LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
"Tezy Fedyka" o promocji turystyki
Większa elastyczność, wyeliminowanie dublowania działań i wyraźne określenie wskaźników oraz odpowiedzialności za prowadzone działania – to niektóre z potrzeb naprawy polskiego systemu zarządzania promocją turystyczną.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków
  • "Tezy Fedyka" o promocji turystyki

Reklama

Reklama

wtorek, 28 styczeń 2014 17:12

Trwa tendencja zwyżkowa sprzedaży w biurach podróży

Napisane przez AG
Trwa tendencja zwyżkowa sprzedaży w biurach podróży AG

W czwarty tydzień nowego roku w biurach podróży sprzedaż zarówno oferty zimowej, jak i letniej szła dużo lepiej niż rok temu.
Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MerlinX, który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że w biurach podróży – w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, zanotowano wzrost liczby klientów aż o 61,7 proc. zaś wzrost liczby rezerwacji – o 60,1proc.

Liczba klientów kupujących ofertę Lato 2014 wzrosła o 67,1 proc., zaś klientów kupujących ofertę zimową - o 45,8 proc.
W czwartym tygodniu roku 2014 największy wzrost w stosunku do sprzedaży w roku 2013 zanotowano w wyjazdach samolotowych – aż 80,3 proc., wycieczki autokar + hotel autokar + hotel wzrosły o 17,6 proc, zmalały zaś mocno wyjazdy z dojazdem własnym o –24,2 proc.
Imprezy samolotowe w tym tygodniu stanowiły znowu prawie 90 proc. (89,1 proc.) sprzedaży, z dojazdem własnym – 6,6 proc. a autokarowe – 4,3 proc.
Jeśli chodzi o kierunki, które cieszyły się wśród Polaków największym zainteresowaniem, to ostatnim tygodniu, w pierwszej czwórce - bez zmian: jak od wielu już tygodni, na pierwszym miejscu jest Grecja, której udział w sprzedaży wyniósł 22,5 proc., na pozostałych zaś: Egipt (16,5 proc.), Turcja (16,1 proc.), Hiszpania (10,9 proc.). Również na pozostałych pozycjach pierwszej dziesiątki po raz siódmy już z rzędu znalazły się te same kraje: Bułgaria (4 proc.), Tunezja (3,7 proc.), Włochy (3 proc.), Maroko (2 proc.), Chorwacja (1,7 proc.), oraz Portugalia (1,6 proc.).
Jeśli chodzi o najczęściej wybierane przez klientów docelowe lotniska tym razem w pierwszej dziesiątce znalazły się tym razem po trzy lotniska greckie i po dwa egipskie, hiszpoańskie, tureckie. Miejsca na podium po raz kolejny już zajęły : turecka Antalya i egipskie Hurgahda oraz Sharm El Sheik.
Najmniej tygodniowe pobyty kosztują, podobnie jak tydzień wcześniej, w: Bułgarii – Burgas (2037 zł) oraz w Egipcie – Hurghada (2278 zł), Sharm El Sheik (2213 zł). Najdrożej jest na Teneryfie (3001 zł) i na Fuerteventurze (2824 zł).
Raport PZOT pokazuje, że w ostatnich czterech tygodniach, dynamika sprzedaży osiągnęła 35,6 proc. w stosunku do analogicznego przełomu roku 2012 i 2013.
Najbardziej w ostatnich czterech tygodniach wzrosła sprzedaż wyjazdów samolotowych (42,7 proc. w stosunku do analogicznego miesiącu rok temu). Wyjazdy bus + hotel wzrosły w tym czasie o 18,4 proc. a wyjazdy z dojazdem własnym zmalały o – 9,6 proc.
Od rozpoczęcia sprzedaży wyjazdów zimowych liczba klientów wzrosła o 23,8 proc. zaś od rozpoczęcia sprzedaży Lata 2014 liczba klientów wzrosła o 71,6 proc. Wycieczek samolotowych na Lato 2014 sprzedano aż o 88,7 proc. więcej niż rok temu.
Jeśli chodzi o porównanie najpopularniejszych krajów i kierunków w obecnym sezonie i poprzednim, to na pierwszym miejscu wciąż jest Grecja (16,3 proc. udziału w rynku i 84,8 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego). Dalej zaś: Egipt (odpowiednio: 14,9 proc. i 20,6 proc.), Turcja (13 proc. i 61,8 proc.), Hiszpania (12,5 proc. i 46,2 proc.) i Włochy (4,5 proc. i – 14,2 proc.). Jeśli chodzi o kierunki to największy wzrost, piąty tydzień z rzędu, zanotował Agadir (+163,5), naastępne jest Korfu (+133 proc.).