Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 07 grudzień 2015 09:28

Biura podróży - Egipt i Kanary droższe niż przed rokiem

Napisane przez MG
Jedna z plaż tunezyjskich Jedna z plaż tunezyjskich AG

Droższe niż przed rokiem o tej samej porze są dwa najważniejsze kierunki sezonu zimowego, czyli Egipt i Wyspy Kanaryjskie ze średnimi wzrostami o 109 złotych oraz o 37 złotych . Z kierunków egipskich największą dodatnią różnicę względem ubiegłego sezonu nadal prezentuje Synaj – 149 złotych, a najmniejszą Marsa Alam – 45 złotych

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 1-07 lutego 2016 roku.
Zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w wysokim sezonie zimowym definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2016 roku (1.02-07.2 2016), czyli pierwszy tydzień ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego, zebranych w dniu 4 grudnia z cenami dla tego samego tygodnia zebranych w dniu 27 listopada.
W badanym okresie wystąpił kolejny dość istotny spadek średniej ceny, który wyniósł 44 złotych (poprzednio ceny spadły o 36 złotych). Również i tym razem zdecydowanie największe zniżki zanotowano na Cyprze – o 120 złotych (poprzednio o 188 złotych), a w mniejszej skali w Marsa Alam i na Dżerbie – o 31 i 28 złotych.

Z dużych kierunków najbardziej istotne wzrosty średnich cen wystąpiły na Wyspach Kanaryjskich, a szczególnie na bardzo popularnej ostatnio Teneryfie – o 249 złotych, a mniejsze na Lanzarote i Gran Canarii – o 97 i 28 złotych. Ponowne wzrosty cen na bardzo popularnych teraz Kanarach mogą świadczyć o przynajmniej chwilowym powrocie popytu przyhamowanego poprzednio niekorzystnym wrażeniem jakie na potencjalnych turystach wywarły akty terroryzmu jakich doświadczyliśmy w ostatnich tygodniach. Powrotowi popytu na wycieczki oferowane w biurach podróży sprzyja też stabilizacja cen przelotów w tanich liniach na stosunkowo wysokim poziomie oraz wzrostowa tendencja cen hotelowych pokoi na poszczególnych Wyspach Kanaryjskich. W okresie ostatniego miesiąca wzrosły one (3* i wyżej) średnio o 160 złotych za tygodniowy pobyt dla dwóch osób, a także za 2 osoby z dzieckiem, a o około 40 złotych za pobyt z dwójką dzieci.
Najmniej wzrosły ceny pokoi 2 os. oraz 2+1 na Gran Canarii (średnio o 100 złotych), nieco więcej na Fuerteventurze (o 150 złotych), a najbardziej, bo o blisko 240 złotych wyższe stały się ceny na cieszącej się dużym wzięciem Teneryfie. Swoistym wyjątkiem jest spadek cen pokoi 2+2 na tej ostatniej wyspie (o ponad 400 złotych), co może mieć związek z częstą praktyką, że część rodzinnych wyjazdów organizowana jest w oparciu o tanie linie i tanie apartamenty bez wyżywienia (własna kuchnia) oraz nierzadko w większych grupach znajomych.

Stosunkowo niewielki spadek cen wystąpił natomiast na drugim z najważniejszych dla naszych rodaków kierunków zimowego wypoczynku, czyli w Egipcie - o tylko 10 złotych. Jedynie niewielkie zniżki na kierunkach egipskich mogą wynikać z ograniczenia podaży miejsc, a także z silnego amerykańskiego dolara, który przebywa ostatnio w pobliżu bariery 4 złotych.
Pomimo bieżącego spadku średnich cen wycieczek na okres pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego (o 44 złote) ich porównanie dla wylotów w latach 2014 i 2015 zebranych w tym samym okresie grudnia pokazuje, że różnica cen bieżących wobec cen z okresu sprzed roku uległa zmianie z ujemnej (minus 8 złotych) na dodatnią (plus 45 złotych). Ta dość istotna zmiana wynika z faktu, że przed rokiem średnie ceny wykazały relatywnie duży spadek, a mianowicie o 97 złotych.

