Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

środa, 19 luty 2014 10:12

Grecja, Egipt, Turcja i Hiszpania - "wielka czwórka" sprzedaży w biurach podróży

Napisane przez AG
Morze Czerwone Morze Czerwone AG

Wzrost liczby rezerwacji i klientów lekko wyhamował w ostatnim tygodniu. Duża grupa klientó wyjechała na ferie szkolne, biura podróży są rzadziej odwiedzane, jednak i tak częściej niż rok temu. Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost liczby klientów - o 13,8 proc. zaś wzrost liczby rezerwacji – o 12,2 proc.

Liczba klientów kupujących ofertę Lato 2014 wzrosła o 15,1 proc., zaś klientów kupujących ofertę zimową, mimo powoli kończących się ferii szkolnych - o 9,6proc.
Powyższe wyniki od razu przekładają się na mniejsze wzrosty w poszczególnych kategoriach wyjazdów. W omawianym tygodniu największy wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2013 zanotowano w wyjazdach samolotowych – o 19,1 proc., sprzedaż wycieczek autokar + hotel wzrosła tylko o 1,9 proc, zaś wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o –16,1proc.
Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły wciąż prawie 90 proc. (85,3 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 8,7 proc. a autokarowe – 6 proc.

Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to ostatnim tygodniu, w pierwszej dziesiątce - bez zmian: wciąż te same kraje, zmiany dotyczą tylko kolejności. Tym razem pozycje lidera wskoczyła Grecja której udział w sprzedaży wyniósł 21,6 proc., na pozostałych pozycjach uplasowały się zaś: Egipt (17,2 proc.), Turcja (13,1 proc.), Hiszpania (9,3 proc.), Bułgaria (4,1 proc.), Tunezja (3,9 proc.), Włochy (3,7 proc.), Maroko (1,8 proc.), Chorwacja (1,7 proc.), oraz Cypr (1,4 proc.).

Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska, to tym razem pierwszą dziesiątkę zdominowała Grecja (4 lotniska).Miejsca na podium tradycycjnie do kilku tygodni zajęły : turecka Antalya oraz egipskie Hurgahda i Sharm El Sheik.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują w Bułgariie – Burgas (2074 zł) i w Egipcie - Hurghada (2282 zł). Najdrożej jest na Fuerteventurze (2967 zł) i na Rodos (2651 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży w ostatnich czterech tygodniach, to Raport PZOT pokazuje, że osiągnęła ona wzrost o 31,2 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku 2013.
Najbardziej w ostatnich czterech tygodniach wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (42,4 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 4,7 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o ponad jedną czwartą, o – 25,7 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 24,3 proc. zaś od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 54,9 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano aż o 88,2 proc. więcej niż rok temu.

Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (17,4 proc. udziału w rynku i 68,7 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 15,4 proc. i 24,4 proc.), Turcja (13,4 proc. i 43,6 proc.), Hiszpania (11,9 proc. i 35,2 proc.) i Włochy (4,3 proc. i – 13,7 proc.). Zwraca uwagę znajdująca się na 20. pozycji Albania - 0,3 proc. udziału w rynku, ale wzrost w stosunku do roku ubiegłego aż o 186,5 proc.
Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, zanotowało Korfu (+111 proc.), następne jest Bodrum (+110,2).