Zbójnikolandia na VI Forum
Lokalny folklor, legendy zbójnickie i kultura związana ze zbójnikami to dobry motyw przewodni parku rozrywki – jest o tym przekonany Leszek Młodzianowski, twórca Grupy Zbójnickie. O swojej wizji opowie podczas VI Forum Promocji Turystycznej, 23 października 2019 w Warszawie.
Czytaj więcej...
Stwórzmy centrum małopolskiego wina
Tegoroczna edycja Tuchovinifest okazała się bardzo popularna, a winiarze z regionu mają mnóstwo planów na przyszłość. O wizji rozwoju enoturystyki w regionie tarnowskim rozmawiamy z Rafałem Stecem z Winnicy Rodziny Steców, inicjatorem Tuchovinifest i współtwórcą Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy.
Czytaj więcej...
Nowy rating 446 biur podróży
Na rynku pojawił się nowy rating polskich biur podróży opracowany przez firmę analityczną Tipi Software. Po raz pierwszy opublikowano wyniki finansowe podmiotów, które złożyły sprawozdania do KRS. Potwierdziło się: rok 2018 był dla branży bardzo słaby. Kondycję finansową Itaki, Rainbow i Grecos oceniono jako dobrą, sytuację TUI Poland i Neckermanna - za niejednoznaczną.
Czytaj więcej...
Chorwacja a turystyka zrównoważona
Chorwacja, państwo obfitujące w bogactwo przyrody, jako jeden ze swoich celów strategicznych wybrała zrównoważony rozwój turystyki. Ministerstwo Turystyki Republiki Chorwacji we wszystkich swoich aktach prawnych kładzie nacisk na potrzebę odpowiedzialnego zarządzania turystyką. Organizuje również liczne konferencje i warsztaty związane z tym tematem.
Czytaj więcej...
Polscy seniorzy podróżują
Pokolenie dzisiejszych 50 – 70 – latków podróżuje po Polsce i po świecie. Raz w roku na wypoczynek w Polsce udaje się aż 83 proc. reprezentantów przedstawicieli „Power Generation” – wynika z badań.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Zbójnikolandia na VI Forum
  • Stwórzmy centrum małopolskiego wina
  • Nowy rating 446 biur podróży
  • Chorwacja a turystyka zrównoważona
  • Polscy seniorzy podróżują

Reklama

Reklama

poniedziałek, 12 sierpień 2019 16:52

Jak ubrać się na ryby?

Napisane przez

Wędkarstwo to hobby, które staje się ostatnio coraz bardziej popularne. Chęć obcowania z naturą, wyciszenie i relaks przyciągają nad polskie łowiska coraz więcej osób. 

Udane wędkowanie wiąże się z koniecznością zakupu nie tylko profesjonalnego sprzętu, ale również odpowiedniej odzieży. W tym artykule opiszemy niezbędne elementy ubioru wędkarza, pozwalające przetrwać trudy wpisane w tę pasję.

 

Nakrycie głowy

Wędkarze często powtarzają: „Nie ma złej pogody, jest tylko źle ubrany wędkarz”. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż wyprawa na ryby wiąże się z długotrwałym oddziaływaniem różnych atmosferycznych na człowieka. Nawet upalny dzień często rozpoczyna się chłodnym porankiem. Jeżeli już wspominamy o upalnym dniu, warto przypomnieć o zabraniu ze sobą nakrycia głowy. Latem często zapominają zabezpieczyć głowę przed uciążliwymi promieniami słonecznymi, który mogą nieść przykre konsekwencje np. w postaci udaru. My polecamy czapkę z daszkiem lub kapelusz, które są wygodne i bardzo praktyczne. Zimą natomiast niezbędna jest ciepła czapka zapobiegająca wychłodzeniu głowy i uszu.

Bielizna

Wędkarze przebywający przez wiele godzin na otwartej przestrzeni docenią zalety bielizny termicznej. Ma ona na celu zapewnić ochronę i utrzymanie optymalnej temperatury ciała. Jest również wygodna, przez co nie będzie przeszkadzać w skutecznym spinningu. O ile czapkę i bieliznę wybrać jest stosunkowo łato, to trudniej robi się przy większych elementach garderoby.

