Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Best Reisen: tania ezgotyka
Best Reisen Group udowadnia, że dzięki nowej strategii produktowej wyjazdy do dalekich krajów nie muszą być drogie.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
Islandia zaprasza na warsztaty
Promote Iceland, oficjalna agencja promocji Islandii, zaprasza przedstawicieli polskich biur podróży na warsztaty turystyczne w trzech miastach: Gdańsku, Krakowie i Warszawie.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Best Reisen: tania ezgotyka
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki
  • Islandia zaprasza na warsztaty

Reklama

Reklama

poniedziałek, 16 styczeń 2017 11:20

Biura podróży - mocne spadki cen imprez w Egipcie

Napisane przez MG
Biura podróży - mocne spadki cen imprez w Egipcie AG

Największe spadki średnich cen odnotowano na Synaju - o 453 złote oraz w Marsa Alam i w Hurghadzie – o 232 i 159 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje okres pierwszego tygodnia zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 13-19 lutego 2017 roku.

W minionym tygodniu, dla wycieczek z wylotami w okresie 13-19 lutego, średnie ceny wzrosły o 9 złotych. W tym czasie przed rokiem zanotowano znaczący spadek cen, a mianowicie o 76 złotych, który miał związek z wyraźnym osłabieniem popytu na zagraniczne wyjazdy zimowe. Obecnie największe wzrosty cen wystąpiły w Portugalii – o 341 złotych oraz na Gran Canarii i w Maroku – o 282 i 159 złotych. Z kolei największe spadki średnich cen odnotowano na wszystkich kierunkach egipskich, z czego szczególnie duże na Synaju - o 453 złote, a mniej drastyczne w Marsa Alam i w Hurghadzie – o 232 i 159 złotych. Silny wpływ na niższe ceny Egiptu miały duże ich redukcje dokonane na tym kierunku przez biuro CoralTravel Wezyr.
Badanie średniej ceny imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów z okresu pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2016 (okres 1-07 luty) i 2017 (okres 13-19 luty) zebranych w tym samych okresach grudnia pokazuje, że obecna średnia cena jest wyższa wobec średniej ceny sprzed roku o 119 złotych, a zatem pomimo znacznych spadków cen Egiptu nadal utrzymuje się znacząca różnica cen wobec ubiegłego sezonu odnotowywana we wcześniejszych zestawieniach. Średnie ceny wobec poprzedzającego sezonu przed rokiem w niewielkiej skali spadały, a mianowicie o 16 złotych.

Spośród dwóch najważniejszych kierunków zimowych tym, który dotychczas konsekwentnie wykazywał największy wzrost cen rok do roku były Kanary, ale w poprzednim zestawieniu ustąpiły miejsca Egiptowi, jednakże obecnie powróciły i to zdecydowanie na pozycję lidera. Odnotowano tam ceny wyższe niż w ubiegłym sezonie o średnio 259 złotych. Warto też zaznaczyć, że w ubiegłym sezonie o tej porze ceny wzrastały również bardzo mocno, czyli o 312 złotych, który to czynnik istotnie wyhamowuje tegoroczną – pomimo to – wysoką skalę wzrostów cen na tym kierunku. Spośród poszczególnych wysp największy wzrost średniej ceny konsekwentnie wykazuje Gran Canaria – o 542 złote, do której dołączyła niedawno Lanzarote – wzrost o 412 złotych, a kosmetyczny spadek notuje Fuerteventura – o 8 złotych.
Dotychczas systematycznie rosnące zwyżki cen rok do roku wykazywał Egipt, ale w obliczu ostatniego dużego spadku cen bieżących na tym kierunku (o średnio 247 złotych) sytuacja ta uległa radykalnej zmianie i obecnie średnie ceny stały się wyższe od cen sprzed roku o zaledwie 10 złotych.
Ponieważ rok temu ceny znacząco spadały (o 228 złotych), więc oznacza to, że ceny kierunków egipskich znalazły się z długoterminowego punku widzenia na relatywnie bardzo korzystnych dla turystów poziomach. Są one o 218 złotych poniżej cen sprzed dwóch lat, podczas gdy średnie ceny Kanarów są o aż 571 złotych wyższe. Takiej sytuacji bieżącej sprzyja głęboka dewaluacja miejscowej waluty, której wpływ wsparł również ostatni spadek 10-goszowy spadek kursu amerykańskiego dolara. Obecnie nieco wyższe niż przed rokiem są teraz ceny wyjazdów do Marsa Alam – o średnio 26 złotych, a nieznacznie niższe do Hurghady – o 5 złotych.

Z mniejszych kierunków wyższe niż przed rokiem ceny są teraz w Maroku i Portugalii – o 550 i 302 złote, a tańsze są wyjazdy na Cypr i na Maltę – o 135 i 588 złotych, co może mieć związek ze znacznymi spadkami cen przelotów tanimi liniami na tych kierunkach.
W obecnym zestawieniu spośród dużych biur podróży jedyne zniżki średnich cen wycieczek w porównaniu z ubiegłym sezonem prezentuje biuro Exim Tours, które jest obecnie tańsze o około 55 złotych. Fakt ten może mieć związek z niższymi niż przed rokiem cenami rejsów tanimi liniami, na których biuro to opiera istotna część swojej oferty zimowej. Wzrost średnich cen, ale w granicach przeciętnej (przeciętna to 119 złote) notuje oferta biura Neckermann, a pozostali duzi organizatorzy są już drożsi niż w tym samym okresie przed rokiem, a w szczególności dotyczy to biura TUI Poland.

W tym, co ma dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 11 zimowych destynacjach (dołączyła do nich Malta) oraz w trzech kategoriach hoteli, pozycję lidera wśród dużych organizatorów nadal zajmuje biuro Itaka, która obecnie dysponuje najbardziej korzystnymi cenami w 17 ofertach przed biurami Wezyr oraz Exim Tours (7 i 6 ofert) – to pierwsze biuro prezentuje korzystne oferty na kierunkach egipskich. Przed rokiem liderem – ale mniej dominującym –też była Itaka z liczbą 11 ofert przed biurami TUI i Exim Tours – 8 i 7 ofert. Wśród mniejszych organizatorów konsekwentnie zwraca uwagę propozycja biura Ecco Holiday z bardzo wysoką jak na biuro o średniej wielkości liczbą 9 najbardziej atrakcyjnych ofert. Organizator ten w znaczącym stopniu wykorzystuje w swoich imprezach przeloty tanimi liniami, a te (na wyloty w lutym) pozostają na niektórych trasach nadal relatywnie tanie.