„Dolny Śląsk dla każdego” – region dostępny dla wszystkich

Kampania „Dolny Śląsk dla każdego” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego pokazuje region od strony dostępności i otwartości. W jej ramach powstał uniwersalny przewodnik po regionie przeznaczony dla każdego: od rodzin z małymi dziećmi, przez osoby z niepełnosprawnościami po seniorów.
Pierwszą barierą w turystyce osób z niepełnosprawnościami, którą należy pokonać, jest lęk, który umacnia stereotypy, ponieważ każdy turysta, bez wyjątku, ma swoje potrzeby. W praktyce wystarczy dopasować szlak do jego możliwości.
„Województwo dolnośląskie każdego zaskoczy pozytywnie. Nawet mieszkańców, którym wydaje się, że całkiem nieźle je znają. A przede wszystkim tych, którzy myślą, że górskie czy podziemne atrakcje nie są dla nich. Okazuje się, że liczba miejsc przystosowanych dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest imponująca. Nie są to jedynie zamknięte przestrzenie muzealne. Chcę odczarować ten nieprawdziwy obraz i pokazać, że piękny górski szlak z asfaltową nawierzchnią, wieża widokowa pozwalająca przespacerować się w chmurach czy liczne parki zdrojowe i miejskie są dla każdego! Natura jest na wyciągnięcie ręki” – mówi autor przewodnika Mikołaj Gospodarek.
„Dolny Śląsk dla każdego” to przewodnik uniwersalny, ukazujący województwo w taki sposób, żeby zaproponowane wycieczki od początku do końca były możliwe do zrealizowania przez wszystkich. Osoby mające trudności w poruszaniu się czy przemieszczające się na wózku, seniorzy, rodziny z małymi dziećmi znajdą tutaj gotowe propozycje tras, dzięki którym bez barier poznają Dolny Śląsk. Projekt powstał we współpracy z Mikołajem Gospodarkiem (autorem przewodników Pascala) przy konsultacji z Pawłem Parusem – pełnomocnikiem marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami.
„Osoby z niepełnosprawnościami coraz częściej pytają o to, dokąd można się wybrać. Oczywiście nie wszędzie można dojechać, zważywszy na różne przeszkody, ale zauważam, że infrastruktura bardzo się poprawiła” – mówi Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami. – „Na przykład w Świeradowie-Zdroju koleją gondolową można wjechać na Stóg Izerski, nacieszyć się górskimi panoramami i zjechać na wózku asfaltową drogą. Na Śnieżkę prowadzi trasa wyrównana przez urząd marszałkowski, którą wraz z asystentami można pokonać na wózku. Bardzo ważne jest takie oznaczanie tras, by osoby z dysfunkcjami ruchowymi oraz osoby z niepełnosprawnością wzrokową mogły się do nich dostać i wiedziały, co tam zastaną. Poza tym coraz więcej hoteli i pensjonatów na Dolnym Śląsku jest przygotowanych pod potrzeby osób z niepełnosprawnościami” – dodaje Paweł Parus.
#RówniWPasji
Publikacja jest pierwszym elementem kampanii „Dolny Śląsk dla każdego” i jednocześnie kontynuacją akcji z hasztagiem #RówniWPasji, prezentowanej w trakcie promocji sportów rowerowych na Dolnym Śląsku. W reklamującym ją spocie pojawiały się wszystkie grupy odbiorców: od dzieci, przez osoby z niepełnosprawnościami aż po seniorów, w trakcie aktywności na dolnośląskich trasach. Przewodnik opisuje różne atrakcje, m.in. w Krainie Wygasłych Wulkanów, jak również popularne wieże widokowe, malownicze zapory wodne, rezerwaty przyrody oraz parki, pałace i zamki, a do tego szereg urokliwych dolnośląskich miast, miasteczek i uzdrowisk. Zaproponowane miejsca prezentowane są również pod względem dostępności architektonicznej i stopnia trudności, jeśli chodzi o czas i wysiłek.
Projekt „Dolny Śląsk dla każdego” dostępny jest w wersji drukowanej i do odsłuchania na YouTube i Spotify, a także w wersji PDF do ściągnięcia dla każdego. Przewodniki zostaną przekazane do podmiotów związanych z pracą i kształceniem osób z niepełnosprawnościami, uniwersytetów trzeciego wieku, organizacji zrzeszających seniorów na Dolnym Śląsku. W ramach kampanii zaplanowano współpracę z podmiotami zajmującymi się osobami ze szczególnymi potrzebami, m.in. organizacja wycieczek, a także podjęcie współpracy z influencerami z niepełnosprawnościami, promującymi aktywność rodzin z małymi dziećmi oraz seniorów.
Materiał partnera
POWIĄZANE WPISY
18 grudnia 2025
Turystyka bliska naturze. Lubuskie pasieki otwierają się na turystów
Turystyka ewoluuje w kierunku doświadczeń bliższych naturze i lokalnym tradycjom. Jednym…
0 Komentarzy4 Minuty
18 grudnia 2025
Egzotyczny obraz Zosi Markowskiej na licytacji charytatywnej Gali Waszej Turystyki 2026
Podczas kolejnej edycji Gali Waszej Turystyki, która odbędzie się 9 stycznia 2026 roku,…
0 Komentarzy1 Minuty
18 grudnia 2025
Tomasz Marzec nowym rzecznikiem prasowym Polskiej Organizacji Turystycznej
Od stycznia 2026 roku Tomasz Marzec będzie rzecznikiem prasowym POT, wnosząc do zespołu…
0 Komentarzy1 Minuty
18 grudnia 2025
MerlinX Partnerem V Gali Waszej Turystyki
9 stycznia w hotelu Renaissance Warsaw Airport odbędzie się V Gala Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy1 Minuty
17 grudnia 2025
Nowe przepisy dotyczące imprez turystycznych. Touroperatorzy zyskają łatwiejszy dostęp do gwarancji ubezpieczeniowej
Podpisano nowelizację ustawy o imprezach turystycznych, która ułatwi touroperatorom…
0 Komentarzy4 Minuty
17 grudnia 2025
Itaka Złotym Partnerem V Gali Waszej Turystyki
9 stycznia w hotelu Renaissance Warsaw Airport odbędzie się V Gala Waszej Turystyki,…
0 Komentarzy2 Minuty
16 grudnia 2025
Gąsiory Turystyki 2025 przyznane! Poznajcie młode talenty polskiej branży turystycznej
W drugiej edycji konkursu Gąsiory Turystyki ponownie nagrodziliśmy nowe talenty branży…
0 Komentarzy6 Minuty
10 grudnia 2025
Mazowsze z nową strategią rozwoju turystyki biznesowej. MROT wyznacza kierunki dla branży MICE na lata 2026–2030
W Centrum Prasowym Foksal w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca projekt…
0 Komentarzy2 Minuty
10 grudnia 2025
Air Astana spotkała się z branżą w Warszawie
Kazachskie Linie Lotnicze Air Astana zorganizowały 8 grudnia w Warszawie przedświąteczne…
0 Komentarzy2 Minuty










