Free Time Festiwal - wzorcowy
Tłumy gości, fantastyczna atmosfera, zadowoleni wystawcy, zlot food trucków, festiwal grillowania, bike festiwal, debata o Przekopie Mierzei, konferencja o turystyce wiejskiej, prelekcje podróżników, wielka strefa dla dzieci – Free Time Festiwal wyznacza trend, jak powinny wyglądać imprezy turystyczne skierowane do konsumenta.
Czytaj więcej...
Turystyka ważna dla samorządów
Nie można zapominać o tym, że turystyka to nie tylko biznes, ale też sposób na przekazywanie wartości i budowanie społeczeństwa obywatelskiego. O tym, jaka jest przyszłość i rola turystyki oraz jej pozycja w samorządach dyskutowali przedstawiciele branży i świata nauki podczas IX Gremium Ekspertów Turystyki.
Czytaj więcej...
MerlinX w nowej odsłonie
Najbardziej popularny polski system rezerwacyjny dla agentów i touroperatorów przeszedł ostatnio poważną przebudowę. Czego mogą się spodziewać użytkownicy po nowej odsłonie MerlinX? O nowych możliwościach narzędzia opowie jego twórca, Tomasz Berdowski, 10 kwietnia na V Forum Promocji Turystycznej.
Czytaj więcej...
Grecos - optymizm po first minute
„Jednocyfrowy” wzrost sprzedaży i optymalizacja produktu poprzez zmniejszenie wolumenu o ok. 12 proc. to sytuacja w Grecosie po zakończeniu etapu sprzedaży Lata 2019 w ramach first minute.
Czytaj więcej...
Condor - siatka połączeń long-haul
Linie lotnicze Condor charakteryzuje duża sezonowość oferty – siatka połączeń przewoźnika w okresie letnim i zimowym znacząco się od siebie różni. Linie doskonale wykorzystują sezonowe wahania popytu i dostosowują swoje oferowanie do realnego zapotrzebowania rynku.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Free Time Festiwal - wzorcowy
  • Turystyka ważna dla samorządów
  • MerlinX w nowej odsłonie
  • Grecos - optymizm po first minute
  • Condor - siatka połączeń long-haul

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 14 sierpień 2018 13:51

SPA w hotelu może być odrębną usługą turystyczną

Napisane przez

Nowe przepisy obowiązujące od 1 lipca przedsiębiorców turystycznych stwarzają wątpliwości, czy usługi świadczone dodatkowo gościom hotelowym, powodują utworzenie imprezy turystycznej. Może się np. okazać, że świadcząc usługi SPA, hotelarz wchodzi w rolę organizatora turystyki.

Po wejściu w życie Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych wielu przedsiębiorców, którzy przed 1 lipca nie podlegali przepisom obowiązującym organizatorów turystyki, znaleźli się w nowej rzeczywistości. Może dojść do sytuacji, w której np. hotelarze, świadcząc turystom dodatkowe usługi, staną się organizatorami turystyki i będą musieli spełniać wiążące się z tym ustawowe obowiązki. Pojawiają się liczne wątpliwości, w których, w praktyce, sytuacjach może to nastąpić.

Kim jest hotelarz, który oferuje usługi SPA

Wiele pytań zadawanych przez branżę przy okazji różnych spotkań i szkoleń dotyczyła połączenia noclegu w hotelu z usługami SPA. Pojawiły się wątpliwości, czy na interpretację przepisów ma wpływ np. to, że ośrodek SPA jest prowadzony przez innego przedsiębiorcę (podwykonawcę). O to, jak traktować usługę SPA świadczoną gościom hotelowym zapytaliśmy urzędników MSiT. Dowiedzieliśmy się, że:

„w motywie 17 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2015/2302 w sprawie imprez turystycznych i powiązanych usług turystycznych wskazano, że usługi, które są nieodłączną częścią innej usługi turystycznej, nie powinny być uważane za odrębne usługi turystyczne.

Chodzi tu na przykład o transport bagażu świadczony w ramach przewozu pasażerów, drobne usługi transportowe, takie jak przewóz pasażerów w ramach wycieczki z przewodnikiem lub transfer pomiędzy hotelem a lotniskiem lub stacją kolejową, posiłki, napoje oraz sprzątanie zapewnione w ramach zakwaterowania lub właśnie dostęp do urządzeń na miejscu, takich jak np. basen, sauna, spa lub sala treningowa przeznaczona dla gości hotelu.

Rozróżnienia wymaga jednak dostęp do urządzeń a świadczenie wyrafinowanych usług jak np. zabiegi balneologiczne, które w połączeniu z podstawowymi rodzajami usług turystycznych mogą powodować utworzenie imprezy turystycznej. Jednakże, jak to było wspomniane wyżej, każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.”*

SPA przy okazji wyjazdu czy jako jego cel

Podczas szkoleń dla branży wicedyrektor Departamentu Turystyki w MSiT Dominik Borek podkreślał, że rozpatrując, czy doszło do utworzenia imprezy turystycznej należy brać pod uwagę to, czy dodatkowa usługa jest istotnym elementem pakietu, oraz czy usługa ta była reklamowana jako jego istotny element. Czyli jeśli klient korzysta ze SPA „przy okazji” usługi noclegowej i cena tego dodatkowego świadczenia nie przekracza 25 proc. całości, to wtedy zapewne nie mamy do czynienia z imprezą turystyczną.

W innych przypadkach jednak, gdy usługi SPA są zasadniczą częścią, a wręcz celem całego wyjazdu, może się okazać, że oferujący je hotel tworzy imprezę turystyczną.

*MSIT zastrzegło, że przedstawionych przez nie wyjaśnień nie można rozpatrywać w kategorii wiążących interpretacji przepisów prawa, a jedynie jako informacji o obowiązujących regulacjach.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.