Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

wtorek, 13 luty 2018 19:00

Itaka rozwija turystykę bez barier

Napisane przez MM
szkolenie dla pracowników Itaki szkolenie dla pracowników Itaki materiały prasowe Itaki

Szkolenie mające na celu poznanie potrzeb osób niepełnosprawnych zorganizowała dla swoich pracowników Itaka.

Aby lepiej dostosować swoją ofertę do potrzeb osób niepełnosprawnych, Itaka nawiązała współpracę z Fundacją Polska Bez Barier oraz z Angeliką Chrapkiewicz-Gądek, „mówczynią inspiracyjną”. W szkoleniu zorganizowanym wspólnie z tymi partnerami wzięło udział piętnastu pracowników salonów firmowych, infolinii i centrum obsługi klienta Biura Podróży Itaka. 

Uczestnicy szkolenia pokonywali przeszkody na wózkach, starali się zrozumieć potrzeby m.in. osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi. Były dyskusje o stereotypach, uczuciach, emocjach, otwartości na potrzeby innych. Warsztaty zostały przeprowadzone w trzech modułach poruszających problem szeroko rozumianej dostępności związanej z niepełnosprawnością. 

Jak czytamy w komunikacie touroperatora, „udział w szkoleniu był nie tylko inspirującą lekcją dla uczestników, ale przede wszystkim okazją do zdobycia praktycznej wiedzy, która pomoże w realizacji przez Itakę podróżniczych marzeń osób z niepełnosprawnościami od momentu wyboru oferty, poprzez komfortowy pobyt, aż po bezpieczny powrót z wakacji. Warsztaty były kontynuacją projektu Itaka – Wakacje bez przeszkód.”