Historia zapomnianego przez graczy Reno, niegdyś popularniejszego od Vegas

Reno
Reno / fot. Victor Solanoy / Flickr

Las Vegas to niewątpliwie najpopularniejsze miasto w Nevadzie, a także jedno z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie. Znana przede wszystkim z hazardu metropolia zakorzeniła się w świadomości ludzi, którzy myśląc o niej, mają przed oczami kolorowe neony, ruchliwe ulice oraz ogromne, często prestiżowe, kasyna. Dawno temu ze stolicą hazardu utożsamiano jednak inne miasto stanu Nevada – Reno. Dlaczego zostało przyćmione przez Vegas? Złożyło się na to wiele czynników, zarówno tych bardziej, jak i mniej znaczących.

Historia Reno od samego początku

Obszar Reno został zasiedlony przez rdzennych Amerykanów już dwa tysiące lat przed narodzinami Chrystusa. Początki pisanej historii tego miasta datowane są jednak na połowę lat pięćdziesiątych XIX wieku, kiedy to pionierzy rozpoczęli urbanizację terenów tej części Nevady. Głównym źródłem dochodu mieszkańców Reno było rolnictwo oraz turystyka – przez obszar tego miasta przechodzili podróżnicy, poruszający się kalifornijskim szlakiem. W rozwoju przyszłej stolicy hazardu bardzo duży udział miało odkrycie złóż złota oraz srebra, odpowiednio w Virginia City oraz Comstock Lode. Przybyli górnicy napędzali gospodarkę miasta, pozwalając mu na prężny rozwój.

Prawo, działające na korzyść miasta

Kolejne dekady dla miasta były bardzo przychylne – ekspansja linii kolejowych przyciągnęła kolejnych osadników oraz turystów. Ważnym punktem w historii Reno było zalegalizowanie hazardu w kasynie (1931 rok) oraz przyjęcie prawa, które uczyniło rozwody w Silver State łatwiejszymi niż gdziekolwiek w Stanach Zjednoczonych. Ludzie z sąsiednich stanów zaczęli przybywać wprost do Reno, by bezproblemowo się rozwieść, a także rozegrać kilka gier w pełni legalnym kasynie. Dla mieszkańców żyjących z turystyki, hazardu raz rozwodów, była to sytuacja idealna! Ci drudzy, idąc na fali dużej popularności miasta, zaczęli otwierać duże, nowoczesne kasyna.

Lata mijały, a popularność Reno nie słabła. Miasteczko znane z rozwodów i kasyn zyskiwało również popularność w branży turystycznej, gdzie otoczone malowniczymi górami oraz doskonałymi sieciami kolejowymi i autostradami było dobrym miejscem na odpoczynek Amerykanów. Władze starały się także wspierać przedsiębiorców, oferując im niskie podatki oraz stosunkowo tanie nieruchomości.

Vegas i Reno konkurują ze sobą

W czasie, gdy Reno stawało się światową stolicą kasyn, Vegas starało się działać podobnie. Te dwa miasta najsprawniej wykorzystały fakt zalegalizowanego w Nevadzie hazardu i starały się jak najbardziej spieniężyć branżę. Historia Vegas jest jednak nieco inna. Pogrążone w mroku gangów miasto posiadało co prawda wiele kasyn, jednak większość z nich była pod władaniem niekoniecznie uczciwych obywateli. Mimo wszystko, Las Vegas potrafiło odciąć się od tego stanu rzeczy i dzięki napływającym obywatelom ruszyło do przodu i rozwinęło się w jeszcze szybszym tempie niż Reno, które przestało być najczęściej odwiedzanym miejscem hazardowym w USA.

Wraz z rozwojem LV, coraz mniejszą popularność zaczęło zdobywać Reno. Jednym z czynników, który miał na to wpływ, była indyjska ustawa o grach, wprowadzona w życie w 1988 roku. Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na ilość odwiedzających miasteczko był fakt, że Reno nie posiadało swojego dużego, komercyjnego lotniska. Po wielu perturbacjach związanych z Reno Air oraz American Airlines na przełomie lat dwutysięcznych, malownicza kraina straciła swoje jedyne lotnisko.

Historia miasta na przestrzeni lat może być niezwykle przewrotna. Aktualnie, mimo ogromnej popularności Las Vegas oraz świetnej komunikacji interkontynentalnej, niektórzy gracze, chcący zasmakować kasyna, wolą udać się w świat wirtualnej rzeczywistości i rozpocząć przygodę z automatami do gry online, na portalach takich jak Casino Euro Poland. Mając do wyboru dziesiątki różnych gier, od tych niezwykle prostych do tych, w których znajdą się nawet wątki fabularne, odwiedzający spędzą długie godziny na świetnej zabawie, bez wychodzenia z domu.