Reklama

Reklama

Partner strategiczny

Reklama

środa, 07 listopad 2018 14:57

Novaturas: gorsze wyniki w trzecim kwartale to wina pogody

Napisane przez MM
Linas Aldonis, dyrektor generalny Novaturas Linas Aldonis, dyrektor generalny Novaturas materiały prasowe

Grupa Novaturas podaje wyniki finansowe po trzecim kwartale 2018 roku, który pod względem rentowności był gorszy niż rok temu. Touroperator dopatruje się przyczyny w warunkach pogodowych. W sumie firma zanotowała w ciągu dziewięciu miesięcy 30-proc. wzrost przychodów i 32-proc. wzrost liczby klientów.

Novaturas, największy operator turystyczny w krajach bałtyckich, którego akcje notowane są na GPW w Warszawie i Nasdaq w Wilnie, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 r. odnotował wzrost skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży o blisko 30 proc. r/r do 140,2 mln euro. Z oferty grupy od początku roku do końca września br. skorzystało łącznie 243,6 tys. klientów, czyli o 32 proc. więcej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i więcej niż w całym 2017 r. (233,5 tys. klientów).

Novaturas wraca na Dżerbę

„Liczba klientów zwiększyła się na niemal wszystkich turystycznych kierunkach, a największą popularnością wśród mieszkańców krajów bałtyckich cieszą się od lat: Turcja, Grecja oraz Bułgaria. Jak co roku wzbogacamy przy tym ofertę Grupy Novaturas o nowe destynacje. W sezonie letnim 2018 ponownie zaproponowaliśmy naszym klientom wyjazdy na tunezyjską wyspę Dżerba” – skomentował Linas Aldonis, dyrektor generalny Novaturas.

Pogoda dopisała, lasty już nie

Trzeci kwartał wpłynął negatywnie na wyniki osiągnięte przez grupę w ciągu dziewięciu miesięcy 2018 r.

Jak czytamy w komunikacie, „niższe rok do roku zyski zanotowane w miesiącach letnich to efekt nadzwyczaj gorącego i suchego meteorologicznego lata, które we wszystkich trzech krajach bałtyckich rozpoczęło się już w maju i utrzymywało się przez czerwiec, lipiec i sierpień.”
„Upalne lato ograniczyło popyt na wyjazdy zagraniczne, co przełożyło się negatywnie na zainteresowanie ofertami last minute. W celu ożywienia popytu i sprzedaży przygotowanej oferty, musieliśmy dostosować ceny, co odbiło się na rentowności naszej sprzedaży” – wyjaśnił Linas Aldonis.
Narastająco, za dziewięć miesięcy 2018 r. skonsolidowana EBITDA Grupy sięgnęła 7,4 mln euro (spadek o 20 proc. r/r), a zysk netto wyniósł prawie 5,7 mln euro (-25% r/r).