LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

wtorek, 11 marzec 2014 17:42

Sprzedaż wyjazdów do Grecji i jej dynamika wziąż rosną

Napisane przez AG
Sprzedaż wyjazdów do Grecji i jej dynamika wziąż rosną AG

Po zakończeniu ferii szkolnych, klienci ruszyli do biur podróży. Liczba klientów w ostatnim tygodniu wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013 o 24,7 proc., rezerwacji zaś o 23,4 proc. Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost liczby klientów kupujących ofertę Lato 2014 o prawie jedną trzecią (32,2 proc.), zaś klientów kupujących ofertę zimową o 3,4 proc.

W omawianym tygodniu zanotowano, po tygodniowej przerwie, znowu spory wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2013 w wyjazdach samolotowych – o 30,7 proc., niewielki wzrost sprzedaży wycieczek autokar + hotel - o 6 proc. Wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o – 12,1 proc.
Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły wciąż prawie 90 proc. (86,8 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 7,6 proc. a autokarowe – 5,6 proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to ostatnim tygodniu, w pierwszej dziesiątce - bez zmian. Liderem wciąż jest Grecja której udział w sprzedaży wyniósł 23,2 proc., na pozostałych pozycjach uplasowały się zaś: Turcja (14,9 proc.), Hiszpania (13,6 proc.), Egipt (11,6 proc.), Tunezja (5 proc.), Włochy (3,8 proc.), Bułgaria (3,6 proc.), Maroko (2,8 proc.), Chorwacja (1,9 proc.) oraz Portugalia (1,8 proc.).
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to znowu pierwszą dziesiątkę zdominowała Grecja (5 lotnisk). Miejsca na podium kolejny raz zajęły : turecka Antalya oraz grecki Heraklion i egipska Hurgahda.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Egipcie - Sharm El Sheik (1820 zł) i Hurghada (2035 zł). Najdrożej jest na Rodos (2827 zł) i na Fuerteventurze (2680 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że w ostatnich czterech tygodniach osiągnęła ona wzrost o 16,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2013.
Najbardziej w ostatnich czterech tygodniach wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (22,1 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 5,8 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o - 14,6 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 22 proc. zaś od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 47,6 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano aż o 87,7 proc. więcej niż rok temu.

Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (18,2 proc. udziału w rynku i 65,2 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 14,6 proc. i 12 proc.), Turcja (13,9 proc. i 37,8 proc.), Hiszpania (11,8 proc. i 30 proc.) i Włochy (4,2 proc. i – 13,1 proc.). Znajdujące się na 8. pozycji Maroko ma co prawda wciąż tylko 2,3 proc. udziału w rynku, ale odnotowało bardzo wysoki wzrost w stosunku do roku ubiegłego, aż o 139,5 proc.
Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, zanotował Agadir (+158,3 proc.), następne jest Korfu (+106,8).