Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

wtorek, 12 grudzień 2017 18:53

Biura podróży – klienci przed świętami wyhamowują

Napisane przez MG
Biura podróży – klienci przed świętami wyhamowują AG

Po kilku tygodniach dużej, dwucyfrowej dynamiki wzrostu liczby klientów w porównaniu z ubiegłym rokiem, w ostatnim tygodniu liczba klientów odwiedzających biura podróży była tylko o ponad 7 proc. wyższa niż rok temu.

Polski Związek Organizatorów Turystyki przedstawił kolejny raport sprzedaży imprez turystycznych na przyszły sezon. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, w biurach podróży liczba rezerwacji wzrosła o 8,2 proc., zaś liczba klientów - o 7,1 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 82,4 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – o 10,6 proc. a autokarowe – 6,8 proc.
W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 7 proc., imprez z dojazdem - o 4,7 proc., zaś liczba samolotówek - o 7,4 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2017 do 31 października 2018 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Albania, Austria i Portugalia. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się cztery greckie i po dwa egipskie i tureckie. Na podium znajdują się Antalya, Hurghada i Marsa Alam.
Najmniej kosztują imprezy w Marsa Alam (1 837 zł) i w Hurghadzie (1845 zł). Najdrożej jest w Heraklionie (2 667 zł) i na Teneryfie (3 058 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 34,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyjazdy lotnicze wzrosły o 40,1 proc., autokarowe – o 8,9 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym wzrosły o 15,1 proc.
Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2018 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku o 28,1 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 82,5 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (spadek o minus 1,8 proc.). Dalej zaś: Turcja (tyle samo), Hiszpania (spadek o minus 16,4 proc.), Egipt (+116,2 proc.), Włochy (+19,1 proc.), Bułgaria (+19,6 proc.), Albania (+50,5 proc.), Austria (1,9 proc.), Tajlandia (+92,3 proc.) i Malta (100,9 proc.).
Na 14. pozycji znajduje się Maroko (wzrost o 171,7 proc.)

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 20,3 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję. Na Turcję – 13,9 proc., Hiszpanię – 11,5 proc., Egipt – 8,7 proc., Włochy – 6 proc., Bułgarię – 5,3 proc.