Emirates i IATA zorganizowały pierwsze wspólne forum poświęcone szkoleniu pilotów i bezpieczeństwu lotów

Linie Emirates i Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) zorganizowały wspólnie pierwsze w branży lotniczej warsztaty dotyczące szkolenia pilotów i bezpieczeństwa lotów. Warsztaty „Evidence based training – Competency Based Training Assessment Workshop” prowadzone przez dział Emirates Flight Operations Training we współpracy z IATA odbyły się 28 października 2022 r. w placówce Emirates Aviation College w Dubaju.
Udział w nim wzięli specjaliści w zakresie szkoleń reprezentujący linie lotnicze (m.in. Lufthansę, Singapore Airlines, Iceland Air, UAE Presidential Flight, Etihad, flydubai, Air Arabia czy Indigo) oraz organy nadzoru lotniczego m.in. Zjednoczonych Emiratów Arabskich (GCAA) czy Irlandii (Irish Aviation Authority). W wydarzeniu uczestniczyli także przedstawiciele producentów samolotów – firm Boeing i Airbus – oraz Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Pilotów Linii Lotniczych (IFALPA) i ośrodków szkoleniowych, w tym Emirates Flight Training Academy (EFTA) i CAE.
W trakcie dyskusji i prezentacji przedstawiciele branży podzielili się najlepszymi praktykami i omówili wyzwania związane z opracowywaniem, wdrażaniem i prowadzeniem skutecznych programów szkolenia i oceny opartych na dowodach i kompetencjach.
W imieniu Emirates występowali m.in.: kpt. Bader Al Marzooqi – wiceprezes Flight Training, dr Nicklas Dahlstrom – kierownik ds. czynników ludzkich, kpt. David Swarbrick – kierownik szkoleń (Boeing) oraz kpt. Stephen Mercer – kierownik ds. standardów szkoleń lotniczych. Wśród innych prelegentów znaleźli się: kpt. Yann Renier – kierownik ds. szkoleń i uprawnień w dziale Safety & Flight Operations IATA, kpt. Jason Alves – główny instruktor lotów flydubai, kpt. Olivier Mazzoleni – zastępca kierownika działu Airbus Training Worldwide, kpt. Graham McNally – kierownik programu CBTA Boeing Global Services, kpt. Richard Lenz – główny pilot instruktor A380 w Lufthansie oraz kpt. Chris Ranganathan – dyrektor ds. nauczania w CAE.
„Forum było znakomitym przykładem współpracy między najważniejszymi podmiotami w branży lotniczej na rzecz większej wydajności i skuteczności programów szkoleniowych dla pilotów. Podzieliliśmy się kluczowymi spostrzeżeniami, informacjami i najlepszymi praktykami – te z kolei przełożą się na rzeczywiste, praktyczne rozwiązania, które korzystnie wpłyną na realizację programów szkoleniowych opartych na dowodach. Spotkanie było świetną okazją do wypracowania wspólnej wizji i omówienia napotykanych przez branżę trudności w szkoleniu pilotów. Dziękujemy IATA i wszystkim uczestnikom forum za ich nieustające wsparcie” – powiedział kpt. Bader Al Marzooqi, wiceprezes Flight Training w Emirates.
„Dział Emirates Flight Training poprowadził warsztaty poświęcone szkoleniu i ocenie opartych na kompetencjach (Competency-Based Training and Assessment, CBTA) i dowodach (Evidence-Based Training, EBT), w których wzięło udział ponad 40 kierowników szkoleń reprezentujących linie lotnicze, organizacje szkoleniowe i producentów samolotów. Wydarzenie pozwoliło nam przedstawić najnowsze osiągnięcia w zakresie CBTA i określić główne wyzwania stojące przed branżą we wdrażaniu CBTA oraz podzielić się nimi z 80 osobami, które wzięły udział w warsztatach przez internet. Chciałbym podziękować uczestnikom, którzy byli z nami w Dubaju i wirtualnie. Warsztaty świadczą o ożywieniu w branży, i jestem przekonany, że będą one kontynuowane w przyszłości” – dodał kpt. Yann Renier, kierownik ds. szkoleń i uprawnień w dziale Safety & Flight Operations IATA.
„Warsztaty zorganizowane przez Emirates były okazją do refleksji i dyskusji na temat najlepszych praktyk w szkoleniu pilotów pod kątem bezpieczeństwa lotów. Niezmiernie cieszy mnie, że przedstawiciele branży, w tym linie lotnicze, producenci i organizacje szkoleniowe, zdecydowały się podzielić informacjami i danymi między sobą. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach ta dyskusja i współpraca będą kontynuowane oraz przyczynią się do stworzenia wizji rozwoju kompetencji pilotów i poprawy bezpieczeństwa w naszej branży” – podsumował Sham Suddin Bin Khalid, inspektor operacji lotniczych przewoźników lotniczych w GCAA.
W trakcie warsztatów omówiono różne zagadnienia, m.in. kwestię wdrażania i rozwoju skutecznych programów szkoleniowych EBT i CBTA. Poruszono m.in. problemy związane z tworzeniem programów nauczania, opracowywaniem i standaryzacją samolotów szkoleniowych oraz zarządzaniem i wykorzystywaniem danych szkoleniowych. Planowane są kolejne edycje wydarzenia, które pozwolą w dalszym ciągu wymieniać się najlepszymi praktykami i rozwijać szkolenia dla pilotów z korzyścią dla całej branży lotniczej.
POWIĄZANE WPISY
16 grudnia 2025
PLL LOT ogłaszają nabór do 4. edycji Konkursu na Najlepszą Pracę Dyplomową
PLL LOT zapraszają studentów do udziału w 4. edycji Konkursu na Najlepszą Pracę…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2025
Wystartował program Future Professionals dla młodych talentów branży MICE
Wystartował program mentoringowy Future Professionals dla młodych talentów branży MICE. W…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2025
Rankomat: Większość Polaków przywita Nowy Rok w domowym gronie
Większość Polaków planuje powitać Nowy Rok w domowym zaciszu – wynika z badania…
0 Komentarzy3 Minuty
15 grudnia 2025
Polscy turyści na drugim miejscu na Słowacji
Na konferencji prasowej w Warszawie przedstawiciele Slovakia Travel i Tatry Mountain…
0 Komentarzy2 Minuty
15 grudnia 2025
Travelist: Wysokie zainteresowanie feriami 2026. Ceny nieznacznie wzrosły
Rynek wyjazdów na ferie zimowe 2026 pozostaje stabilny – wynika z analizy Travelist.pl.…
0 Komentarzy4 Minuty
15 grudnia 2025
Ryanair przedstawia najpopularniejsze kierunki Polaków w okresie świątecznym
W okresie świąteczno-noworocznym Polacy najchętniej wybierają Włochy, Hiszpanię i Maltę,…
0 Komentarzy3 Minuty
15 grudnia 2025
Ponad 10 mln zł na modernizację punktu kontroli bezpieczeństwa w Jasionce
Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów podpisał umowę na dostawę nowoczesnego…
0 Komentarzy2 Minuty
12 grudnia 2025
Polacy wskazali najlepsze ośrodki narciarskie w kraju. Za nami pierwsza edycja rankingu Triverna.pl
Zimowy sezon w Polsce dopiero się rozpoczyna, a krajowe stoki już przyciągają narciarzy i…
0 Komentarzy2 Minuty
11 grudnia 2025
POWER podsumowuje branżę MICE w 2025: relacje ważniejsze niż efekty specjalne
Agencja POWER podsumowała działalność w mijającym roku i przedstawiła prognozy na 2026.…
0 Komentarzy2 Minuty










