Gdańsk – ponad 1,1 mln gości latem

Od początku czerwca do końca sierpnia Gdańsk odwiedziło 1 105 662 gości, więcej niż w rekordowym dotychczas roku 2019. Najpopularniejszym miejscem było Westerplatte.
Gdańska Organizacja Turystyczna opracowała raport podsumowujący ruch turystyczny w Gdańsku w trzech miesiącach letnich. Ostatnie lato było udane. W roku 2019 odnotowano 1 098 430 gości, zaś w roku 2020 – 960 tysięcy.
Łukasz Wysocki, Prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej, powiedział: „Bardzo nas cieszy powrót turystów. Potwierdza się, że goście chcą odkrywać nasz kraj, a Gdańsk jest tego najlepszym przykładem. Wiedzieliśmy, że będzie to bardziej udane lato, niż to poprzedniego roku, ale ten wynik jest wprost kapitalny, z czego jesteśmy bardzo dumni.”
Turystów zagranicznych odnotowano 180 356, o 47 proc. mniej niż dwa lata temu (342 051). Przybyło turystów krajowych – o 39 proc. W tym roku było ich 639 445, w 2019 – 461 676.
Jeśli chodzi o odwiedzających, to ich zagranicznych było w tym roku 39 976, o 47 proc. mniej niż w 2019 roku (75 716). Odwiedzających krajowych odnotowano 245 938, o 12 proc. więcej niż dwa lata temu (218 987).
Goście krajowi stanowili lekko ponad 80 proc. ruchu turystycznego. Odwiedzali Gdańsk przyjeżdżając głównie z naszego województwa a także z Mazowsza, Wielkopolski i Śląska.
Z kolei turyści zagraniczni to przede wszystkim Niemcy – 22 proc. oraz Skandynawowie – 14 proc. Gospodarzy cieszy pojawienie się większej liczby gości z Francji – 6 proc. W tym samym czasie mocno zmniejszył się ruch z Wielkiej Brytanii – spadł do 5 proc.
Z tą ostatnią kwestią związany jest fakt, że tak popularne do niedawna podróże samolotami wybrało jedynie 7,3 proc. gości. Zamiast tego częściej podróżowali autem – blisko 62 proc. oraz koleją – ponad 20 proc.
34 pro. Turystów nocowało w hotelach, 26 proc. – w wynajętych mieszkaniach, 20 proc. – u znajomych, a 10 proc. – w hostelach, motelach i pensjonatach.
Jako cel przyjazdu do Gdańska najwięcej, bo 54 proc. wymienia wypoczynek, 25 proc. – odwiedziny znajomych lub rodziny, 10 proc. – sprawy służbowe.
60 proc. spędza czas na zwiedzaniu, 51 proc. – na spacerowaniu, zaś 29 proc. – na plaży.
Jeśli chodzi o zwiedzanie, to pierwsza dziesiątka najpopularniejszych obiektów w Gdańsku wygląda następująco:
Westerplatte – 34,5 proc. gości wymienia go jako najważniejszy cel
Molo w Brzeźnie – 34 proc
ZOO – 29,3 proc.
Muzeum II Wojny Światowej – 19,4 proc.
Park i Katedra w Oliwie – 16,9 proc.
Ratusz Gdański – 16,4 proc.
Amber Sky – 16,4 proc.
Żuraw – 11,2 proc.
ECS – 10,9 proc.
Bazylika Mariacka 9,9 proc.
POWIĄZANE WPISY
16 marca 2026
Lubuskie stawia na social media. Nowy etap działań LOTUR
Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna wchodzi w nowy etap promocji regionu, mocniej…
0 Komentarzy1 Minuty
16 marca 2026
Rusza plebiscyt Travelist Hotel Star 2026. Eksperci i goście wskażą najlepsze hotele w Polsce
Najlepsze hotele w Polsce ponownie powalczą o tytuł Travelist Hotel Star. W tym roku do…
0 Komentarzy2 Minuty
16 marca 2026
Eska i Costa Cruises odwołują zimę na Atlantyku. Rejsową kampanię wspiera Travel Advance
Radio Eska zabiera słuchaczy w rejs po Atlantyku. W ramach akcji „Eska Odwołuje Zimę”…
0 Komentarzy1 Minuty
16 marca 2026
XVIII FPT: turysta w krawacie zamiast tłumu? Eksperci o roli MICE w rozwoju miast
Czy turysta biznesowy może być odpowiedzią na problem overtourismu? Czy mniejsza liczba…
0 Komentarzy2 Minuty
13 marca 2026
Poznań z nową atrakcją dla najmłodszych. Wkrótce otwarcie muzeum Kici Koci
Poznań przygotowuje się na otwarcie Kiciokociolandii, pierwszego w kraju muzeum…
0 Komentarzy3 Minuty
12 marca 2026
Filipińska branża turystyczna spotkała się z polskimi touroperatorami
9 marca w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli filipińskiej branży turystycznej…
0 Komentarzy2 Minuty
11 marca 2026
Austriacka sieć hotelowa wchodzi na polski rynek. W działaniach wesprze ją Travel Advance
Austriacka sieć Falkensteiner Hotels & Residences rozpoczyna współpracę z agencją…
0 Komentarzy2 Minuty
10 marca 2026
Adyen: Polska przyciąga zamożnych turystów. Najwięcej wydają Amerykanie
Zagraniczni turyści w Polsce wydają w sklepach stacjonarnych zdecydowanie więcej niż…
0 Komentarzy5 Minuty
10 marca 2026
Europejskie city breaki na Wielkanoc coraz popularniejsze
Coraz więcej Polaków decyduje się spędzić Wielkanoc poza domem. Zamiast kilku dni przy…
0 Komentarzy3 Minuty










