Bułgaria krajem turystyki winiarskiej

Prezentacja Bułgarskiej Organizacji Turystki Winiarakiej w Warszawie. /fot. Mieczysław Pawłowicz
Prezentacja Bułgarskiej Organizacji Turystki Winiarskiej w Warszawie. /fot. Mieczysław Pawłowicz

W ambasadzie Bułgarii w Warszawie odbyła się prezentacja Bułgarskiej Organizacji Turystyki Winiarskiej (BOWT) połączona z degustacją win.

Bułgarska Organizacja Turystyki Winiarskiej (Bulgarian Organization for Wine Tourism – BOWT) to organizacja non-profit, której celem jest rozwój i popularyzacja turystyki winiarskiej w Bułgarii. Założona 22 lipca 2025 br. zrzesza czołowych producentów wina, ekspertów turystycznych i zainteresowane organizacje, aby rozwijać infrastrukturę dla miłośników wina. Misją BOWT jest prezentowanie Bułgarii jako atrakcyjnego kierunku bogatego w dziedzictwo kulturowo-historyczne kraju oraz wysokiej jakości
wina.

,,Wino u nas to nie tylko napój – podkreśliła Pani Ambasador Bułgarii, JE Margarita Ganeva – to część dziedzictwa kulturowego, o bogatej, trwającej 6 tys. lat tradycji”

Bułgaria jest jednym z najstarszych krajów winiarskich na świecie. Starożytni Trakowie znani byli ze swoich umiejętności w uprawie winorośli i produkcji wina. Dziś kraj ten oferuje unikalne połączenie starożytnych tradycji i nowoczesnych technologii winiarskich. W czasie degustacji, prowadzonej przez pana Sebastiana Bazylaka, goście mogli poznać wina z 12 wyselekcjonowanych winiarni z pięciu różnych winnych regionów. Znajdziemy tu 72 winnice otwarte do zwiedzania (z degustacją). W 16 z nich znajdują się hotel,e a w 13 hotele wraz z restauracjami najwyższej kategorii.