Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

wtorek, 04 marzec 2014 22:50

Sprzedaż w biurach wzrosła w lutym o ponad jedną piątą

Napisane przez AG
Jeden z hoetli egipskich nad Morzem Czerwonym Jeden z hoetli egipskich nad Morzem Czerwonym AG

Liczba klientów w ostatnim tygodniu wzrosła w porównaniu z analogicznym okresem roku 2013 o 9,2 proc., rezewacji zaś o 10,7 proc. Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost liczby klientów kupujących ofertę Lato 2014 o 10 proc., zaś klientów kupujących ofertę zimową, zmalałą o 5,4 proc.

W omawianym tygodniu zanotowano stosunkowo niewielki wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2013 zarówno w wyjazdach samolotowych – o 12,4 proc., jak i sprzedaży wycieczek autokar + hotel - o 5,1 proc. Wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o – 14,6 proc.
Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły wciąż prawie 90 proc. (86 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 8,2 proc. a autokarowe – 5,6 proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to ostatnim tygodniu, w pierwszej dziesiątce - lekkie zmiany: Chorwacja zastąpiła Cypr. Liderem wciąż jest Grecja której udział w sprzedaży wyniósł 24,1 proc., na pozostałych pozycjach uplasowały się zaś: Turcja (16,6 proc.), Hiszpania (9,9 proc.), Egipt (9,7 proc.), Tunezja (6 proc.), Bułgaria (4,9 proc.), Włochy (3,1 proc.), Maroko (2,2 proc.), Chorwacja (1,7 proc.) oraz Portugalia (1,9 proc.).

Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to znowu pierwszą dziesiątkę zdominowała Grecja (4 lotniska). Miejsca na podium kolejny raz zajęły : turecka Antalya oraz grecki Heraklion i egipska Hurgahda.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Tunezji - Monastir (1978 zł), Bułgarii – Burgas (2066 zł) i w Egipcie - Hurghada (2103 zł). Najdrożej jest na Rodos (2739 zł) i w Antalyi (2652 zł).
Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że w lutym osiągnęła ona wzrost o 21,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2013.
Najbardziej w ostatnich czterech tygodniach wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (29 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 12 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o ponad jedną piątą, o – 20,3 proc.

Od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 22,6 proc. zaś od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 48,5 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano aż o 87,9 proc. więcej niż rok temu.

Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (18 proc. udziału w rynku i 64,1 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 14,8 proc. i 15,2 proc.), Turcja (13,8 proc. i 38 proc.), Hiszpania (11,7 proc. i 29,9 proc.) i Włochy (4,2 proc. i – 13,4 proc.). Znajdujące się na 8. pozycji Maroko ma co prawda tylko 2,3 proc. udziału w rynku, ale odnotowało bardzo wysoki wzrost w stosunku do roku ubiegłego, aż o 133,8 proc.
Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, zanotował Agadir (+153,4 proc.), następne jest Korfu (+106,3).
.