Compensa: co trzeci turysta korzysta z polisy podczas zimowego urlopu

Złamana noga na stoku, zgubiony bagaż czy nagła choroba – 37 proc. Polaków przyznaje, że korzystało z ubezpieczenia podczas zimowego wypoczynku. Z badania wykonanego na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Compensa wynika, że ponad połowa z nich potrzebowała pomocy z powodu nieszczęśliwego wypadku, a 41 proc. skorzystało z polisy, by pokryć koszty leczenia za granicą.
Tegoroczne ferie są rekordowe – na zimowy wypoczynek poza domem wybiera się ponad połowa Polaków. To blisko dwa razy więcej niż w poprzednich latach. Ponad 70 proc. z nich deklaruje, że kupi ubezpieczenie na zimowy urlop. Ten wskaźnik rośnie z roku na rok. Z badania Compensy wynika, że Polacy doceniają wartość ochrony ubezpieczeniowej – 37 proc. ankietowanych korzystało w poprzednich latach z polisy podróżnej podczas ferii zimowych.
Wypadki i pomoc medyczna
54 proc. badanych wskazało ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) jako najczęściej wykorzystywaną formę ochrony podczas ferii. Pierwsze miejsce tego typu polisy to efekt popularności Polski jako miejsca zimowego urlopu. Dwie trzecie osób wyjeżdżających w tym roku na ferie spędzi je w kraju – najczęściej w górach.
Na drugim miejscu znalazło się finansowanie kosztów leczenia za granicą, wskazane przez 41 proc. ankietowanych. Na kolejnych miejscach są: ubezpieczenie OC w życiu prywatnym (30 proc.), ubezpieczenie kosztów transportu do Polski w przypadku wypadku lub choroby (26 proc.), assistance podróżne (21 proc.) i ubezpieczenie bagażu (19 proc.).
Polacy mają pozytywne doświadczenie z wybranym przez siebie zakresem ubezpieczenia turystycznego. 77 proc. osób, które skorzystały z polisy podczas zimowego wyjazdu, potwierdza, że wykupiona suma ubezpieczenia była w pełni wystarczająca, by pokryć wydatki związane z wypadkiem lub chorobą. 4 proc. badanych przyznaje, że musiało dopłacić do kosztów leczenia lub pomocy medycznej z powodu zbyt niskiej kwoty ubezpieczenia.
„Choć tylko niewielki procent turystów musiał dopłacić do kosztów leczenia z własnych środków, to każdy taki przypadek wiąże się z poważnym obciążeniem finansowym. Koszty pomocy medycznej za granicą są bardzo wysokie – transport medyczny czy dłuższe leczenie szpitalne może kosztować nawet kilkadziesiąt lub więcej tysięcy euro. Dlatego tak ważne jest, by dokładnie przemyśleć wybór sumy ubezpieczenia i dostosować ją do poziomu cen usług medycznych w kraju, do którego się wybieramy” – mówi Małgorzata Jakuta, menedżerka zespołu ubezpieczeń turystycznych w Compensie.
Inna polisa na narty, inna na plażę
Polacy coraz częściej także dostosowują zakres ubezpieczenia do planowanego wyjazdu. 65 proc. ankietowanych wybiera różne warianty polis w zależności od celu i miejsca podróży. W wyborze odpowiedniej ochrony pomagają agenci ubezpieczeniowi, którzy doradzają inne rozwiązania osobom wybierającym się na narty, a inne planującym wypoczynek na plaży. Co piąty badany decyduje się na ten sam wariant ubezpieczenia przy każdym wyjeździe.
Świadome podejście do wyboru ubezpieczenia jest szczególnie istotne wobec rosnącej różnorodności zimowych podróży Polaków. O ile wyjazdy w góry wciąż cieszą się dużą popularnością (40 proc. ankietowanych), to prawie tyle samo osób (37 proc.) wybiera wypoczynek w ciepłych krajach. Co czwarty ankietowany planuje tzw. city break – krótki wyjazd do miasta połączony ze zwiedzaniem.
O badaniu
Badanie przeprowadzone przez SW Research w dniach 12-19 grudnia 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 1042 osób w wieku 18 lat i więcej. Kwoty dobrano według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda badania: CAWI
POWIĄZANE WPISY
8 grudnia 2025
Nowa kolejka w słowackich Tatrach Wysokich
W ośrodku narciarskim Štrbské Pleso zaprezentowano najnowocześniejszą kolejkę linową na…
0 Komentarzy2 Minuty
8 grudnia 2025
Travelplanet: Coraz więcej Polaków wybiera egzotykę w sezonie zimowym
Z danych Travelplanet.pl wynika, że coraz więcej Polaków planuje wyjazdy do egzotycznych…
0 Komentarzy2 Minuty
8 grudnia 2025
Ceny wyjazdów na sierpień 2026 poszły w górę. Największe wzrosty na Teneryfie, Malcie i Krecie
W minionym tygodniu średnia cena wycieczek z wylotami pomiędzy 3 sierpnia a 9 sierpnia…
0 Komentarzy3 Minuty
5 grudnia 2025
Triverna.pl: Rekordowy grudzień w hotelach. Najwyższe ceny w górach
Z danych portalu Triverna.pl wynika, że grudzień w polskich hotelach zapowiada się…
0 Komentarzy3 Minuty
5 grudnia 2025
Profitroom: Podlaskie hotele odnotowują 50,4 proc. wzrost rezerwacji. Na wynik wpływa Podlaski Bon Turystyczny
Według danych Profitroom liczba rezerwacji hotelowych w województwie podlaskim w okresie…
0 Komentarzy3 Minuty
5 grudnia 2025
Sopocka Organizacja Turystyczna zaprasza do udziału w „Sopockich Perłach”
Sopocka Organizacja Turystyczna rozpoczyna siódmą edycję konkursu „Sopockie Perły”.…
0 Komentarzy1 Minuty
5 grudnia 2025
Sezon narciarski w Wiśle otwarty. Skolnity gotowy na narciarzy
Sezon narciarski na stacji Skolnity w Wiśle rozpocznie się dziś, 5 grudnia, o godzinie…
0 Komentarzy1 Minuty
4 grudnia 2025
Travelist.pl rusza z zimowym konkursem fotograficznym
Travelist.pl uruchomił konkurs fotograficzny „Jedź na ferie - wygraj wakacje”, w którym…
0 Komentarzy2 Minuty
4 grudnia 2025
Accor mianuje Karelle Lamouche CEO na Europę i Afrykę Północną
Grupa hotelowa Accor ogłosiła powołanie Karelle Lamouche na stanowisko CEO…
0 Komentarzy2 Minuty










