PZOT: rekomendacje w sprawie VAT
Polski Związek Organizatorów Turystyki odniósł się do opisanej na naszych łamach afery z błędnie naliczanym VAT-em za prowizje agencyjne. Organizatorzy: Coral Travel, Exim Tours, Itaka, Rainbow,Neckermann, Oasis Tours i PZOT przyznają, że przez lata faktury były wystawiane błędnie i zalecają stosowanie stawki zerowe przy sprzedaży usług realizowanych poza krajami UE.
Czytaj więcej...
Podsumowanie 2018 w turystyce
Nowa ustawa dla biur podróży, zmiany personalne w administracji i w branży, osiągnięcia polskich miast i regionów - WaszaTurystyka.pl przedstawia wybór istotnych wydarzeń w turystyce, o których pisała w ubiegłym roku.
Czytaj więcej...
Kursy angielskiego na Malcie
Malta może pochwalić się bogatą kulturą, bajkowymi krajobrazami, bujnym życiem nocnym oraz wspaniałymi miejscami do odpoczynku. Wyspa słynie również ze znakomitych kursów języka angielskiego.
Czytaj więcej...
100 wpływowych  w turystyce
Po raz trzeci portal branżowy WaszaTurystyka.pl przestawia listę najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce w 2018 roku. Naszym celem jest wskazanie tych, którzy wywierają największy wpływ na polski rynek turystyczny i rozwój polskiej turystyki.
Czytaj więcej...
Wakacje.pl: ezgotyka w górę o 32%
Według raportu portalu Wakacje.pl, w 2018 roku wśród wyjazdów egzotycznych pierwsze miejsce zajęła Dominikana
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • PZOT: rekomendacje w sprawie VAT
  • Podsumowanie 2018 w turystyce
  • Kursy angielskiego na Malcie
  • 100 wpływowych  w turystyce
  • Wakacje.pl: ezgotyka w górę o 32%

Reklama

Reklama

Reklama

czwartek, 22 wrzesień 2016 11:31

Rekordowy rok turystyki Chorwacji

Napisane przez Adam Gąsior
Robert Pauletić Robert Pauletić

Polska jest dla nas najważniejszym rynkiem - powiedział w rozmowie z portalem WaszaTurystyka.pl wiceminister turystyki Chorwacji, Robert Pauletić.

Adam Gąsior: Ilu polskich turystów odwiedziło Chorwację w tym roku?

Robert Pauletić: Od początku roku do końca sierpnia Chorwację odwiedziło oficjalnie 670 tysięcy turystów z Polski. Wykupili oni 4,5 mln noclegów. Goście z Polski są już kolejny rok z rzędu grupą, której liczebność najszybciej wzrasta. W tym roku Polacy są na piątym miejscu wśród turystów zagranicznych.

AG: A ilu było gości z Polski w 2015 roku?

RP: W całym ubiegłym roku odnotowaliśmy 700 tysięcy polskich turystów. Wykupili oni 4,5 noclegów. Jak widać w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku osiągnęlismy wynik lepszy niż przez cały ubiegły rok. To oznacza, że ostateczne wyniki 2016 roku będą dużo lepsze i zeszłrooczny rekord zostanie pobity. Bardzo nas to cieszy, podobnie jak fakt, że coraz więcej Polaków uważa Chorwację za kierunek wakacyjnego wypoczynku. Wierzę, że ten trend się utrzyma także w przyszłości.

AG: A jak wygląda sytuacja poza wysokim sezonem?

RP: W tym roku również przed sezonem letnim bijemy rekordy frekwencji. W pierwszych sześciu miesiącach donotowaliśmy 150 tysięcy gości z Polski, o 25 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku. Najwięcej ich było w czerwcu - 100 tys., o 5,5 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

AG: Które regiony Chorwacji są najchętniej odwiedzane przez Polaków?

RP: Polscy turyści odwiedzają praktycznie wszystkie regiony Chorwacji, oczywiście najliczniej te położone nad Adriatykiem. Do końca sierpnia najwięcej ich - 33 proc. - przyjechało do województwa splicko-dalmatyńskiego. 63 proc. wszystkich gości z Polski odwiedziło Dalmację, która obejmuje cztery województwa. Podobne trendy obserwowaliśmy także w ubiegłych latach.

AG: Jak ocenia Pan minister aktywność promocyjną Chorwacji na polskim rynku?

RP: Oczywiście jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznych wyników, jak i z wyników ostatnich lat. Chciałbym podkreslić, że to wielka zasługa Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej w Warszawie, dyrektora Bojana Bakety i jego zespołu. Oczywiście, zawsze można zrobić jeszcze więcej. Bardzo ważne jest, że coraz więcej Polaków odwiedza Chorwację, ale jeszcze bardziej istotne jest, że spędzają u nas coraz więcej czasu. Średnio jest to już osiem noclegów. Każdy kraj życzyłby sobie takich gości, jak Polacy. Naszym zadaniem jest promowanie i podkreślanie naszych atutów, ale i ciągłe podwyższanie jakości usług i polepszanie produktów turystycznych Chorwacji.

