Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

wtorek, 19 lipiec 2016 17:00

OSAT mocniej dba o klientów i agentów

Napisane przez AG
Prezes Artur Grocholski Prezes Artur Grocholski AG

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych rozsyła do swoich członków dokument z 10 punktami, które każdy klient powinien podpisać przed zawarciem umowy.

Te dziesięć punktów to w zasadzie powtórzenie najważniejszych zasad, które umieszczone są w zasadach uczestnictwa, które także podpisuje każdy klient biura turystycznego. Dokument proponowany przez OSAT to będzie esencja przypominająca klientowi o najbardziej istotnych sprawach, np. o dacie ważnoście paszportu. Esencja napisana - w odróżnieniu od warunków uczestnictwa - dużym drukiem. Po podpisaniu dokumentu kleint nie będzie mógł się skarżyć, że o czymś nie został w biurze poinformowany.

Prezes OSAT, Artur Grocholski powiedział: “Pomysł był konsultowany z naszymi członkami. Zdarzało sie bowiem tak, że klient podpisywał bez uważnej lektury warunki uczestnictwa a potem rościł pretensje, że nie otrzymał od pracownika rzetelnych informacji. Kuriozalnym przypadkiem było, gdy klient wrócił do agenta z lotniska, bo się okazało, że nie wiedział, że musi mieć paszport ważny co najmniej sześć miesięcy! Chciał od agenta zwrotu pieniędzy za niewykorzystaną imprezę, groził sądem. Podpisawszy nasz dokument, klient potwierdza, że o najważniejszych sprawach został powiadomiony. To takie podwójne zabezpieczenie: warunki uczestnictwa + nasz dokument. W tych punktach zamieścilismy na przykład informacje o komunikatach na stronie MSZ. Oczywiście pracownicy biur mówią klientom o stopniu alertu na tej stronie, ale nic więcej nie możemy zrobić. Wciąż do wyjaśnienia jest sprawa, jak komunikat MSZ sprzężony jest z ustawą o usługach turystycznych. Co na przykład alert IV stopnia może spowodować, czy wpływa on na działania touroperatorów i decyzje klientów. My na razie możemy informować klientów o alertach MSZ.”

Oto treśc dokumentu przesyłanego przez OSAT do swoich członków:

OSAT RADZI I PRZYPOMINA!!!
PRZECZYTAJ PRZED PODPISANIEM UMOWY
1. Przeczytaj uważnie warunki uczestnictwa oraz ważne informacje dodatkowe, zamieszczone przez Organizatora. Jeśli coś jest niezrozumiałe, poproś o wyjaśnienie pracownika biura.

2. Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą (np. nadciśnienie, cukrzycę itd.), wykup dodatkowe ubezpieczenie od chorób przewlekłych.

3. Istnieje możliwość zawarcia przez Klienta umowy ubezpieczenia od kosztów rezygnacji i przerwania udziału w imprezie turystycznej. Jeżeli do wyjazdu pozostaje więcej niż 30 dni na zawarcie ubezpieczenia Klient ma 7 dni, w przeciwnym przypadku na zawarcie ubezpieczenia pozostaje 3 dni. Cena takiego ubezpieczenia to około 3% wartości imprezy turystycznej, a jego wykupienie gwarantuje zwrot do 100% kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej naliczonych przez Organizatora np. w przypadku śmierci najbliższej osoby, nagłego zachorowania, pożaru i innych możliwych do udokumentowania przyczyn uznawanych przez Ubezpieczyciela.

4. Paszport powinien być ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu, a do niektórych destynacji 12 miesięcy, natomiast dowód osobisty 3 miesiące.

5. Organizator ustawowo ma możliwość podwyższenia ceny imprezy do 21 dnia przed datą wyjazdu w związku ze wzrostem kosztów transportu, wzrostu opłat urzędowych, podatków lub opłat należnych za takie usługi jak opłaty lotniskowe oraz wzrostem kursu walut.

6. Obcokrajowiec wyjeżdżający na wypoczynek do krajów trzecich mogą podlegać innej procedurze wizowej niż obywatele Polski. Sprawdzenie jakie są wymagania wizowe i inne procedury, które ich dotyczą należą do KLIENTA.

7. Sprawdź w sanepidzie, czy udając się do krajów tropikalnych nie są wymagane dodatkowe szczepienia. Zapoznaj się z aktualnymi komunikatami MSZ dotyczącymi bezpieczeństwa w poszczególnych krajach.

8. Pamiętaj, że odprawa na lotnisku rozpoczyna się na dwie lub trzy godziny przed wylotem i kończy się najczęściej 60 minut przed wylotem.

9. Data wylotu jest dniem rozpoczęcia, data przylotu jest dniem zakończenia imprezy turystycznej.

10.GODZINY WYLOTU I PRZYLOTU MOGĄ ULEC ZMIANIE.

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.