Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

środa, 01 luty 2017 01:58

Biura podróży - pierwszy słabszy tydzień

Napisane przez MG
Panorama Dubrownika Panorama Dubrownika AG

Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2017 liczba klientów kupujących imprezy w biurach podróży była wyższa w porównaniu do analogicznego okresu 2016 roku. W ostatnim tygodniu po raz pierwszy liczba ta była niższa.

W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku 2016, w biurach podróży liczba rezerwacji zmalała o minus 1,3 proc., zaś liczba klientów - minus 8,3 proc.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 81 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 12 proc. a autokarowe 6,9 proc. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, spadła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o minus 2,1 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła - o 18,1 proc., zaś liczba samolotówek spadła - o 11,7 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2016 do 31 października 2017 roku, to pierwsza dziesiątka krajów wyglądała tym razem następująco: Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Egipt, Włochy, Portugalia, Chorwacja, Albania, Turcja i Kuba Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajdują się pięć greckich o dwa hiszpańskie. Na podium znajdują się Heraklion, Rodos, Zakyntos, Najmniej kosztują imprezy w Hurghadzie (2 268 zł) i w Burgas (2 153 zł). Najdrożej jest na Teneryfie (2 933 zł) i na Korfu (2 965 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty wzrosła w ostatnich czterech tygodniach o 1,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych spadła o minus 1,3 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła - o 26 proc., zaś autokarówek zmalała o minus 3,1 proc.
Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2017 liczba klientów wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu zeszłej jesieni 2016 roku o 19,8 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 79,9 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to na pierwszym miejscu znajduje się zaś Grecja (wzrost sprzedaży o 55 proc. w porównaniu do ubiegłego roku). Dalej zaś: Hiszpania (0 proc.), Bułgaria (+1 proc.), Włochy (minus 18 proc.), Egipt (+25 proc.), Portugalia (minus 10 proc.), Kuba (+45 proc.), Albania (brak danych.), Austria (+15 proc.) i Turcja (minus 30 proc. Na jedenastej pozycji znajduje się Chorwacja (+35 proc.), a na miejscu 18. - Czechy (+39 proc.).