Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 31 grudzień 2018 09:26

Biura podróży – ceny imprez na ferie spadają

Napisane przez MG
Plaża w Hurghadzie w Egipcie Plaża w Hurghadzie w Egipcie AG

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 28 stycznia - 3 lutego, średnie ceny w biurach podróży w Polsce spadły o 99 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzien zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego definiowanego,czyli 28 stycznia - 3 lutego 2019 roku.

Największe zniżki średnich cen wycieczek odnotowano w Portugalii - o 851 złotych oraz na Malcie i w Maroku - o 346 i 69 złotych. Jedyne wzrosty średnich cen wycieczek w ostatnim tygodniu miały miejsce na Gran Canarii i Lanzarote - o 230 i 61 złotych. Odmiennie niż obecnie w takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty średnie ceny ogółu wycieczek rosły - o odpowiednio 45 i 2 złote.

Na głównych kierunkach zimowego wypoczynku miniony tydzień przyniósł prawdopodobnie korekcyjny wzrost średnich cen wyjazdów na Wyspach Kanaryjskich, który wyniósł 59 złotych, natomiast średnie ceny wyjazdów do Egiptu zanotowały obniżkę o 26 złotych. Na mniej masowych kierunkach notowano spadki cen, w tym bardzo mocno obszyły się średnie ceny wyjazdów do Portugalii i na Maltę - o 851 i 346 złotych, mniejsze były spadki cen wycieczek na Cypr, do Maroka i Turcji – o 134, 69 i 57 złotych, a zupełnie nieznaczna 7-złotowa zniżka średnich cen wystąpiła w Tunezji (Dżerba). Bardzo duże zniżki średnich cen w Portugalii i w Turcji – w tej ostatniej o 175 złotych w okresie ostatnich dwóch tygodni, czyli o prawie 11 procent – wiązać można z faktem, że jedynym oferującym (w analizowanym okresie) pozostało tylko biuro TUI Poland.

Średnia cena była niższa wobec średniej ceny sprzed roku o 125 złotych. W analogicznym okresie grudnia 2017 średnia cena rok do roku była wyższa i to o aż 220 złotych, co wiązać można z faktem, że wówczas były to już wyjazdy last minute, gdyż przed rokiem ferie (czyli analizowany okres) były o dwa tygodnie wcześniejsze.

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych (nie licząc egzotyki jako całości) kolejny raz rekordową zwyżkę cen rok do roku wykazał Egipt, gdzie tym razem ceny przewyższały poziom z sezonu 2017/2018 już o średnio 357 złotych. Przed rokiem notowano tam znaczny spadek cen rok do roku (o 397 złotych), a przed dwoma laty roczne ceny zwyżkowały o 230 złotych. Ponownie najwyraźniej podniosły się w skali roku ceny wycieczek do Marsa Alam – o średnio 580 złotych, a kolejny raz najmniejszy ich wzrost zanotowano na Synaju – o 166 złotych. 

Na Wyspach Kanaryjskich i tak już znaczna obniżka średnich cen rok do roku z poprzedniego zestawienia (o 366 złotych) urosła do 523 złotych, chociaż należy zaznaczyć, że nie uwzględnia ona wyspy Lanzarote (brak porównywalnych danych sprzed roku), na której ceny w ostatnim czasie bywały na ogół wyższe niż przed rokiem. Tym razem wśród wysp na tym kierunku największy roczny spadek cen odnotowano na Fuerteventurze – o 641 złotych, a najmniejszy na Gran Canarii – o 326 złotych. Przed rokiem i dwoma laty średnie ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie wzrastały w skali rocznej o 628 złotych (był to już okres last minute) i o 179 złotych.

Na mniej masowych kierunkach największe przeceny średnich cen wycieczek rok do roku, odnotowano w Portugalii i na Cyprze – o 833 i 392 złote.

Na pozostałych kierunkach ceny w ujęciu rocznym rosły – stosunkowo niewiele na Malcie i Tureckiej Riwierze – o 12 i 62 złote, a znacznie mocniej w Maroku – o średnio 276 złotych.

Ewolucja cen na kierunkach egipskich pozostaje w relacji nie tylko z bieżącymi zmianami popytu i podaży, ale też z czynnikami o charakterze fundamentalnym, czyli wysoką inflacją w Egipcie (około 16 procent) i sporym rocznym umocnieniem się miejscowej waluty (o ponad 6 procent w stosunku do złotego), co daje roczny wzrost egipskich cen wewnętrznych wyrażony w naszej walucie o ponad 22 procent.

Z kolei znaczący wpływ na obniżki cen na kierunkach kanaryjskich mogą mieć spadki cen w tamtejszych hotelach (sytuacja ta dotyczy również lata), które wynoszą na hotelowych platformach rezerwacyjnych około 7 procent. Można przypuszczać, że skala obniżek cen kontraktowych negocjowana przez organizatorów może być nawet znacząco wyższa.

Największe zniżki średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem, odnotowano w ofercie biura Exim Tours – o około 120 złotych, a mniejsze lecz również zauważalne dla turystów, w ofertach biur Coral Travel Wezyr i Ecco Holiday – o około 60 i 50 złotych. U pozostałych organizatorów średnie ceny rok do roku wzrosły w granicach od 45 do 600 złotych.

W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera utrzymało biuro TUI Poland (18 ofert, a przed rokiem 9, zaś przed dwoma laty 3) przed biurami Itaka (11 ofert, przed rokiem 6, a przed dwoma laty 15 ofert) i Exim Tours (też 11 ofert, w latach poprzednich 17 i 7 ofert). Wobec ostatniego roku najbardziej poprawiły pozycję w tej kategorii biura TUI Poland oraz Itaka i Coral Travel Wezyr.

Najwięcej korzystnych propozycji z niższych i średnich półek cenowych (3* i 4*) miały biura Itaka i TUI Poland, zaś w ofercie premium (5*) ponownie przodowało biuro TUI Poland.

Najwięcej atrakcyjnych cenowo ofert na kierunkach egipskich proponowały biura Coral Travel Wezyr (6 ofert) i Sun & Fun (4 oferty), zaś na kierunkach kanaryjskich biura Itaka (8 ofert) oraz Rainbow i TUI Poland (po 5 ofert).

Należy zaznaczyć, że nieco zaskakująco wysoka pozycja biura TUI Poland akurat w tym ujęciu wynika z tego, że posiada ono albo jedyne, albo relatywnie bardzo korzystne oferty na tylko niektórych kierunkach (Riwiera, Lanzarote, Dżerba, Portugalia i Maroko), co daje mu aż 14 wskazań na ogólną liczbę 18, podczas gdy na reszcie kierunków jego oferta zimowa wypada znacznie słabiej (np. kierunki egipskie, większość kierunków kanaryjskich)

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.