Nakrycie wierzchnie

Nakrycie wierzchnie musi być przystosowane do kontaktu z wodą. Najlepszym rozwiązaniem będzie kurtka przeciwdeszczowa męska. Zapewni odpowiednią ochronę przed deszczem, a w przypadku zamoczenia szybko wyschnie. Powinna być także wiatroszczelna, aby mogła chronić ciało wędkarza podczas nieprzyjemnych podmuchów wiatru. Dobrze by było, gdyby wyposażona była również w kaptur, który niewątpliwie zminimalizuje nieprzyjemne doznania w trakcie obfitych opadów. Dodatkowo możemy zabrać ze sobą długi płaszcz wykonany z tworzywa PCV. Może nie jest najwygodniejszy, ale zupełnie nie przepuszcza wody, dlatego nawet kilkugodzinne przebywanie na deszczu nie doprowadzi do przemoczenia naszej garderoby. W czasie kiedy nie występują opady, dobrą alternatywą będą wędkarskie kamizelki. Dla wielu osób wybierających się na ryby to podstawowy element ubioru. Wyposażone w liczne kieszenie i szlufki pozwalają na przechowywanie wszystkich niezbędnych rzeczy, które powinien mieć pod ręką wędkarz np. spławiki czy przynętę. W przypadku kamizelki także należy zwrócić uwagę na to, aby była ona nieprzemakalna. Podczas ciężkiej walki z rybą może zostać cała ochlapana, a nikt przecież nie chciałby przebywać cały dzień w zupełnie mokrych ubraniach.

Spodnie

Przede wszystkim powinny być one luźne, tak aby nie krępowały ruchów. Najlepszym wyborem będą tak zwane bojówki. Podobnie tak jak kamizelka, są wyposażone w dużą ilość kieszeni. Powoduje to, że są zwyczajnie praktyczne. Oferowane na rynku modele często mają możliwość odpinania jednej lub dwóch części długości nogawki, co jest ogromną zaletą w przypadku zmieniającej się pogody. Spodnie muszą być także szybkoschnące, tak aby w jak najkrótszym czasie odparowały wodę po zalaniu. Doskonałym rozwiązaniem są również tak zwane spodniobuty. Jak nazwa wskazuje są to spodnie połączone z butami. Wykonane zazwyczaj z gumy lub materiału nieprzepuszczającego wody. Świetnie sprawdzą się do brodzenia w rzekach i jeziorach. Pozwalają dość daleko zagłębić się w łowisko lub usiąść na mokrym podłożu. Dostępne są wśród nich wersje oddychające, które zapewniają przepływ powietrza i większy komfort. Są to jednak modele z górnej półki cenowej.

Buty i skarpetki

Bardzo ważnymi częściami ubioru wędkarza są także buty i skarpetki. Buty muszą być oczywiście szczelne, ponieważ służą do brodzenia w zbiornikach wodnych. Wędkarz nie powinien się stresować tym, że woda wleje mu się do środka. W zależności od miejsca, w którym łowimy, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się tak zwane wodery - wysokie kalosze na szelkach. Natomiast skarpety powinny zapewnić cyrkulację powietrza i odprowadzać nadmiar wilgoci ze stóp. Zimą muszą być oczywiście cieplejsze, aby utrzymały odpowiednią temperaturę i zapobigały wychłodzeniu.

Jakie kolory?

Warto zwrócić uwagę na kolory. Ubranie wędkarskie powinno być utrzymane w naturalnej kolorystyce, tak aby mogło wtopić się w otoczenie. Najbardziej pożądane będą wszelkie zielenie (khaki, oliwka), a także brązy i szarości. Jeżeli chodzi o wzór, najczęściej spotykane są różne odmiany moro. Pozwala ono na odpowiednie zamaskowanie się wśród roślinności przy łowisku. Zdecydowanie odradzamy odcienie pastelowe i neonowe, które mogą przyczynić się do wystraszenia ryb.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.