Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

poniedziałek, 20 listopad 2017 12:56

„Antykwariat” w MSiT

Napisane przez Adam Gąsior

Czym kierowało się kierownictwo MSiT zamawiając ten archiwalny dokument? Czyżby powstała w nim sekcja antykwaryczna?

Nie wiedzieliście, że pod względem bazy noclegowej Małopolska i Pomorskie to potęgi, w odróżnieniu od Opolszczyzny? Że najwięcej placówek gastronomicznych jest na Mazowszu, zaś najmniej w Lubuskiem? Że przewodnicy górscy to, z uwagi na charakter pracy, głównie osoby zamieszkałe w rejonach południowej Polski?
Albo że – to trzeba zacytować w całości - „Turystyka od zarania jej istnienia jest nierozerwalnie związana przemieszczaniem się po wyznaczonych trasach, które wraz z rozwojem turystyki i jej komercjalizacją, zaczęto oznakowywać i ewidencjonować” ?

3 października 2017 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki odkryło przed wami te tajemnice i branża turystyczna w Polsce dowiedziała się, że po nocy nadchodzi dzień; słońce wstaje na wschodzie, a zachodzi na zachodzie. A właściwie, że tak było w latach 2012 – 2015.
Dowiedziała się za własne podatki, które Ministerstwo Sportu i Turystyki postanowiło spożytkować (choć to akurat chyba nie do końca trafne określenie) na opracowanie o szumniej nazwie „Gospodarka turystyczna w układzie wojewódzkim w latach 2012 – 2015.”
Ten materiał o historyczno-archeologicznym wydźwięku – bo takie dane dla branży turystycznej to wręcz archeologia – to 112 stron, na które składają się głównie cytaty z ustaw i innych aktów prawnych dotyczących branży, podparte archiwalnymi danymi GUS oraz obficie przytaczanymi opisami metodologii badań tej instytucji i definicjami. Składa się nań również 28 tabel i 24 rysunki, co skrzętnie odnotowano na kilku stronach spisu treści. Stworzyła to „dzieło” - na zlecenie MSiT – firma z Kutna.

Wbrew zapewnieniom we wstępie, że zgromadzone dane poddane zostaną analizie, próżno szukać jej na 112 stronach opracowania. Chyba że pod ten termin podciągniemy stwierdzenia przytoczone na wstępie. Według takiego schematu „przeanalizowano” kwestie biur podróży („funkcjonują one od połowy XIX wieku”), infrastruktury transportowej, kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej, obiektów UNESCO, parków narodowych czy szlaków górskich. Żeby stron opracowania było więcej, autorzy opracowania dodali wiele definicji mających zapewne w ich mniemaniu służyć szczegółowej już budowie strategi turystycznej. I tak w ty wiekopomnym dokumencie znalazły się m.in. definicje: muzeum, wystawy, galerii, imprezy masowej, parku narodowego, pasma górskiego,
stadionu, sali gimnastycznej.
Wypisano też pasma górskie (a raczej przepisano z „Geografii regionalnej Polski” z roku 1998) występujące w Polsce. I tak rozdział po rozdziale, akapit po akapicie – lanie wody za pieniądze podatników.

Czym kierowało się kierownictwo MSiT zamawiając ten archiwalny dokument? Czyżby powstała w nim sekcja antykwaryczna? Może MSiT realizuje jakieś zamówienie Muzeum Sportu i Turystyki na stworzenie zbioru starodruków?
Innego wytłumaczenie nie znajduję. Bo na cóż innego może przydać się informacja o liczbie dróg i autostrad w Polsce w 2015 roku, liczbie hoteli i miejsc noclegowych w 2015, liczbie pasażerów obsługiwanych przez polskie lotniska również w 2015 roku. Wszystkie te dane, podobnie, jak inne niby analizowane w opracowaniu są dalece nieaktualne. Co więcej, zebranie bardziej aktualnych danych nie zajęłoby autorom zbyt dużo czasu (nawet opierając się tylko na danych GUS i kilku instytucji podających te dane). Wystarczyło spojrzeć, uaktualnić. No, ale może firma z Kutna ma już zamówienie na analizę polskiej turystyki w latach 2015-2018 i już pracuje nad tym, by wydać kolejnego bubla w roku 2020?

Opracowanie, które tak naprawdę sprowadza się do zestawienia danych z GUS, mógłby w czasie pracy i w ramach obowiązków sporządzić urzędnik z MSIT. A w zasadzie mógłby to zrobić w ramach zaliczenia stażu, praktyk student. Ale resort zdecydował, by sporządziła firma z Kutna, pojawiająca się w internetowych wyszukiwarkach jedynie w katalogach typu Panorama Firm, odzyskaj długi, krsonline itp.
Zleceniobiorca, dysponujący w wirtualnym świecie jedynie adresem na popularnym portalu informacyjnym, regularnie otrzymuje zlecenia na kontrowersyjne opracowania. Ostatnio burzę wywołały rozbieżności pomiędzy cytowanymi przez MSIT danymi z raportu tej firmy, sporządzonej na zlecenie ministerstwa, mówiące o blisko 16 mln turystów przyjeżdżających do Polski w 2013 roku a 14 mln przyjezdnych, które odnotował GUS

Ile kosztowało nas to i poprzednie opracowania, które zleciło MSIT firmie z Kutna? Nie sposób dowiedzieć się tego z Biuletynu Informacji Publicznej, wyszukiwarka na wpisanie nazwy zleceniobiorcy reaguje odpowiedzią „brak wyników wyszukiwania.”

Oczywiście, gdyby choć jeden z urzędników MSiT pofatygowałby się na II Forum Promocji Turystycznej, dowiedziałby się, że i w turystyce mamy XXI wiek i opracowania podobne temu, na które wydano publiczne pieniądze mogą służyć tylko historykom.

Warto było posłuchać prelekcji dyrektorki Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji o systemie e-visitor. Umożliwia on ściąganie informacji o noclegach turystów w Chorwacji z dnia na dzień a nie po kilku latach i jest doskonałym narzędziem do opracowywania strategii turystycznej. Kosztuje naprawdę niewiele pieniędzy w porównywaniu do wydawanych na dużo głupsze i mniej potrzebne projekty, na które w ostatnich latach wydawały pieniądze MSiT i POT. II Forum Promocji Turystycznej trwało zaledwie kilka godzin, ale obecność na nim dała uczestnikom dużo więcej niż wątpliwej jakości opracowania. Urzędnikom MSiT nie przyszło do głowy odwiedzić imprezę (która resort nota bene objął swoim patronatem), na której zebrali się najlepsi specjaliści w sprawach promocji turystycznej w Polsce; na które można się było czegoś za darmo nauczyć.

Warto więc i robimy to, zadać MSIT kilka pytań:-

1. Dlaczego zestawienia danych GUS nie wykonał ministerialny urzędnik lecz zdecydowano się na to wydać publiczne pieniądze?
2. Dlaczego zlecając takie opracowanie nie objęto nim choćby roku 2016, wszak dane GUS były również dostępne?
3. Dlaczego zlecono je po raz kolejny firmie, która rok wcześniej skompromitowała się w oczach ekspertów turystycznych raportem o ruchu turystycznym przyjazdowym i wyjazdowym, w których nie potrafiła odróżnić emigrantów i imigrantów zarobkowych oraz przyjeżdżających na zakupy od turystów?
4. Ile kosztowało podatników to historyczne opracowanie i czy ogłaszano na nie przetarg
5. Jakie wnioski okazały się dla MSIT szczególnie odkrywcze i jaką politykę turystyczną będzie budować na ich podstawie?

Adam Gąsior

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.