Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 21 lipiec 2014 08:58

Oferty lat minute drożeją

Napisane przez AG
Jeden z hoteli na Cyprze Jeden z hoteli na Cyprze AG

Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 28.07 – 03.08.2014) wzrosła o 73 złote, a przed rokiem ich wzrost wyniósł 13 złotych. Najbardziej zdrożały na Turecką Riwierę, Synaj i na egipskie wybrzeże - o 145, 140 i 120 złotych, a tańsze stały się lasty do Tunezji i Wyspy Kanaryjskie - o 10 i 35 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmująca się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje tym razem koniec sezonu wakacji czyli 18-24 sierpnia oraz wyjazdy w okresie 28 lipca - 3 sierpnia, które są obecnie wyjazdami last minute.

Analizapokazuje, że w trzecim tygodniu lipca średnia cena imprez letnich wakacji końca spadła w biurach o 22 złote (poprzednio spadła o 18 złotych). Tańsze były Maroko, Turcja Egejska i Riwiera Turecka - średnio o 117, 60 oraz 32 złote, a najbardziej w tygodniu podrożały Portugalia, Wyspy Jońskie i Baleary – o 85, 48 i 27 złotych.
Ceny końca sezonu ponownie pokazały sytuację, że są one na ośmiu głównych kierunkach ponownie niższe od poziomów sprzed roku, a różnica wynosi 100 złotych (poprzednio 90 złotych). Znacznie taniej sprzedawano Turecką Riwierę, Kanary, Synaj i Egipskie Wybrzeże - o 154, 120, 116 i 105 złotych. Tańsze, ale w mniejszym stopniu były też Kreta, Turcja Egejska, Bułgaria i Tunezja – o 86, 85, 81 i 58 złotych. Znamienne, że Egipt przestał już być najbardziej przecenionym kierunkiem.
Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 28.07 – 03.08.2014) wzrosła o 73 złote, a przed rokiem ich wzrost wyniósł 13 złotych. Najbardziej zdrożały na Turecką Riwierę, Synaj i na egipskie wybrzeże - o 145, 140 i 120 złotych, a tańsze stały się lasty do Tunezji i Wyspy Kanaryjskie - o 10 i 35 złotych.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: „Pomimo zwyżki średnie ceny lastów w ostatnim tygodniu nie przekroczyły cen ubiegłorocznych, ponieważ w tym czasie przed rokiem ich ceny również podrożały. Obecnie ceny lastów są średnio zaledwie o 14 złotych niższe niż przed rokiem. Niższe ceny mamy już od połowy kwietnia, a przeciętna różnica wobec zeszłego roku wynosiła zwykle ponad 150 złotych. Ostatnio tanich lastów jest jednak znacznie mniej z powodu dostosowawczych cięć programów dokonanych w maju/czerwcu przez część touroperatorów."

Z powodu zmiany okresu analizy bardzo zmieniły się ceny w biurach w relacji do roku ubiegłego. Obecnie dużo niższe ceny końca wakacji mają Rainbow Tours/BeeFree, Wezyr i Exim - odpowiednio o 308, 208 i 153 złote. Taniej niż przed rokiem sprzedają też TUI, Neckermann i Itaka – o 150, 133 i 127 złotych, a także Grecos oraz Sun & Fun - o 113 i 30 złotych. Wezyr nadal sprzedaje tanio, chociaż popyt ze strony turystów rosyjskich uległ poprawie i nie odbiega już wiele od poziomu sprzed roku. W ujęciu bieżących porównań na oferowanych przez biura kierunkach i klasach hoteli, najniższe ceny oferują Rainbow Tours/BeeFree, 7islands oraz Wezyr Holidays, a zdecydowanie najdrożej sprzedają Neckermann i TUI.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA dodał: „Od kilku miesięcy notujemy ujemną różnicę średnich cen imprez wakacyjnych wobec sezonu 2013 i to zarówno dla szczytu sezonu, jak i późniejszej jego fazy. Te niższe średnie ceny mogą oznaczać niższe realizowane marże na sprzedaży wycieczek w tym sezonie, chociaż od czerwca kursy walut (głównie USD) są wyraźnie niższe niż przed rokiem. Pomimo tego i korzystniejszych ofert w hotelach egipskich i tureckich, wydłużająca się sytuacja niższych cen wakacji oraz lastów, może jednak sprzyjać osłabianiu kondycji finansowej niektórych biur podróży."

Bardzo niskie ceny lastów w maju i czerwcu były symptomami dużej nierównowagi na rynku wycieczek. Jej przyczyną były zbyt duże programy przygotowane na ten sezon przez organizatorów. Podjęli oni jednak działania na rzecz konsolidacji niektórych lotów, bądź też rezygnacji z wylotów z mniej popularnych lotnisk. Obecnie wygląda na to, że cięcia programów zrównoważyły rynek wakacyjnych wyjazdów i przyczyniają się do stabilizacji cen. Jest to widoczne w lastach, których ceny mają zdecydowanie bardziej płaski przebieg, a nawet na kilka dni przed wylotem na niektórych kierunkach wzrastają. W tygodniu poprzedzającym Analizę są o 10 złotych droższe, a superlasty (kilka dni do wylotu) zaledwie o 60 złotych tańsze. Wyraźnie widać też stopniowe odradzanie się popytu na Egipt (szczególnie Synaj) oraz problemy z równowagą popytowo-podażową na Wyspy Kanaryjskie, co sprawia, że w obu tych kwestiach następny sezon zapowiada się szczególnie ciekawie.