Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
Islandia zaprasza na warsztaty
Promote Iceland, oficjalna agencja promocji Islandii, zaprasza przedstawicieli polskich biur podróży na warsztaty turystyczne w trzech miastach: Gdańsku, Krakowie i Warszawie.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki
  • Islandia zaprasza na warsztaty

Reklama

Reklama

środa, 03 styczeń 2018 10:01

Biura podróży – mocna końcówka roku

Napisane przez MG
Hotel Port Ghalib Palace w Marsa Alam Hotel Port Ghalib Palace w Marsa Alam AG

W ostatnim tygodniu roku – mimo dwóch dni świątecznych – klienci wciąż szturmowali biura podróży. Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2018 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku o 29,3 proc.

Polski Związek Organizatorów Turystyki przedstawił kolejny raport sprzedaży imprez turystycznych na przyszły sezon. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, w biurach podróży liczba rezerwacji wzrosła o 22,3 proc., zaś liczba klientów - o 23,5 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 84,5 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – o 8,7 proc. a autokarowe – 6,7 proc.
W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 27,9 proc., liczba imprez z dojazdem własnym zmalała o minus 15,2 proc., zaś liczba samolotówek – wzrosła o 29,5 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2017 do 31 października 2018 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Albania, Chorwacja, , Malta i Portugalia. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się cztery greckie i po dwa egipskie i tureckie. Na podium znajdują się Antalya, Burgas i Hurghada.
Najmniej kosztują imprezy w Burgas (2 092 zł) i w Hurghadzie (2 090 zł). Najdrożej jest w Bodrum (2 646 zł) i na Fuerteventurze (2 684 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 26,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyjazdy lotnicze wzrosły o 30,6 proc., autokarowe – o 20,2 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym wzrosły o 2,7 proc.
Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2018 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku o 29,3 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 82,6 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost o 2,2 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem). Dalej zaś: Turcja (tyle samo), Hiszpania (spadek o minus 17,8 proc.), Egipt (+123,9 proc.), Włochy (+22,6 proc.), Bułgaria (+22,9 proc.), Albania (+51,8 proc.), Austria (4,2 proc.), Tajlandia (+78,5 proc.) i Malta (103,3 proc.).
Na 15. pozycji znajduje się Maroko (wzrost o 119,8 proc.)

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 20,5 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję. Na Turcję – 13,8 proc., Hiszpanię – 11,6 proc., Egipt – 9,1 proc., Włochy – 5,9 proc., Bułgarię – 5,5 proc