Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 30 czerwiec 2014 12:36

Oferty na szczyt lata tanieją

Napisane przez AG
Jeden z hoteli w Egipcie Jeden z hoteli w Egipcie AG

Dużo tańsze były Synaj i Egipskie Wybrzeże - o 246 i 244 złote, a w mniejszym stopniu Wyspy Kanaryjskie, Bułgaria i Turecka Riwiera - o 151, 122 i 107 złotych. Tańsze, choć w dużo mniejszym stopniu, były też Tunezja, Kreta i Turcja Egejska - o 94, 51 i 14 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje szczyt wakacji czyli 1 - 8 sierpnia oraz wyjazdy w okresie drugiego tygodnia lipca, które są teraz wyjazdami last minute.

Analiza pokazuje, że w ostatnim tygodniu czerwca średnia cena lata w biurach spadła o 20 złotych (poprzednio spadła o 9 złotych). Tańsze stały się Portugalia, wybrzeże Hiszpanii, Tunezja oraz Wyspy Kanaryjskie - o 111, 92, 44 i 43 złotych - podrożała tylko Kreta o 15 złotych. Wszystkie kategorie hoteli potaniały średnio o około 20 złotych.
Spadki cen w ostatnim tygodniu utrwaliły sytuację, że średnie ceny na ośmiu głównych kierunkach były już po raz szesnasty niższe od poziomów sprzed roku, a różnica wyniosła tym razem 129 złotych (poprzednio o 117 złotych). Dużo tańsze były Synaj i Egipskie Wybrzeże - o 246 i 244 złote, a w mniejszym stopniu Wyspy Kanaryjskie, Bułgaria i Turecka Riwiera - o 151, 122 i 107 złotych. Tańsze, choć w dużo mniejszym stopniu, były też Tunezja, Kreta i Turcja Egejska - o 94, 51 i 14 złotych.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: "Średnie ceny lastów w ostatnim tygodniu ponownie podrożały. Nie przekroczyły one jednak cen ubiegłorocznych, ponieważ właśnie w tym czasie przed rokiem ceny lastów jeszcze bardziej poszły w górę. Dlatego też ceny lastów są średnio o 90 złotych niższe niż przed rokiem. Niższe ceny lastów mamy już od połowy kwietnia, a przeciętna różnica wobec zeszłego roku wynosiła zwykle ponad 150 złotych. Niebawem tanich lastów może być jednak mniej z powodu cięć programów dokonanej przez część touroperatorów."

Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 10.07 – 16.07.2014) wzrosła o 47 złotych, a przed rokiem podrożały one o 80 złotych . Najbardziej zdrożały lasty na Kretę, Synaj i do Turcji Egejskiej - odpowiednio o 175, 130 i 80 złotych, a potaniały do Bułgarii i na Wyspy Kanaryjskie – o 75 oraz 25 złotych.
Dużo niższe ceny wakacji niż przed rokiem nadal oferują Rainbow Tours/BeeFree, Alfa Star i Wezyr - odpowiednio o 220, 208 i 189 złotych, a także Itaka, Neckermann i Exim Tours - o 151, 133 i 124 złote. Tańsze są również Sun & Fun i TUI – o 90 i 75 złotych. Droższy niż w 2013 roku jest tylko Grecos - o 123 złote. Bardzo niskie ceny w Wezyrze na Riwierę, Kretę i Rodos mają zapewne związek z nadal słabym popytem - w ramach OTI Holding – ze strony turystów rosyjskich. W ujęciu bieżących porównań na oferowanych kierunkach i klasach hoteli, najkorzystniejszą ofertę posiadają Rainbow Tours/BeeFree i Wezyr, a zdecydowanie najdrożej sprzedają Neckermann i TUI.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentował: "Obserwowaną przez kilka miesięcy dodatnią różnicę cen imprez wakacyjnych wobec sezonu 2013 zastąpiła od 16 tygodni ujemna, która oscyluje wokół 120 - 130 złotych. Podwyżki po majówce i w czerwcu były za małe i ceny są teraz wyraźnie niższe od cen ubiegłorocznych. Te utrzymujące się niższe średnie ceny mogą już oznaczać, że realizowane marże na sprzedaży wycieczek w wysokim sezonie stopniowo stają się niższe od osiąganych w ubiegłym sezonie, pomimo faktu, że biura mogły uzyskać korzystniejsze oferty w hotelach na kierunkach egipskich i tureckich. Ta przedłużająca się ponad miarę sytuacja niższych cen wakacji i jednocześnie bardzo tanich lastów będzie jednak z czasem prowadzić do osłabiania kondycji finansowej niektórych biur podróży.
Bardzo niskie ceny majówki (Turecka Riwiera, Kreta, Zakyntos, Korfu, Wyspy Kanaryjskie i Tunezja) i bardzo niskie ceny lastów w kolejnych tygodniach były rezultatem dość istotnej nierównowagi na rynku wycieczek. Główną jej przyczyną były zbyt duże programy przygotowane na ten sezon przez organizatorów. W maju podjęli oni działania na rzecz konsolidacji niektórych lotów, bądź też rezygnacji z wylotów z mniej popularnych lotnisk. Można powiedzieć, że kroki te zostały podjęte niemal w ostatnim możliwym do tego momencie. Sytuacji nie sprzyjał też układ końca roku szkolnego i Świąt Bożego Ciała i dlatego w tym sezonie tanie last minute utrzymywały się do końca czerwca. Na razie wygląda jednak na to, że ostatnie cięcia programów zrównoważyły nieco rynek wyjazdów wakacyjnych i mogą przyczynić się do stabilizacji cen."