O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

wtorek, 15 maj 2018 18:48

Biura podróży – Grecja ma już ćwierć rynku

Napisane przez MG
Basen hotelu Siva Port Ghalib w Egipcie Basen hotelu Siva Port Ghalib w Egipcie AG

Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2018 w biurach podróży 24,8 proc. sprzedanych ofert stanowią imprezy w Grecji.

Polski Związek Organizatorów Turystyki przedstawił kolejny raport sprzedaży imprez turystycznych na przyszły sezon. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017 w biurach podróży liczba rezerwacji wzrosła o 13,2 proc., zaś liczba klientów – o 14,8 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 89,9 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 4,1 proc. a autokarowe – 5,8 proc.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego liczba sprzedanych imprez autokarowych zmalała o minus 1,9 proc., liczba imprez z dojazdem własnym - o minus 23,4 proc., zaś liczba samolotówek wzrosła – o 19,4 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2017 do 31 października 2018 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Albania, Tunezja, Chorwacja i Cypr. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajduje się sześć greckich i dwa tureckie. Na podium znajdują się Antalya, Heraklion i Zakyntos. Najmniej w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków kosztują imprezy na Korfu (2 066 zł) i w Hurghadzie (2 012 zł). Najdrożej jest w Antalyi (2 522 zł) i na Rodos (2 548 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 14,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyjazdy lotnicze wzrosły o 18,9 proc., autokarowe zmalały – o minus 1,4 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały - o minus 16,9 proc.
Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2018 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku o 25,8 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 84,7 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost o 12,9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem). Dalej zaś: Turcja (224,7 proc.), Hiszpania (spadek o minus 23,5 proc.), Egipt (+85,9 proc.), Bułgaria (+21 proc.), Włochy (minus 2,8 proc.), Albania (+72,3 proc.), Chorwacja (minus 0,5 proc.), Tunezja (429,4) i Portugalia (minus 34,2 proc). Na 11. pozycji znajduje się Cypr (+23,7 proc.), na 13. pozycji - Maroko (wzrost o 58,1 proc.), zaś na 16. – Polska (+14,4 proc.)

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 24,8 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję. Na Turcję – 14,7 proc., Hiszpanię – 11,3 proc., Egipt – 9,8 proc., Bułgarię – 6,8 proc., Włochy – 5 proc