Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

wtorek, 13 maj 2014 00:53

Ceny wakacji idą w górę

Napisane przez AG
Ceny wakacji idą w górę AG

Największe wzrosty odnotowano w Portugalii, na Wyspach Kanaryjskich i w Maroku – odpowiednio o 149, 127 i o 107 złotych. Ceny spadały natomiast na Synaju, Egipskim Wybrzeżu i w Tunezji – odpowiednio o 24, 13 i 9 złotych.

Analiza cen imprez turystycznyhc opracowana przez TravelDATA, spółkę zajmującą się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej obejmuje szczyt wakacji czyli 1 - 8 sierpnia oraz wyjazdy w okresie trzeciego i czwartego tygodnia maja, które są teraz wyjazdami last minute.
Analiza pokazuje, że w pierwszym tygodniu maja średnia cena imprez letnich oferowanych przez biura podróży wzrosła o 29 złotych (poprzednio wzrosła o 92 złote). Na tę zwyżkę dominujący wpływ miała zmiana cen w TUI ( wzrost o 239 złotych), bez którego wyniosłaby ona zaledwie 6 złotych. Największe wzrosty odnotowano w Portugalii, na Wyspach Kanaryjskich i w Maroku – odpowiednio o 149, 127 i o 107 złotych. Ceny spadały natomiast na Synaju, Egipskim Wybrzeżu i w Tunezji – odpowiednio o 24, 13 i 9 złotych.
Pomimo kolejnego wzrostu średnie ceny na ośmiu głównych kierunkach były juz po raz dziewiąty niższe od poziomów zeszłorocznych, a różnica wynosiła prawie 70 złotych (poprzednio 35 złotych). Dużo tańsze były Egipskie Wybrzeże i Synaj - o 210 i 190 złotych, a w mniejszym stopniu Turcja Egejska, Turecka Riwiera i Wyspy Kanaryjskie – o 75, 49 i 48 złotych. Kosztowniejsza dotychczas Bułgaria stała się tańsza - o 30 złotych, a Kreta i Tunezja pozostały droższe - o 32 i 14 złotych.

Jacek Dąbrowski współzałożyciel TravelDATA i portalu www.wczasopedia.pl powiedział: "Ceny wakacji nieco rosną, ale ceny lastów są obecnie na bardzo atrakcyjnym poziomie. Są one teraz tańsze o 195 złotych od lastów przed rokiem. Dużo tańsze lasty utrzymują się już od połowy kwietnia, a przeciętna różnica wynosi 120-150 złotych. Coraz więcej wskazuje, że wakacyjne wyjazdy można będzie kupić być taniej w szczycie sezonu, ale trzeba pamiętać, że wybór będzie wtedy mniejszy."

Średnia cen najatrakcyjniejszych last minute (wyjazdy w dniach 19.05 – 30.05.2014) spadła o 35 złotych (poprzednio był wzrost o 175 złotych). Najbardziej potaniały ceny lastów nad Morze Czerwone i na Synaj - o 145 i 90 złotych, nieco mniej na Turecka Riwierę i na Wyspy Kanaryjskie –o 65 i 50 złotych, a podrożały na Kretę i do Turcji Egejskiej – o 20 i 75 złotych.
Początek maja wniósł duże zmiany do porównań rok do roku średnich cen w ofertach touroperatorów, ponieważ na ich bieżące zwyżki nakładają się silne wzrosty cen sprzed roku. W ich wyniku dużo niższe ceny niż przed rokiem oferują obecnie Wezyr, Alfa Star oraz Itaka – odpowiednio o 231, 161 i 156 złotych, a także Exim Tours oraz Neckermann - o 109 i 24 złote. Itaka stała się teraz tańsza niż przed rokiem, bowiem podwyższyła wtedy ceny aż o 325 złotych. Inne biura są droższe niż w 2013 roku: Sun & Fun, TUI i Rainbow Tours/BeeFree – wszystkie po około 16-17 złotych, a Grecos - o 145 złotych. Bardzo niskie ceny w Wezyrze na Riwierę, Kretę i Rodos mają zapewne związek z słabym popytem - w ramach OTI Holding – ze strony turystów rosyjskich. W ujęciu bieżących porównań na oferowanych kierunkach i klasach hoteli najkorzystniejszą ofertę posiadają Grecos (mimo zwyżek), Bee & Free oraz Wezyr, a zdecydowanie najdrożej sprzedają Neckermann i TUI.

Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA skomentowal: "Występującą przez kilka miesięcy dodatnią różnicę cen imprez wakacyjnych wobec sezonu 2013 zastąpiła od dziewięciu tygodni ujemna, która wykazuje jeszcze tendencję do powiększania - wskazuje dodaje: podwyżki cen po majówce były na razie niewystarczające. Biura mogą jednak mieć korzystniejsze oferty u niektórych hotelarzy na kierunkach tureckich i egipskich. Niższe średnie ceny nie muszą zatem wcale oznaczać, że realizowane tam marże na sprzedaży wycieczek z sezonu wakacyjnego stają się niższe od osiąganych w zeszłym roku. Dlatego niższe ceny nie stanowią jeszcze istotnego zagrożenia dla zyskowności biur podróży, ale jeśli nie wzrosną one nieco w kolejnych tygodniach, będzie to prowadzić do realnej możliwości osłabienia kondycji finansowej niektórych biur podróży."

Bardzo niskie ceny majówki (Turecka Riwiera, Kreta, Zakyntos, Korfu, Wyspy Kanaryjskie i Tunezja) oraz bardzo niskie ceny lastów w trzech następnych tygodniach maja, mogą już świadczyć o rysującym się poważnym braku równowagi rynkowej. Niekorzystny układ końca roku szkolnego i mistrzostwa w Brazylii mogą oznaczać, że w tym sezonie nadpodaż prowadząca do tanich last minute - szczególnie w okresie do połowy lipca - stają się powoli coraz bardziej prawdopodobna.