Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

wtorek, 03 kwiecień 2018 18:06

Biura podróży – pierwsza szóstka biorą ponad 70 proc. rynku

Napisane przez MG
Animatorzy w akcji w hotelu Siva Port Ghalib Animatorzy w akcji w hotelu Siva Port Ghalib AG

Wycieczki do Grecji, Turcji, Hiszpanii, Egiptu, Bułgarii i Włoch stanowią ponad 70 proc. wszystkich sprzedanych w biurach podróży.

Polski Związek Organizatorów Turystyki przedstawił kolejny raport sprzedaży imprez turystycznych na przyszły sezon. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2017 w biurach podróży liczba rezerwacji zmalała o minus 3 proc., zaś liczba klientów - o minus 3,1 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 86,7 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – o 7,7 proc. a autokarowe – 5,5 proc.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego zmalała liczba sprzedanych imprez autokarowych – o minus 23,2 proc., liczba imprez z dojazdem własnym wzrosła – o 1,2 proc., zaś liczba samolotówek zmalała – o minus 1,6 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2017 do 31 października 2018 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Tunezja, Albania, Chorwacja i Cypr. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajduje się pięć greckich i po dwa egipskie i tureckie. Na podium znajdują się Antalya, Heraklion i Hurghada.
Najmniej w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kierunków kosztują imprezy w Burgas (2 048 zł) i w Hurghadzie (2 249 zł). Najdrożej jest w Chanii (2 878 zł) i w Antalyi (2 606 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 10,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyjazdy lotnicze wzrosły o 12,1 proc., autokarowe – zmalały o minus 1,3 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym wzrosły - o 7,2 proc.
Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2018 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku o 26,6 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 84 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost o 8,8 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem). Dalej zaś: Turcja (brak danych), Hiszpania (spadek o minus 24,4 proc.), Egipt (+84,9 proc.), Bułgaria (+25 proc.), Włochy (minus 0,6 proc.), Albania (+71,3 proc.), Chorwacja (+0,8 proc.), Tunezja (brak danych) i Portugalia (minus 33,7 proc). Na 12. pozycji znajduje się Cypr (+30 proc.), na 14. pozycji - Maroko (wzrost o 63,4 proc.), zaś na 19. – Wyspy Zielonego Przylądka (+139,5 proc.)

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 22,8 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję. Na Turcję – 14,8 proc., Hiszpanię – 11,1 proc., Egipt – 10,1 proc., Bułgarię – 6,9 proc., Włochy – 5,1 proc.