Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

środa, 28 luty 2018 19:03

Amadeus – przychody w 2017 większe o 8,5 proc.

Napisane przez MG

Amadeus IT Group S.A. osiągnęła w 2017 roku skorygowany zysk w wysokości 1 116,1 mln euro, co stanowi wzrost o 22,5 proc. w porównaniu z 2016 roku.

Przychody ze sprzedaży Amadeus wzrosły w ubiegłym roku o 8,5 proc., do kwoty 4 852,7 mln euro, natomiast zysk EBITDA wzrósł o 9,7 proc., do poziomu 1 185,1 mln euro. Osiągnięcie tak wysokiego wzrostu zysku możliwe było między innymi dzięki dodatnim wynikom na działalności operacyjnej oraz zmniejszeniu kosztów finansowych i obciążeń podatkowych. Efektywna stawka podatku dochodowego zapłaconego w 2017 r. wyniosła 20,8 proc., a więc zmniejszyła się w porównaniu do stawki za 2016 r., wynoszącej 28,2 proc. Wpływ na jej obniżenie miały korekty rezerw z tytułu odroczonego podatku dochodowego we Francji i USA, wynikające z wprowadzenia w tych krajach niższych stawek podatku dochodowego od osób prawnych począwszy od 2018 r.

Luis Maroto, prezes i dyrektor generalny spółki Amadeus, powiedział: „W 2017 r. spółka Amadeus odnotowała dalszy solidny wzrost wyników finansowych. Dodatnie wyniki osiągnięte we wszystkich segmentach naszej działalności przełożyły się na wzrost EBITDA o 9,7 proc. i skorygowanego zysku o 22,5 proc. w ujęciu rocznym.

Segment Rozwiązań IT dla linii lotniczych realizował przełomowe przedsięwzięcia, m.in. przeprowadzoną w maju ubiegłego roku migrację obsługi lotów krajowych linii Southwest do Altéa. Podpisaliśmy również istotne umowy z czołowymi przewoźnikami, w tym Air Canada, co przyczyniło się do dalszej dywersyfikacji geograficznej naszej działalności. Znajduje to odzwierciedlenie w konkretnych liczbach.
W ubiegłym roku już 57,7 proc. odpraw pasażerów realizowanych za pomocą naszych systemów odbyło się poza Europą, podczas gdy w 2016 roku wskaźnik ten wynosił 54,1 proc..

Stabilny wzrost odnotowaliśmy także w segmencie Dystrybucji. Liczba rezerwacji biletów lotniczych dokonywanych przez biura podróży wzrosła we wszystkich regionach, m.in. dzięki dobrej koniunkturze w branży oraz zwiększeniu naszego udziału w rynku2 o 0,6 pp, do poziomu 43,9 proc..

Również nasze nowe inwestycje rozwijały się pomyślnie. W listopadzie firma Premier Inn rozpoczęła korzystanie z dwóch kluczowe funkcji (CRS i PMS) oferowanych w ramach naszej platformy Hospitality. Liczba odbiorców naszych usług w branży rozwiązań technologicznych dla portów lotniczych wzrosła dzięki umowom, jakie zawarliśmy z lotniskami na całym świecie, od Australii po Francję, USA i region WNP.

Biorąc pod uwagę perspektywy wzrostu ruchu turystycznego i przyspieszenia gospodarczego na całym świecie, a także pozytywne trendy w naszej branży, jesteśmy pewni, że w 2018 r. Amadeus utrzyma wysokie tempo dalszego rozwoju.