Fenomen gry Counter Strike: co sprawiło, że jest tak popularna?

counter-strike
fot. Alexander Jawfox / Unsplash

Counter-Strike to jedna z najpopularniejszych gier z dziedziny e-sportu. Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO), bo tak brzmi pełna nazwa gry, została wydana w 2012 roku. Od tego czasu popyt na nią stale rośnie i dzieje się tak do dziś. Obecnie graczy liczy się w setkach tysięcy, a wiele z nich aktywnie bierze udział w komercyjnych turniejach e-sportowych.

W przypadku profesjonalnych sportowców uprawiających e-sport porządny trening i miesiące lub lata praktyki są niezbędne, aby grać dalej na maksimum swoich możliwości. Międzynarodowe turnieje CS:GO dają wielu fanom gier szansę, dzięki której mogą oni regularnie obstawiać zakłady cs go na VulkanBet lub na innych witrynach z zakładami e-sportowymi. Zastanówmy się jednak, co sprawiło, że gra Counter-Strike stała się tak popularna?

Łatwe reguły gry i duża dostępność

Oglądanie innych drużyn rywalizujących w grze Counter-Strike sprawia, że chce się być częścią akcji i dołączyć do najlepszych. Podczas gdy inni producenci gier wymyślają wielowarstwowe historie dotyczące stworzonego przez nich wirtualnego świata, nieskazitelnych bohaterów i ich niejasnych celów, CS:GO zaprasza graczy do wyjątkowo nieskomplikowanego scenariusza.

Terroryści chcą zdetonować bombę lub skrzywdzić zakładników. Antyterroryści, chcą powstrzymać terrorystów, zabijając ich, rozbrajając bombę lub ratując zakładników. Proste, prawda? Prawie nic nie stoi na przeszkodzie, aby nowi gracze wskoczyli do gry i cieszyli się nią od samego początku. Wystarczy chwycić za broń i zastrzelić przeciwnika. W jakiś sposób ludzie po prostu wiedzą, co mają robić i jak to zrobić. Dodatkowo w CS:GO można grać na wielu różnych komputerach, a sama gra jest łatwo dostępna na całym świecie.

Rozwój umiejętności

W każdej grze e-sportowej, również w CS:GO, koncentracja jest kluczem do wszystkiego. Gracze mają realną możliwość wyeliminowania większej części drużyny przeciwnej, ale z drugiej strony wśród nich może znaleźć się gracz, który szuka słabych stron w drużynie rywali i może ich niespodziewanie zaskoczyć. Nie spieszy się, rzuca granatem błyskowym, aby oślepić przeciwnika, a potem go wyeliminować.

W CS:GO jest wiele szybkich i intensywnych rund. Pojawiają się również sesje, które trwają znacznie dłużej, ale brak wiedzy o tym, co będzie dalej, zwiększa radość z gry. Ostatecznie umiejętności walki, doświadczenie gracza i skupienie uwagi są największym sekretem do jak najdłuższego przetrwania w grze.

Aspekt społecznościowy

W trakcie rozgrywki gracze dołączają do zespołu terrorystów lub antyterrorystów. Podczas trwania rundy mogą oni strzelać do przeciwników, podkładać lub rozbrajać bombę. W międzyczasie rozwijane są różne umiejętności, które pomagają odnieść sukces jako gracz i uzyskać najwyższą rangę. Wszystko to ma sens tylko wtedy, gdy obok siebie stają inni gracze, z którymi można wchodzić w interakcje, współpracować, dążyć do wspólnych celów i być przez nich docenianym.

Gra CS:GO ma określoną społeczność, która żyje według własnych zasad, a przebywanie wśród innych graczy to coś, co przyciąga coraz nowe osoby do rozgrywki. Oczywiście nie zawsze jest tak, że wszyscy uczestnicy gry CS:GO są do siebie pozytywnie nastawieni i dbają o pozytywną atmosferę, przecież dość często ich zachowanie jest zupełnie odwrotne, ale jest to coś, co spotyka się również w prawdziwym świecie, a ostatecznie nie ma zbyt dużego wpływu na grę. Wszyscy akceptują ten styl. Wiele osób uwielbia powracać do tego zamkniętego środowiska i jest to magnes, który pomaga wspierać niezwykłą popularność tej gry.

Magia e-sportu

Turnieje e-sportowe CS:GO przyciągają miliony widzów z całego świata i cieszą się niezwykłą popularnością. Wszyscy fani Counter-Strike’a uwielbiają śledzić to, co dzieje się na zawodach e-sportowych, takich jak IEM Sydney czy DreamHack Open Tours. Prosta rozgrywka sprawia, że mecze są zrozumiałe i rozrywkowe nawet dla masowej publiczności.

Głębia strategii zespołowej i umiejętności osobiste sprawiają, że show jest niezapomniane dla graczy. Specyficzne funkcje sprawiają, że gra jest idealna do e-sportu, a potężne zawody zwiększają ogólną uwagę na tę grę, a same wydarzenia są niezwykle dochodowe dla ich organizatorów.

Częste aktualizacje

CS:GO istnieje na rynku e-sportu od ośmiu lat, ale porównując wersję z 2012 roku i obecną, z 2020 roku, można przekonać się, jak bardzo różnią się one od siebie. Oczywiście podstawowy motyw i cel gry pozostał ten sam, ale przez lata wszystko zostało jeszcze bardziej dopracowane i zaktualizowane do standardów współczesnych wymagań technologicznych i oczekiwań graczy.

Grafika wygląda lepiej: szczególnie na potężnych komputerach do gier, a cała gra jest lepiej wyważona i zoptymalizowana. Programiści regularnie dostarczają graczom nowe, ekscytujące dodatki: mapy, tryby, broń i skórki. To ciągła gra, która wciąż nadąża za swoimi czasami. Gra nie pozwala się nudzić powtarzalnością meczów, a osoby, które doskonale opanowały CS:GO wciąż mogą znaleźć w grze coś nowego i interesującego. Ogólne wrażenia zmieniają się drastycznie, gdy zaczyna się mecz np. w nowej lokalizacji.

Podsumowanie

Powody, dla których gra Counter-Strike jest tak popularna, niekoniecznie musi stać się bodźcem, przez który przypadnie ona do gustu każdemu graczowi, bez wyjątku. CS:GO oferuje wyjątkową rozrywkę dla dużej grupy graczy, szczególnie tych, którzy lubią gry wieloosobowe i strzelanki. Od grudnia 2018 roku gra jest już darmowa. Można w nią grać na przeróżnych komputerach – zarówno nowszych i starszych.