FANTO – nowe centrum dziedzictwa kulturowego i turystyki w Bieszczadach

fot. FANTO

Latem 2024 roku w Ustrzykach Dolnych otwarto Bieszczadzkie Centrum Dziedzictwa Kulturowego FANTO. Obiekt powstał w zabytkowej rafinerii z XIXw., której historia przez lata była nierozerwalnie związana z rozwojem przemysłu naftowego w regionie. Dziś dawne zabudowania zyskały nowe życie, stając się miejscem prezentacji kultury, tradycji i dziejów Bieszczadów.

Centrum łączy tradycję z nowoczesnością, prezentując dziedzictwo Bieszczadów w formie interaktywnych wystaw. Wśród głównych atrakcji znajdują się m.in. sala immersyjna z multimedialnym spektaklem ukazującym przyrodę i historię regionu, projekcje hologramowe 3D, interaktywne stoły multimedialne oraz stanowiska VR umożliwiające wirtualną podróż po przyrodzie i zabytkach regionu. Multisensoryczne ekspozycje pozwalają zwiedzającym poznać Bieszczady z nowej perspektywy, łącząc walory edukacyjne z nowoczesną formą przekazu.

Znaczącym elementem narracji FANTO jest także historia samej rafinerii w Ustrzykach Dolnych, której początki sięgają 1882 roku. Obiekt, założony przez Karola Perutza, przez dekady przechodził liczne zmiany właścicielskie i funkcjonalne. W okresie powojennym wyłączono go z działalności przemysłowej. Dziś zyskał nowe życie, stając się miejscem prezentacji kultury, tradycji i dziejów Bieszczadów.

FANTO pełni jednak nie tylko rolę muzealno-wystawienniczą. Przestrzenie centrum przystosowano również do organizacji wydarzeń kulturalnych, branżowych i konferencyjnych. Jesienią 2025 roku obiekt będzie gospodarzem IV Podkarpackiego Forum Turystyki – wydarzenia skupiającego przedstawicieli branży turystycznej i ekspertów z regionu. Forum będzie okazją do wymiany doświadczeń, omówienia perspektyw rozwoju turystyki w województwie podkarpackim oraz zaprezentowania potencjału Bieszczadów w nowej, atrakcyjnej przestrzeni.