Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

piątek, 09 grudzień 2016 13:26

OSAT doprecyzował umowę z Grecosem

Napisane przez AG

Nowa, poprawiona umowa z agencyjna zostanie przesłana agentom w najbliższym czasie.

Jak głosi komunikat OSAT, 3 grudnia odbyło się spotkanie reprezentujących Grecos Holiday: Janusza Śmigielskiego i Mikołaja Dziubalskiego z członkami Zarządu OSAT: Moniką Hiszpańską, Markiem Kamieńskim, Marcinem Stołowskim i Marcinem Chiliński. Omówinono na nim szczegółowo nową umowę agencyjną Grecos Holiday, która ma zostać przesłana agentom w najbliższym czasie. Zarząd OSAT otrzymał ją wcześniej w celu konsultacji.
W toku rozmów z Grecos Holiday, na wniosek OSAT zostały poruszone niektóre kwestie dotyczące współpracy a dotyczące m.in.
1. Zabezpieczeń terminowego spływu należności z tytułu umowy
2. Roli i obowiązków Agentów w procesie postepowania reklamacyjnego oraz odpowiedzialności Agenta za płatności klientów wynikających z umowy
3. Zapisów związanych z ochroną danych osobowych klientów udostępnianych w procesie sprzedaży
4. Zasad wprowadzenia opłaty marketingowej
5. Mniej istotne zapisy umowy, które wymagały lekkiego doprecyzowania.

Marcin Chiliński, członek zarządu OSAT, podkreslił: “Warto tutaj zaznaczyć, że to praktycznie pierwsza aż taka konsultacja warunków współpracy pomiędzy agentami a touroperatorem. Doceniamy otwartość i transparentność kierownictwa Grecos Holiday. Z punktu widzenia OSAT liczymy, że stanie się to regułą również dla innych uczestników naszej branży.
Dopracowane wspólnie przez strony zapisy w umowie są bardzo dobrym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami organizatora i agenta turystycznego. Dyskusja nie dotyczyła zasadniczych kwestii uregulowanych w umowie, których zdecydowana większość pozostaje niezmieniona w stosunku do poprzednich zapisów i nie budzi wątpliwości. To ważne w dzisiejszych dość specyficznych czasach dla naszej branży, abyśmy kooperowali w zgodzie i w oparciu o jasne i przejrzyste warunki współpracy.
Ze strony OSAT bardzo cieszy nas fakt, że przedstawiciele Grecos Holiday jasno zadeklarowali swoje pro-agencyjne nastawienie, co znalazło potwierdzenie w toku rozmów na temat umowy. Będziemy bacznie przyglądać się rozwojowi programu Agent 2.0. i liczymy, że nasza zasada "Razem możemy więcej" będzie dotyczyła agentów również we współpracy z Grecos Holiday. Synergia w działaniu i kooperacja powinna dać nam w przyszłości wymierne rezultaty.”