Nadal droższe są dwa najważniejsze kierunki sezonu zimowego, czyli Egipt i Wyspy Kanaryjskie ze średnimi wzrostami o 109 złotych (poprzednio o 55 złotych) oraz o 37 złotych (poprzednio o 62 złote). Z kierunków egipskich największą dodatnią różnicę względem ubiegłego sezonu nadal prezentuje Synaj – 149 złotych (poprzednio 90 złotych), a najmniejszą Marsa Alam – 45 złotych (poprzednio 26 złotych). Na Kanarach nadal największe dodatnie różnice cen były na Lanzarote - 184 złote (poprzednio 201 złotych), a ostatnio również na Teneryfie – 96 złotych (poprzednio tylko 23 złote). Po raz pierwszy od kilku tygodni dodatnią różnicę cen odnotowała Turecka Riwiera (sprzedawana przez TUI), która była droższa o 25 złotych niż w tym samym okresie przed rokiem. Nieco tańsza niż przed rokiem jest Tunezja Kontynentalna – o średnio 18 złotych, a w dużo większym stopniu staniał Cypr – o 131 złotych, ale największą ujemną różnicę wobec cen zeszłorocznych prezentuje obecnie wprowadzona niedawno do oferty przez biuro Sun & Fun tunezyjska Dżerba – 195 złotych.

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednim zestawieniu dużą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazuje oferta biura TUI – o 190 złotych lecz ostatnio w podobnej skali przystępniejsza cenowo stała się też oferta biura Sun & Fun. Skala obniżek średnich cen w polskim biurze TUI uległa dość istotnemu zmniejszeniu (od ostatniego zestawienia o około 80 złotych), co może świadczyć o tym, że skala wcześniejszych przecen wycieczek mogła być jednak zbyt duża (właśnie o tym pisaliśmy w poprzednim zestawieniu z 23 listopada).

Niewiele wyżej od średniej (średnia to 45 złotych) podniósł średnie ceny wycieczek Rainbow. Stopniowo zmniejsza się skala dodatniej różnicy cen w Itace (z 332 do 152 złotych) nieco większe są one w biurach Wezyr i Exim Tours, a największe, bo około 300 złotych, w biurze Neckermann. Warto przy tym zauważyć, że na dwóch przeciwstawnych krańcach bieżącej polityki cenowej wobec cen z ubiegłego sezonu znajdują się (na razie) spółki córki obu największych europejskich koncernów turystycznych. W tym, co ma jednak dla turystów największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera utrzymuje Sun & Fun (14 takich ofert) przed biurami Itaka, Rainbow i TUI (wszystkie te biura po 9 ofert). Wśród małych organizatorów w kwestii niedrogich propozycji wyróżnia się biuro Ecco Holiday (4 oferty), które część swojej oferty opiera o przeloty tanimi liniami.

Andrzej Betlej z TravelData.pl, podkreśla: "Przy obecnych cenach najwyższą opłacalność na okres zimowy (abstrahując od ryzyka niebezpiecznych incydentów dla turystów) wykazują kierunki egipskie (6-7 punktów), zwłaszcza Synaj dla hoteli 4* i Hurghada dla 5* oraz Tunezja dla średnich klas hoteli (5,5 pkt.). Ważną przyczyną dobrej opłacalności tych kierunków dla turystów są niezbyt wysokie ceny spowodowane obniżonym popytem, który spadł w znacznej mierze z powodu obaw przed podwyższonym ryzykiem występującym na tych kierunkach. Na Kanarach bardziej niż przeciętnie opłacalne na tych wyspach nadal są Fuerteventura (dla 5 gwiazdek) oraz Gran Canaria dla hoteli 3- gwiazdkowych."