Reklama

Reklama

Reklama

wtorek, 02 luty 2016 21:17

Klienci wrócili do biur podróży

Napisane przez MG
Jedna z plaż egipskich Jedna z plaż egipskich AG

Być może nadchodzi koniec kryzysu sprzedażowego. W ostatnim tygodniu, w biurach podróży odnotowano minimalny, o 1,1 proc. wzrost liczby rezerwacji w porównaniu do analogicznego okresu roku 2015 oraz o niewielki także, o 1,6 proc. klientów.

Raport podsumowujący sprzedaż wyjazdów turystycznych opracowany na podstawie danych systemu rezerwacyjnego MERLINX , który przedstawił PZOT (Polski Związek Organizatorów Turystyki) pokazuje, że imprezy samolotowe w ostatnim tygodniu, stanowiły 83,2 proc. sprzedaży, z dojazdem własnym – 10,2 proc. a autokarowe – 6,4 proc. W ostatnim tygodniu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, wzrosła liczba sprzedanych imprez autokarowych – o 31 proc., imprez z dojazdem własnym - o 14,2 proc., zaś liczba samolotówek zmalała o minus 1,5 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż oferty na imprezy od 1 listopada 2015 do 31 października 2016 roku, to pierwsza dziesiątka najchętniej wybieranych krajów nie zmienia się specjalnie, choć zwraca po raz szósty wysoka (dziewiąta) pozycja Cypru. Dycha wygląda następująco: Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Włochy, Turcja, Portugalia, Chorwacja, Egipt, Cypr i Albania. Wśród dziesiątki najpopularniejszych kierunków znajduje się pięć greckich a na podium znajdują się Burgas, Heraklion i Zakynthos. Najmniej kosztują imprezy w Warnie (2 064 zł) i Burgas (2 111 zł). Najdrożej jest na Teneryfie (3 042 zł) i na Fuertaventurze (2 964 zł).

Jeśli chodzi o dynamikę sprzedaży, to Raport PZOT pokazuje, że sprzedaż oferty lato 2016 zmalała w ostatnich czterech tygodniach o minus 15,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Sprzedaż wycieczek samolotowych zmalała o minus 18,5 proc., imprez z dojazdem własnym wzrosła o 1,4 proc., zaś autokarówek wzrosła o 9,7 proc. Od rozpoczęcia przedsprzedaży Lata 2016 liczba klientów zmalała o minus 6,6 proc. Wycieczki samolotowe stanowią 80,7 proc. wszystkich imprez.

Jeśli chodzi o porównanie pierwszej dziesiątki krajów, które najlepiej się sprzedają w porównaniu z ubiegłym sezonem, to pierwsza wygląda następująco. Na pierwszym miejscu znajduje się zaś Hiszpania (wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem +64 proc.). Dalej zaś: Grecja (+8 proc.), Włochy (+47 proc.), Bułgaria (+180 proc.), Egipt (minus 71 proc.), Turcja (minus 72 proc.), Portugalia (+ 80 proc.), Austria (+114 proc.), Kuba (+103 proc.), Cypr (+32 proc.). Zwracają uwagę znajdujące się na osiemnastej pozycji Czechy - wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem wyniósł 138 proc.

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.