LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

poniedziałek, 07 kwiecień 2014 20:10

Na Wielkanoc Polacy wolą jechać w tropiki

Napisane przez AG
Egipt - najpopularniejszy kierunke wśród wielkanowcnych wyborów Polaków wg Travelplanet.pl Egipt - najpopularniejszy kierunke wśród wielkanowcnych wyborów Polaków wg Travelplanet.pl AG

Ze statystyk Travelplanet.pl, polskiego multiagenta turystycznego wynika, że na przestrzeni czterech ostatnich lat na spędzenie tych świąt za granicą decyduje się ok. 2- 3 razy mniej turystów w porównaniu z wyjazdami na długi weekend.

Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i commerce Travelplanet.pl. powiedział: "Powody są oczywiste. Mimo zwiększającego się trendu do spędzania Bożego Narodzenia i Wielkanocy za granicą, mobilność polskich turystów w tym ostatnim wypadku ogranicza fakt, że dodatkowym wolnym dniem jest tylko Poniedziałek Wielkanocny. W wypadku majówki czasem wystarczą trzy dni wolnego by wyjechać na cały tydzień. Dodatkowym elementem, wpływającym na decyzje o wielkanocnym wypadzie za granicę jest fakt, że są to święta ruchome. Można zaobserwować pewną prawidłowość. Jeśli porównamy rezerwacje dokonywane na miesiąc przed Wielkanocą to okazuje się, że gdy święta wypadają pod koniec kwietnia, zawczasu rezerwuje je dwa razy więcej turystów niż jeśli Wielkanoc wypada na przełomie marca i kwietnia."

Co jednak ciekawe skala wyjazdów zrealizowanych w okresie wielkanocnym nie podlega aż takim wahaniom a zwiększony/zmniejszony ruch turystyczny w tym okresie oscyluje wokół kilkunastu proc. Skąd się to bierze?

Damasiewicz tlumaczy: "Jeśli święta wypadają pod koniec kwietnia, turyści po prostu zakładają, że pogoda będzie bardziej stabilna. Jeśli Wielkanoc jest pod koniec marca lub na początku kwietnia, turyści podejmują częściej decyzje na ostatnią chwilę."

W tym roku Zmartwychwstanie Pańskie za granicą na miesiąc przed wyjazdem zaplanowało blisko trzy razy więcej turystów niż miało to miejsce przed poprzednią Wielkanocą. - Ale w 2013 roku turyści planowali je na pod koniec lutego. Jeśli jednak porównamy tegoroczną Wielkanoc do tej z 2011 roku (wypadała 24 kwietnia) to okaże się, że mamy do czynienia ze wzrostem zarezerwowanych wyjazdów rzędu 17,7 proc.

Wielki Wielkanocny Nieobecny
Tę Wielkanoc klienci polskiego multiagenta spędzą przede wszystkim w Egipcie (20,8 proc.) Turcji i Maroku (po 13 proc.) oraz Hiszpanii i Tunezji (po 11,5 proc.). Do Izraela wybiera się 3,6 proc. Na egzotyczny wypad na drugi koniec świata (m.in. Malediwy, Chiny, Japonia) ok. 7,5 proc. W ubiegłoroczną Wielkanoc turyści wyjeżdżali przede wszystkim do Egiptu, Hiszpanii i Tunezji.

Damasiewicz zauważył: "Na tegoroczną Wielkanoc liczba zaplanowanych wyjazdów na narty jest śladowa. Ale to nic zaskakującego bo święta ruchome zmieniają preferencje dotyczące kierunków wyjazdów. Ubiegłoroczna Wielkanoc wypadła na przełomie marca i kwietnia, wówczas ok. 20 proc. Klientów Travelplanet.pl zdecydowało się na narty Austrii."

Wielkim nieobecnym w wielkanocnych rankingach preferencji turystów jest Grecja, która jest liderem popularności w statystykach dotyczących nie tylko weekendów majowych ale i całego roku. To, według Damasiewicza, kwestia zarówno oferty biur podróży jak i średnich temperatur w tym kraju, niekonkurencyjnych w porównaniu z Tunezją i Marokiem. Z podobnych względów w czołówce najchętniej odwiedzanych krajów zarówno na Wielkanoc jak i majówkę nie ma Bułgarii, która z kolei latem należy do 5 topowych destynacji i dokładnie z tych samych klimatycznych powodów Egipt nie plasuje się wówczas na pozycji lidera czy wicelidera.