Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

wtorek, 09 styczeń 2018 19:52

Biura podróży - obiecujący początek roku

Napisane przez MG
Pomost hotelu Port Ghalib Palace w Marsa AlamAG Pomost hotelu Port Ghalib Palace w Marsa AlamAG

W pierwszym tygodniu roku w biurach podróży pojawiło się o prawie jedną trzecią więcej klientów niż o tej samej porze na początku 2017 roku.

Polski Związek Organizatorów Turystyki przedstawił kolejny raport sprzedaży imprez turystycznych na przyszły sezon. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, w biurach podróży liczba rezerwacji wzrosła o 37 proc., zaś liczba klientów - o 37,9 proc.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 89 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – o 6,4 proc. a autokarowe – 4,5 proc.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 10,8 proc., liczba imprez z dojazdem własnym zmalała o minus 3,9 proc., zaś liczba samolotówek – wzrosła o 44,2 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2017 do 31 października 2018 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Albania, Chorwacja, Portugalia i Cypr. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajduje się pięć greckich i dwa egipskie. Na podium znajdują się Antalya, Zakynthos i Heraklion.
Najmniej kosztują imprezy w Burgas (2 051 zł) i w Hurghadzie (2 123 zł). Najdrożej jest w Chanii (2 990 zł) i na Fuerteventurze (2 945 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 36,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyjazdy lotnicze wzrosły o 42,9 proc., autokarowe – o 21,1 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym wzrosły o 0,1 proc.
Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2018 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku o 30 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 83,2 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost o 5,6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem). Dalej zaś: Turcja (tyle samo), Hiszpania (spadek o minus 18,6 proc.), Egipt (+117,4 proc.), Włochy (+18,4 proc.), Bułgaria (+26 proc.), Albania (+60,3 proc.), Austria (4,8 proc.), Tajlandia (+71,4 proc.) i Malta (102,4 proc.).
Na 15. pozycji znajduje się Maroko (wzrost o 107,3 proc.)

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 21 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję. Na Turcję – 13,9 proc., Hiszpanię – 11,6 proc., Egipt – 9 proc., Włochy – 5,8 proc., Bułgarię – 5,7 proc