Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

wtorek, 23 styczeń 2018 16:53

Biura podróży – rewelacyjny początek roku

Napisane przez MG
Basen w jednym z tureckich hoteli Basen w jednym z tureckich hoteli AG

W biurach podróży już trzeci tydzień nowego roku pojawia się dużo więcej klientów niż w styczniu 2017 roku. W tym tygodniu w pierwszej dziesiątce sprzedaży ofert pojawiła się Tunezja.

Polski Związek Organizatorów Turystyki przedstawił kolejny raport sprzedaży imprez turystycznych na przyszły sezon. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, w biurach podróży liczba rezerwacji wzrosła o 39,5 proc., zaś liczba klientów - o 41,2 proc.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 85,2 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – o 8,9 proc. a autokarowe – 5,7 proc.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 25,7 proc., liczba imprez z dojazdem własnym - o 19,3 proc., zaś liczba samolotówek – wzrosła o 45,3 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2017 do 31 października 2018 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Albania, Chorwacja, Portugalia i Tunezja. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się cztery greckie oraz po dwa bułgarskie, egipskie i tureckie. Na podium znajdują się Antalya, Heraklion i Burgas.
Najmniej kosztują imprezy w Burgas (2 052 zł) i w Warnie (2 034 zł). Najdrożej jest na Rodos (2 709 zł) i w Heraklionie (2 678 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 44,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyjazdy lotnicze wzrosły o 50,6 proc., autokarowe – o 29 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym – o 5,3 proc.
Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2018 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku o 33,6 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 83,7 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost o 11,8 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem). Dalej zaś: Turcja (tyle samo), Hiszpania (spadek o minus 18,8 proc.), Egipt (+114,6 proc.), Bułgaria (+35,9 proc.), Włochy (+15,1 proc.), Albania (+69,8 proc.), Austria (4,7 proc.), Chorwacja (+15,6 proc.) i Tajlandia (+53,3 proc). Na 14. pozycji znajduje się Maroko (wzrost o 97,3 proc.)

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 21,9 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję. Na Turcję – 14,3 proc., Hiszpanię – 11,3 proc., Egipt – 9,2 proc., Bułgarię – 6,2 proc., Włochy – 5,6 proc.