LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

wtorek, 01 kwiecień 2014 22:38

Wzrost liczby klientów kupujących ofertę Lato o ponad 14 proc.

Napisane przez AG
Wybrzeże Morza Czerwonego Wybrzeże Morza Czerwonego AG

Liczba klientów w ostatnim tygodniu wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013 o 16,9 proc., rezerwacji zaś o 19,3 proc. Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost liczby klientów kupujących ofertę Lato 2014 o 14,3 proc., zaś klientów kupujących końcówkę oferty zimowej aż o 78,3 proc.

W omawianym tygodniu zanotowano wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2013 w wyjazdach samolotowych – o 21,9 proc., oraz w wycieczkach typu autokar + hotel - o 14 proc., zaś wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o – 14,8 proc

Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły wciąż prawie 90 proc. (84,6 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 9 proc. a autokarowe – 6,4 proc.
Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to ostatnim tygodniu, w pierwszej dziesiątce - jedna zmiana: Cypr na dziesiątym miejscu zastąpiła po raz pierwszy pojawiająca się w pierwszej dysze Francja. Liderem wciąż jest Grecja której udział w sprzedaży wyniósł 23,9 proc., na pozostałych pozycjach uplasowały się zaś: Egipt (14,2 proc.), Turcja (13,7 proc.), Hiszpania (10,1 proc.), Tunezja (5,3 proc.), Bułgaria (4,8 proc.), Włochy (3,2 proc.), Maroko (2,2 proc.), Chorwacja (2 proc.) oraz Francja (1,2 proc.).

Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to znowu pierwszą dziesiątkę zdominowała Grecja (5 lotnisk). Miejsca na podium kolejny raz zajęły : turecka Antalya oraz grecki Heraklion i egipska Hurgahda.

Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Egipcie - Sharm El Sheik (1931 zł) i w Bułgarii - Burgas (1959 zł). Najdrożej jest na Rodos (2660 zł) i na Kos (2677 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że w ostatnich czterech tygodniach osiągnęła ona wzrost o 20,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2013.
Najbardziej w ostatnich czterech tygodniach wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (26,9 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 6 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o - 13,4 proc.

Od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 22,5 proc. zaś od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 42 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano aż o 87,1 proc. więcej niż rok temu.

Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (18,8 proc. udziału w rynku i 62,7 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 14,5 proc. i 7 proc.), Turcja (13,9 proc. i 33,2 proc.), Hiszpania (11,7 proc. i 27,6 proc.) i Włochy (4,1 proc. i – 13,5 proc.). Znajdujące się na 8. pozycji Maroko ma co prawda wciąż tylko 2,3 proc. udziału w rynku, ale odnotowało bardzo wysoki wzrost w stosunku do roku ubiegłego, aż o 149,1 proc., zaś znajdująca się na 20 miejscu Albania zanotowała wzrost aż o 170,7 proc.
Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, zanotował Agadir (+168,2 proc.), następne jest Korfu (+100,4).