Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 07 maj 2019 13:36

Travelist: Polacy najchętniej na majówkę wybierali Bałtyk

Napisane przez MG
Promenada kołobrzeska Promenada kołobrzeska AG

Jak podaje serwis turystyczny Travelist, 45,4 proc. jego klientów jako cel wyjazdów na tegoroczną majówkę wybrało miejscowości nadmorskie. Z kierunków zagranicznych najpopularniejsze były Czechy, Słowacja i Chorwacja.

W pierwszej trójce uplasowały się tak popularne kurorty jak Gdańsk, Kołobrzeg i Mielno, które łącznie odpowiadają za prawie 20 proc. rezerwacji. Niecałe 30 proc. proc. podróżujących z Travelist wybrało się zaś w góry, szczególnie często nocując w Karpaczu, Szklarskiej Porębie czy Murzasichlu. Ci zaś, którzy zdecydowali się spędzić majówkę za granicą, za cel wyjazdu obierali głównie sąsiednie kraje: Słowację i Czechy. Powodzeniem cieszyła się także uwielbiana przez Polaków Chorwacja, kusząca podróżujących gwarancją dobrej pogody, która w Polsce w tym okresie bywa kapryśna.

Polacy decydowali się głównie na wyjazdy w okresie między 1 a 5 maja (niemal 60 proc. rezerwacji użytkowników Travelist.

Najczęściej organizowali pobyty 5-dniowe (rezerwacje na 4 noce – 32,3 proc.), nie mniej popularne były także nieco krótsze, 4-dniowe wycieczki (30% bookingów). Co ciekawe, większość pobytów została zarezerwowana ze znacznym wyprzedzeniem.
Prawie 30 proc. majówkowiczów dokonywało rezerwacji przeszło 2 miesiące przed planowaną podróżą. Kolejne 32 proc. decydowało o wyjeździe między 30 a 60 dniami przed urlopem.
Jedynie niecały 1 proc. wyjeżdżających postanowił wybrać się na spontaniczną wyprawę, dokonując zakupu miejsca w hotelu poniżej 7 dni przed wyjazdem. Co ciekawe, tuż przed majówką – 29 kwietnia – obserwowany był znaczący wzrost wyszukiwań last minute (o około 40 proc.). Podobny trend planowania urlopu ze znacznym wyprzedzeniem daje się zaobserwować także w przypadku planowania Wakacji.

Według analiz Travelist średnia cena za dobę pobytu w 2-osobowym pokoju hotelowym wraz z wyżywieniem i pakietem atrakcji w Polsce wyniosła w majówkę 323 zł.

Spośród polskich regionów najwięcej za pobyt zapłacili wypoczywający na Mazurach (454 zł za dobę) oraz w Sudetach (średnio 425 zł za dobę pobytu). Najbardziej atrakcyjne cenowo oferty na majówkę przygotowali za to właściciele obiektów noclegowych w Tatrach, Małopolsce i na Mazowszu, gdzie średnia cena za dobę pobytu wyniosła około 290 zł za dobę. Co ciekawe, pod względem kosztów zakwaterowania, wypoczynek nad Polskim morzem był niemal o 30 proc. droższy niż na wybrzeżu adriatyckim w Chorwacji.

Agata Prosińska, Director of Sales & Planning w Travelist, powiedziała: „Majówka to w Polsce jeden z najgorętszych okresów w roku pod względem intensywności ruchu turystycznego, w którym hotele, niezależnie od pogody, odnotowują niemal pełne pokrycie miejsc noclegowych. Co więcej, bardzo duża grupa podróżujących planuje wyjazd majówkowy ze sporym wyprzedzeniem, nawet na kilka miesięcy przed urlopem. W tym roku, mimo mało wakacyjnej aury, największą popularnością cieszyły się kurorty nadmorskie. Tuż za nimi uplasowały się polskie Tatry, których powodzenie w tym czasie od lat nie słabnie.”

Jak wynika z danych rezerwacyjnych serwisu, podczas majówkowych wycieczek, spragnieni relaksu Polacy chętnie korzystają z dodatkowych usług i atrakcji oferowanych przez hotele. Duży odsetek rezerwacji zawierał dostęp do strefy wellness, basenów krytych i zewnętrznych oraz zabiegi kosmetyczne w hotelowych strefach spa. Dużą popularnością cieszył się również aktywny wypoczynek – wyjeżdżający równie często wypożyczali w hotelach sprzęt sportowy, na przykład rowery czy kijki do nordic walkingu.