Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

wtorek, 12 wrzesień 2017 19:05

Biura podróży - lato się nie kończy

Napisane przez MG
Jedna z plaż egipskich Jedna z plaż egipskich AG

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, w biurach podróży liczba rezerwacji wzrosła o 10,8 proc., zaś liczba klientów - o 11,8 proc.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 94,7 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 1,2 proc. a autokarowe – 3,3 proc.
W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zmalała liczba sprzedanych imprez autokarowych – o minus 17,8 proc., imprez z dojazdem własnym zmalała - o minus 20,6 proc., zaś liczba samolotówek wzrosła o 13,7.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2016 do 31 października 2017 roku, to pierwsza dziesiątka wyglądała tak samo, jak przez ostatnie osiem tygodni: Grecja, Hiszpania, Turcja, Egipt, Bułgaria,Włochy, Portugalia, Cypr, Albania i Chorwacja. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się pięć greckich i dwa tureckie. Na podium znajdują się Heraklion, Antalya i Rodos.
Najmniej kosztują imprezy w Hurghadzie (1 773zł) i w Burgas (1 461 zł). Najdrożej jest na Fuerteventurze (2 865 zł) i na Kos (2 369 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 0,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wyjazdy lotnicze wzrosły o 1,1 proc., autokarowe zmalały o minus 16,3 a wyjazdy z dojazdem własnym wzrosły o 3,2 proc.
Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2017 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku o 16,5 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 86,1 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost sprzedaży o 6,5 proc. w porównaniu do ubiegłego roku). Dalej zaś: Hiszpania (+0,8 proc.), Bułgaria (+10,6 proc.), Turcja (+38,4 proc.), Włochy (16,2 proc.), Egipt (+111,6 proc.), Albania (100,9 proc.), Portugalia (7,4 proc.), Chorwacja (minus 0,9 proc.) i Cypr (5,2 proc.). Na szesnastej pozycji znajduje się Malta (+122,7 proc.) a na dwudziestej - Tanzania (+108,8 proc.). Już na siedemnastym miejscu znajduje się Tunezja (+73 proc.). Polska znajduje się na pozycji 11. (+19,5 proc.).

Jeśli chodzi o podział rynku to najwięcej, bo 31,2 proc. sprzedanych imprez przypada na Grecję. Hiszpania to 16,4 proc., Bułgaria – 9,5 proc., Turcja – 7,7 proc., Włochy 6,5 proc., Egipt – 6,1 proc.