Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

wtorek, 13 maj 2014 00:53

Ceny wakacji idą w górę

Napisane przez AG
Ceny wakacji idą w górę AG

Największe wzrosty odnotowano w Portugalii, na Wyspach Kanaryjskich i w Maroku – odpowiednio o 149, 127 i o 107 złotych. Ceny spadały natomiast na Synaju, Egipskim Wybrzeżu i w Tunezji – odpowiednio o 24, 13 i 9 złotych.

Analiza cen imprez turystycznyhc opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej obejmuje szczyt wakacji czyli 1 - 8 sierpnia oraz wyjazdy w okresie trzeciego i czwartego tygodnia maja, które są teraz wyjazdami last minute.
Analiza pokazuje, że w pierwszym tygodniu maja średnia cena imprez letnich oferowanych przez biura podróży wzrosła o 29 złotych (poprzednio wzrosła o 92 złote). Na tę zwyżkę dominujący wpływ miała zmiana cen w TUI ( wzrost o 239 złotych), bez którego wyniosłaby ona zaledwie 6 złotych. Największe wzrosty odnotowano w Portugalii, na Wyspach Kanaryjskich i w Maroku – odpowiednio o 149, 127 i o 107 złotych. Ceny spadały natomiast na Synaju, Egipskim Wybrzeżu i w Tunezji – odpowiednio o 24, 13 i 9 złotych.
Pomimo kolejnego wzrostu średnie ceny na ośmiu głównych kierunkach były juz po raz dziewiąty niższe od poziomów zeszłorocznych, a różnica wynosiła prawie 70 złotych (poprzednio 35 złotych). Dużo tańsze były Egipskie Wybrzeże i Synaj - o 210 i 190 złotych, a w mniejszym stopniu Turcja Egejska, Turecka Riwiera i Wyspy Kanaryjskie – o 75, 49 i 48 złotych. Kosztowniejsza dotychczas Bułgaria stała się tańsza - o 30 złotych, a Kreta i Tunezja pozostały droższe - o 32 i 14 złotych.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: "Ceny wakacji nieco rosną, ale ceny lastów są obecnie na bardzo atrakcyjnym poziomie. Są one teraz tańsze o 195 złotych od lastów przed rokiem. Dużo tańsze lasty utrzymują się już od połowy kwietnia, a przeciętna różnica wynosi 120-150 złotych. Coraz więcej wskazuje, że wakacyjne wyjazdy można będzie kupić być taniej w szczycie sezonu, ale trzeba pamiętać, że wybór będzie wtedy mniejszy."

Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 19.05 – 30.05.2014) spadła o 35 złotych (poprzednio był wzrost o 175 złotych). Najbardziej potaniały ceny lastów nad Morze Czerwone i na Synaj - o 145 i 90 złotych, nieco mniej na Turecka Riwierę i na Wyspy Kanaryjskie –o 65 i 50 złotych, a podrożały na Kretę i do Turcji Egejskiej – o 20 i 75 złotych.
Początek maja wniósł duże zmiany do porównań rok do roku średnich cen w ofertach touroperatorów, ponieważ na ich bieżące zwyżki nakładają się silne wzrosty cen sprzed roku. W ich wyniku dużo niższe ceny niż przed rokiem oferują obecnie Wezyr, Alfa Star oraz Itaka – odpowiednio o 231, 161 i 156 złotych, a także Exim Tours oraz Neckermann - o 109 i 24 złote. Itaka stała się teraz tańsza niż przed rokiem, bowiem podwyższyła wtedy ceny aż o 325 złotych. Inne biura są droższe niż w 2013 roku: Sun & Fun, TUI i Rainbow Tours/BeeFree – wszystkie po około 16-17 złotych, a Grecos - o 145 złotych. Bardzo niskie ceny w Wezyrze na Riwierę, Kretę i Rodos mają zapewne związek z słabym popytem - w ramach OTI Holding – ze strony turystów rosyjskich. W ujęciu bieżących porównań na oferowanych kierunkach i klasach hoteli najkorzystniejszą ofertę posiadają Grecos (mimo zwyżek), Bee & Free oraz Wezyr, a zdecydowanie najdrożej sprzedają Neckermann i TUI.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentowal: "Występującą przez kilka miesięcy dodatnią różnicę cen imprez wakacyjnych wobec sezonu 2013 zastąpiła od dziewięciu tygodni ujemna, która wykazuje jeszcze tendencję do powiększania - wskazuje dodaje: podwyżki cen po majówce były na razie niewystarczające. Biura mogą jednak mieć korzystniejsze oferty u niektórych hotelarzy na kierunkach tureckich i egipskich. Niższe średnie ceny nie muszą zatem wcale oznaczać, że realizowane tam marże na sprzedaży wycieczek z sezonu wakacyjnego stają się niższe od osiąganych w zeszłym roku. Dlatego niższe ceny nie stanowią jeszcze istotnego zagrożenia dla zyskowności biur podróży, ale jeśli nie wzrosną one nieco w kolejnych tygodniach, będzie to prowadzić do realnej możliwości osłabienia kondycji finansowej niektórych biur podróży."

Bardzo niskie ceny majówki (Turecka Riwiera, Kreta, Zakyntos, Korfu, Wyspy Kanaryjskie i Tunezja) oraz bardzo niskie ceny lastów w trzech następnych tygodniach maja, mogą już świadczyć o rysującym się poważnym braku równowagi rynkowej. Niekorzystny układ końca roku szkolnego i mistrzostwa w Brazylii mogą oznaczać, że w tym sezonie nadpodaż prowadząca do tanich last minute - szczególnie w okresie do połowy lipca - stają się powoli coraz bardziej prawdopodobna.Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.