O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

wtorek, 06 luty 2018 18:23

Pierwsza piątka – prawie 2/3 sprzedaży w biurach podróży

Napisane przez MG
Pierwsza piątka – prawie 2/3 sprzedaży w biurach podróży AG

W ostatnim tygodniu imprezy w Grecji, Turcji, Hiszpanii, Egipcie i Bułgarii sprzedawane w biurach podróży stanowiły prawie dwie trzecie wszystkich imprez.

Polski Związek Organizatorów Turystyki przedstawił kolejny raport sprzedaży imprez turystycznych na przyszły sezon. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, w biurach podróży liczba rezerwacji wzrosła o 10,1 proc., zaś liczba klientów - o 10,9 proc.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 84,7 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – o 9,1 proc. a autokarowe – 6,1 proc.
W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego zmalała liczba sprzedanych imprez autokarowych – o minus 3,7 proc., liczba imprez z dojazdem własnym zmalała - o minus 11,5 proc., zaś liczba samolotówek – wzrosła o 15,5 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2017 do 31 października 2018 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak: Grecja, Turcja, Bułgaria, Egipt, Hiszpania, Włochy, Albania, Chorwacja, Tunezja Malta. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się cztery greckie oraz po dwa bułgarskie, egipskie i tureckie. Na podium znajdują się Antalya, Heraklion i Burgas.
Najmniej kosztują imprezy w Burgas (2 155 zł) i w Warnie (2 014 zł). Najdrożej jest na Zakynthos (2 640 zł) i na Rodos (2 746 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 34,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyjazdy lotnicze wzrosły o 40,5 proc., autokarowe – o 18 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym – o 2,5 proc.
Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2018 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku o 31,6 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 83,9 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost o 10,6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem). Dalej zaś: Turcja (tyle samo), Hiszpania (spadek o minus 21,2 proc.), Egipt (+102,6 proc.), Bułgaria (+35,2 proc.), Włochy (+11,2 proc.), Albania (+70,7 proc.), Chorwacja (+13,9 proc.), Austria (4 proc.), i Portugalia (minus 27 proc). Na 14. pozycji znajduje się Maroko (wzrost o 85,1 proc.).

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 22,3 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję. Na Turcję – 14,8 proc., Hiszpanię – 11,1 proc., Egipt – 9,2 proc., Bułgarię – 6,7proc., Włochy – 5,5 proc.