Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

czwartek, 03 kwiecień 2014 21:09

Jak i gdzie wypoczywają Polacy wg fly.pl

Napisane przez AG
Świątynia Chorusa w Egipcie Świątynia Chorusa w Egipcie AG

Według danych FLY.PL, wiosenne wyjazdy odbywające się w drugim kwartale roku, czyli w miesiącach kwiecień - czerwiec, to niemal jedna czwarta spośród wszystkich sprzedawanych wycieczek. Najczęściej są to wyjazdy tygodniowe. Taka długość wypoczynku dominuje również w pozostałych okresach roku.

Kacper Daszke, marketing manager FLY.PL powiedział: "Wiosenna oferta wyjazdów niczym nie odbiega od propozycji jakie mamy dla klientów w pozostałych okresach roku, zwłaszcza podczas wakacji. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie czy marzą mu się wysokie temperatury Egiptu czy wiosenna bryza Turcji. Każdy wybierze dostosowaną do swoich potrzeb ofertę - fani leniuchowania na plaży, zwiedzania czy atrakcji sportowych. Zwykle klienci wybierają kierunki krótkiego zasięgu ze względu na ograniczoną liczbę wolnych dni. Dzięki temu nie tracą czasu na długie dojazdy i całe 7 dni urlopu mogą spędzić na słonecznej plaży."

Od lat najpopularniejsze destynacje zagranicznych wyjazdów Polaków to Egipt i Grecja, które przyciągają doskonałą pogodą, pięknymi widokami, a także atrakcyjnymi ofertami cenowymi. Polacy są wierni tym kierunkom także podczas wiosennych wyjazdów.
W latach 2008-2012 wiosenny wypoczynek pod piramidami wybrała jedna trzecia turystów. Wiosna w Egipcie szczególnie popularna była w latach 2010 i 2012. Rok 2014 jest pierwszym, kiedy kierunek ten nie jest na czele wiosennych destynacji Polaków. W Egipcie niezmiennie najpopularniejszy jest wypoczynek w Hurghadzie, która jest bazą wypadową do innych atrakcji turystycznych, takich jak wycieczki do Kairu i Luksoru. Popularnym celem podróży jest również słynące z raf koralowych Sharm El Sheikh.

Z roku na rok wzrastała również popularność Grecji, którą w 2013 roku wybrał co czwarty turysta planujący wiosenny wypoczynek, co dało jej silną drugą pozycję. Niewątpliwie popularność tego kierunku ugruntowuje poszerzenie oferty. W tym sezonie, poza najpopularniejszymi Kretą czy Rodos, turyści mogą wypoczywać na greckich wyspach Santorini, Skiathos, Milos, Pharos, Naxos czy Lesbos.

W ostatnich latach popularnością wśród wiosennych wyborów Polaków cieszyły się również Tunezja, Wyspy Kanaryjskie i Turcja, która w 2012 roku była szóstym najchętniej odwiedzanym krajem na świecie. W bieżącej sprzedaży wycieczek na sezon „Wiosna 2014" we FLY.PL Turcja jest na pozycji lidera. Kierunek ten przyciąga turystów pięknymi plażami, licznymi zabytkami, a także dobrym stosunkiem jakości hoteli do cen.

Doświadczenia biur podróży z ostatnich lat pozwalają wysnuć wniosek, że Polacy niechętnie planują wakacje w odległych terminach. Wśród kupowanych wycieczek dominuje oferta last minute, czyli zakup wycieczki na maksymalnie 14 dni przed wyjazdem. Nie inaczej jest w przypadku wiosennych wyjazdów. W zdecydowanej większości są to urlopy organizowane w ostatniej chwili. Dane podsumowujące okres od 2007 do końca pierwszego kwartału 2014 roku wyraźnie pokazują przewagę ofert Last Minute i oferty katalogowej.
Zgodnie z danymi sprzedażowymi za pierwszy kwartał 2014 roku, wśród wiosennych wyborów Polaków dominuje oferta First Minute, jednak według prognoz FLY.PL ta tendencja ulegnie zmianie. Świadczy o tym wzrastająca z roku na rok popularność wiosennej oferty Last Minute, która według przewidywań ekspertów tego biura podróży w 2014 osiągnie pułap 50 proc. udziału w sprzedaży wiosennych wycieczek.

Niewątpliwie największy wpływ na wybory Polaków mają atrakcyjne warunki cenowe ofert last minute, które pozwalają na znaczne oszczędności oraz pogoda w kraju. Jeśli prognozy nie są optymistyczne i trudno zorganizować wypoczynek nad Bałtykiem czy w polskich górach, Polacy decydują się na zagraniczny wyjazd, który zagwarantuje im słońce i wysokie temperatury. Tym bardziej, że koszt takiego wyjazdu może nie odbiegać znacznie od ceny urlopu spędzonego w Polsce, a nawet często zagraniczna wycieczka okazuje się tańsza niż pobyt w kraju.

Dane sprzedażowe FLY.PL pokazują, że na wiosenne wycieczki Polacy niechętnie wybierają się w pojedynkę. W zdecydowanej większości, podobnie jak w pozostałych okresach roku, podróżują pary.

Kacper Daszke skomentował: "Oczywiście w ofercie mamy wiele atrakcyjnych wyjazdów dla rodzin z dziećmi, jednak nasze doświadczenia pokazują, że rodzinny wypoczynek głównie planowany jest w okresie wakacji szkolnych. Jeśli rodziny decydują się na wiosenne wakacje, zwykle szukają wyjazdów z okolicach początku maja i tzw. długiego weekendu. Tylko w tym okresie dzieci nie opuszczając zbyt wielu dni w szkole mogą spokojnie wyjechać i odpocząć przed trudami związanymi z końcem semestru."

Według prognoz ekspertów FLY.PL, w sezonie 2014 na zagraniczny wyjazd właśnie w okolicach 1-3 maja zdecyduje się co piąty turysta planujący wiosenny wypoczynek.
Długi majowy weekend jest popularnym okresem wyjazdów. Wielu naszych klientów szuka ofert właśnie w tym czasie, gdyż bez zbytniego nadwyrężania puli wolnych dni, jakie przysługują im w pracy, mogą zorganizować wiosenną wycieczkę, natomiast pozostałe dni wykorzystać w lecie na kolejny wyjazd czy pozostawić je na inne okazje - mówi Kacper Daszke. Zauważamy, że Polacy po prostu coraz chętniej wyjeżdżają i wypoczywają poza granicami naszego kraju. Najlepszym tego przykładem jest pojawiająca się tendencja spędzania świąt poza Polską. Coraz większa grupa naszych rodaków decyduje się na „jajeczko" w innych zakątkach świata –dodaje.