Czy udało Ci się zaoszczędzić kilka godzin tygodniowo?

zaoszczędzić kilka godzin
fot. materiały prasowe

Wielu z nas lubi grać od czasu do czasu lub regularnie w gry hazardowe za darmo 777 czy też gry online. Jednak zdarza się często, że potrzeba na nie odpowiednią ilość czasu wolnego. Jak zatem efektywnie zaoszczędzić kilka godzin w każdym tygodniu?

Lean management dla każdego

Często bywa tak, że zakładamy sobie coś do zrobienia, jednak na końcu okazuje się, że zabrakło nam na to czasu. W wielu wypadkach nie wynika to z tego, że jest go po prostu za mało, lecz ze złego zagospodarowania każdego dnia. Przekładanie budzika rano, wiele przerw w pracy może doprowadzić do tego, że po prostu każdego dnia tracimy całkiem sporo czasu. Pomóc w tym może jednak lean management, czyli system szczupłego zarządzania. Od lat stosowany jest on w fabrykach, jednak jego założenia mogą zostać wykorzystane także w codziennym życiu. Lean management ma za zadanie przede wszystkim wyeliminować marnotrawstwo czasem, jak i zwiększyć efektywność. Powstał on w fabrykach Toyoty, a przecież Japończycy są doskonale znani ze znakomitego wykorzystania czasu pracy. Takie zasady można wprowadzić także we własnym życiu. Oto kilka przykładów, które to obrazują.

  • Harmonogram dla wszystkich: jeśli w całym tygodniu wyznaczymy sobie i wszystkim członkom rodziny zadania, to okaże się, że każdy będzie w tygodniu odpowiedzialny za wybraną rzecz. Nie trzeba zatem razem sprzątać czy robić zakupów, gdyż w tym samym czasie mogą to zrobić osobno dwie co najmniej osoby i zaoszczędzą wspólny czas dla siebie. Tyczy się to choćby jadłospisu. Można ustalić posiłki na cały tydzień z uwzględnieniem, że w weekendy udajemy się do restauracji lub zamawiamy coś na dowóz.
  • Uporządkowanie domu, miejsca pracy: czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wiele czasu jesteśmy w stanie stracić na szukaniu potrzebnych rzeczy w domu czy biurze. Uporządkowanie rzeczy, poprawne ich oznaczenie sprawi, że w tygodniu czy miesiącu możemy nawet sporo na tym zaoszczędzić.
  • Regularność: jeśli ustalimy sobie, że od poniedziałku do piątku chcemy wstawać i kłaść się spać o jednakowych porach, to powinniśmy trzymać się takiego harmonogramu. Dzięki temu nasz organizm szybko przyzwyczaja się do takiej sytuacji i o wiele lepiej radzi sobie ze zmęczeniem czy wczesnym wstawaniem.

Poranek decydujący

Każdego dnia mamy 24 godziny do wykorzystania, czyli 168 godzin tygodniowo. Jeśli sobie obliczymy, ile godzin spędzamy na pracy, dojazdach do niej, to okazuje się, że wolnego czasu nie mamy zbyt wiele. Tymczasem nasza poranna rutyna może zaoszczędzić nawet do 4 godzin. Osoby, które mają problemy ze wstawaniem, tracą mniej lub więcej czasu. Tymczasem przyzwyczajenie ciała do takiego trybu to okazja na kilka dodatkowych godzin co tydzień. Osoby wstające energicznie z łóżka, czują się bardziej odświeżone i szczęśliwe przez resztę dnia. Jest to zwłaszcza widoczne zimą, kiedy można załapać się w drodze powrotnej z pracy na ostatnie promienie słońca zamiast wracać znów po ciemku. Jeśli mamy nieregularne godziny pracy, to im wcześniej zaczniemy, tym wcześniej skończymy. Dzięki temu zyskamy czas dla siebie po południu.

Unikajmy robienia niepotrzebnych rzeczy

Cokolwiek robimy, powinniśmy robić to świadomie, z pełnym skupieniem i poświęceniem. Niektórzy niestety z nas mają bardzo zły nawyk, że nie trzymamy się regularnej pracy, a zamiast tego stawiamy na przerwę, rozrywkę, która jest naprawdę złym nawykiem. W taki sposób łatwo rozregulować dzień pracy i wydłużyć jej godziny do wieczora. Inteligentna praca może zaoszczędzić nam dużo czasu. Badania wykazały, że szukanie alternatywnych i szybszych sposobów wykonywania pracy wpływa na osiąganie lepszych rezultatów oraz szybsze ukończenie zadania.

Materiał zewnętrzny