).
Mimo wyższych cen Polacy wykorzystywali różne sposoby na oszczędności. Dużą popularnością cieszyła się funkcja wyszukiwania „Gdziekolwiek” na platformie Kiwi.com, która pozwalała znaleźć loty w ramach ustalonego budżetu. Dzięki niej wielu podróżnym udało się zarezerwować atrakcyjne bilety w niskich cenach.
POWIĄZANE WPISY
26 listopada 2025
Polska podsumowuje udział w targach IBTM World 2025 w Barcelonie
Podczas tegorocznych targów IBTM World w Barcelonie Polska zaprezentowała szeroką ofertę…
0 Komentarzy4 Minuty
25 listopada 2025
Ponad 300 tys. biegaczy wzięło udział w Dubai Run 2025
Dubai Run 2025 zgromadził rekordowe 307 tys. uczestników, odnotowując ponad trzykrotny…
0 Komentarzy2 Minuty
24 listopada 2025
eSky: Podróże zamiast zakupów. Jak wykorzystać okres Black Friday na inwestycję w siebie?
W czasie, gdy sklepy kuszą rekordowymi promocjami, coraz głośniej mówi się o…
0 Komentarzy3 Minuty
12 listopada 2025
Rafał Szmytke dołącza do zarządu Polskiego Holdingu Hotelowego
Polski Holding Hotelowy poinformował, że z dniem 12 listopada 2025 roku do zarządu spółki…
0 Komentarzy1 Minuty
18 października 2025
Dzień Austriackiego Wina
W środę 15 października Advantage Austria wspólnie z Narodowym Biurem Promocji Austrii…
0 Komentarzy1 Minuty
13 października 2025
Ryanair wprowadza płatności Blikiem
Linia lotnicza Ryanair ogłosiła wprowadzenie systemu Blik jako nowej opcji płatności dla…
0 Komentarzy1 Minuty
2 października 2025
Wizz Air ogłasza dni rekrutacyjne w Polsce
Wizz Air zorganizuje w październiku trzy dni otwarte rekrutacji dla personelu…
0 Komentarzy1 Minuty
24 września 2025
SITE Polska ma 10 lat. Dekada działań na rzecz branży MICE
W 2025 roku Stowarzyszenie SITE Polska świętuje dziesięciolecie działalności. Dekadę…
0 Komentarzy2 Minuty
24 września 2025
Uganda chroni goryle górskie. Rainbow umożliwia spotkanie z tymi niezwykłymi zwierzętami
Światowy Dzień Goryla, przypadający 24 września, to okazja do przypomnienia o trudnej…
0 Komentarzy1 Minuty