AG: Które regiony bedzie Chorwacja promować w 2017 roku? Jakie są pańskie szacunki dotyczące rynku polskiego w 2017 roku?

RP: Trendy w turystyce w całym regionie Morza Śródziemnego ciągle i szybko się zmieniają. Staramy się maksymalnie dostosowywaźc do nowych mód i do wszelkich zmian w turystyce. Chcę skorzystać z okazji tego wywiadu i zachęcić Polaków, żeby odwiedzali jak najczęściej Chorwację i żeby poznawali nie tylko Dala]mację, ale i inne regiony. Trzeba podkreślić, że Chorwacja jest atrakcyjna turystycznie głownie ze względu na swoja różnorodność. I tę różnorodnośc będziemy się starali promować w Polsce.
Wyniki tegoroczne pozwalają na optymizm. Już we wrześniu osiągnęliśmy liczbę gości z Polski, jaka osiągnelismy w całym ubiegłym roku. Rok 2016 jest rekordowym w historii turystyki Chorwacji. W 2017 roku planujemy otwarcie ok. 50 nowych, dużych hoteli 4 i 5 gwiazdowych i spodziewamy się, że przyjedzie do nas jeszcze więcej turystów. Polska jest dla Chorwacji jednym z najważniejszych rynków i bedzie my się skupiać na tym, by jeszcze lepiej przedstawiać Chorwację w Polsce, jako cel wypoczynkowych podróży. Chciałbym w tym miejscu podziękować tym wszystkim Polakom, którzy nas odwiedzili w tym roku. Mam nadzieję, że wrócą do nas w roku 2017.

AG: Wspomniał pan przed wywiadem, że pamięta Kraków z dzieciństwa?
RP: Tak, Polska była pierwszym krajem, który odwiedziłem w dzieciństwie. Miałem 9 lat, kiedy z rodzicami wyruszyliśmy Polskim Fiatem 125 na północ. Przez Węgry, Czechosłowację dotarliśmy do Polski. Potem wracaliśmy przez Austrie To był mój pierwszy wyjazd poza Jugosławię. Niestety w Polsce odwiedziliśmy tylko Kraków. Ale mimo, że minęło od tego czasu 40 lat, ta wizyta zapadłą mi głęboko w pamięci i do tej pory pamiętam krakowski rynek, Sukiennice i Kościół Mariacki.

AG: A Warszawa?

RP: Trudno w to uwierzyć, ale choć podróżowałem po całym świecie, to nigdy nie byłem w Warszawie. To moja pierwszy wizyta. Cieszę, że wreszcie tu dotarłem, choć wiem, że jestem tu za krótko (jeden dzień - przyp. red). To co widziałem, bardzo mi się podobało. Warszawa jest na pewno jedną z ważniejszych europejskich metropolii. Niewiele zdązyłem zobaczyć ale Stare Miasto mnie zachwyciło, Rynek i Barbakan.

AG:A jaki jest cel pańskiej wizyty w Warszawie?

RP: Celem podróży nie była sama Warszawa. Objeżdżam nasze przedstawicielstwa w Europie środkowej. Odwiedzam Monachium, Frankfurt, Pragę, Wiedeń i właśnie stolice Polski. Rekordowy sezon turystyki chorwackiej każe nam planowac jeszcze staranniej następne sezony i o planach promocji rozmawiam z dyrektorami poszczególonych ośrodków.

AG: Podczas moich wizyt w Chorwacji poznałem gorącą gościnność i otwartość Chorwatów. Znajomi Chorwaci mieszkający w Warszawie, to samo mówia o Polakach. A jakie jest pańskie zdanie o relacjach chorwacko - polskich?

RP: Jestem tego samego zdania: Polacy i Chorwaci to bliskie sobie narody. I to nie jest pusty slogan. Ostatnio czytałem wyniki badań o przyjaźniach i sympatiach między narodami europejskimi. Według tych badań Chorwacji największą sympatią darzą właśnie Polaków. Chorwaci są u Polaków na drugim miejscu. To oznacza więź między naszymi narodami. Mam nadzieję, że ta wzajemna sympatia będzie się pogłębiać a turystyka jest najlepszym ku temu sposobem.

Rozmawiał: Adam Gąsior

Robert Pauletić urodził w 1965 roku. Jest magistrem politologii, ukończył również dziennikarstwo na Uniwersytecie w Zagrzebiu. Najmłodszy (15 lat) zwycięzca telewizyjnego teleturnieju Quiztoteka. (25 lat później zdobył w tym samym teleturnieju tytuł Mistrza Superfinału), redaktor naczelny miesięcznika Quiztoteka od roku 1994. Dziennikarz współpracujący z wieloma chorwackimi dziennikami i magazynami, autor feleitonów podróżniczych w Playboyu, autor książek podróżniczych, podróżnik (odwiedził ponad 100 krajów na wszystkich siedmiu kontynentach, łącznie z Antarktydą), pierwszy Chorwat na Biegunie Południowym, były prezes Chorwackiego Związku Bokserskiego. Od lutego 2016 roku wiceminister turystyki Republiki Chorwacji.

Newsletter
Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.