Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

środa, 11 czerwiec 2014 08:17

Prawie 1/3 klientów biur podróży kupuje Grecję

Napisane przez AG
Jeden z hoteli w Egipcie Jeden z hoteli w Egipcie AG

Liczba rezerwacji w minionym tygodniu wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013 o 15,84 proc., a liczba klientów - o 15,82 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2013 w wyjazdach samolotowych – o plus 16,9 proc., zaś w wycieczkach typu autokar + hotel - o plus 8,9 proc. W wyjazdach z dojazdem własnym zanotowano spadek - o minus 2,2 proc.
Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły ponad 90 proc. (91,4 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 4 proc. a autokarowe – 4,5
proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to liderem kolejny tydzień jest Grecja, której udział w sprzedaży przekroczył 30 proc. (30,6 proc.) na pozostałych pozycjach uplasowały się zaś: Turcja (16,6 proc.), Egipt (13 proc.), Hiszpania (10,6 proc.), Bułgaria (5 proc.), Tunezja (4,3 proc.), Włochy (3 proc.), Chorwacja (1,9 proc.), Portugalia (1,6 proc.) i Cypr (0,9 proc.).
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to znowu pierwszą dziesiątkę zdominowała Grecja (pięć lotnisk). Miejsca na podium zajęły : turecka Antalya i egipskie Sharm El Sheik oraz grecki Heraklion.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Egipcie - Sharm El Sheik (1996 zł) i Bułgarii – Burgas (1834 zł). Najdrożej jest w Antalyi (2591 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że w ostatnich czterech tygodniach wzrosła ona o 24,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2013.
W ostatnich czterech tygodniach wzrosła zarówno sprzedaż wyjazdów samolotowych (28,8 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu), jak i wyjazdów bus + hotel (4,8 proc.), zmalały zaś wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o – 17,1 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 30,8 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano aż o 88 proc. więcej niż rok temu.

Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (21,4 proc. udziału w rynku i 45,7 proc. wzrostu w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 14,7 proc. i 7,5 proc.), Turcja (14,5 proc. i 29 proc.), Hiszpania (11,5 proc. i 16,9 proc.) i Tunezja (4,2 proc. i 65,2 proc.). Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, zanotowała wyspa Korfu (64,9 proc.).