Koniec dublowania składki na TFG
MM Sprzedaż imprez turystycznych drugiemu touroperatorowi w celu dalszej odsprzedaży nie będzie podlegała przepisom nowej ustawy. Według interpretacji PIT, składkę na TFG będzie musiał płacić tylko ten organizator, który podpisze umowę z klientem.
Czytaj więcej...
LOT nie chce być PUN PUT-em
Ustawa o imprezach turystycznych jest na tyle uciążliwa, że wielu przedsiębiorców rozważa wprowadzenie korekt w swojej działalności biznesowej, tak aby nie podlegać nowemu prawu.
Czytaj więcej...
O co chodzi w akcji "za pół ceny"
Zbliżają się dziesiąta rocznica pierwszej akcji „Poznań za pół ceny”. O tym, jak się rozwinęła, co dała miastu i jak jest kopiowana przez innych rozmawiamy z jej twórcą, Janem Mazurczakiem.
Czytaj więcej...
Smaki Europy we Wrocławiu
archiwum UM Wrocław Słoneczna pogoda, wakacje na horyzoncie i wiosna w pełni – to najlepszy czas na imprezy plenerowe. A mało która może konkurować z „Europą na widelcu” – festiwalem, który rozpocznie się wkrótce we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Sri Lanka liczy na Polaków
MM Polska jest dla Sri Lanki dość szybko rosnącym rynkiem turystyki przyjazdowej. W Warszawie po raz drugi zagościł roadshow zorganizowany przez Organizację Turystyczną Sri Lanki.
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Koniec dublowania składki na TFG
  • LOT nie chce być PUN PUT-em
  • O co chodzi w akcji "za pół ceny"
  • Smaki Europy we Wrocławiu
  • Sri Lanka liczy na Polaków

Reklama

Reklama

poniedziałek, 23 listopad 2015 09:00

Biura podróży - ceny na ferie spadają

Napisane przez MG
Jeden z hoteli marokańskich Jeden z hoteli marokańskich AG

Największe zniżki zanotowano na Cyprze i Teneryfie – o 188 i 143 złote oraz w Tunezji Kontynentalnej – o 59 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 1-7 lutego 2016 roku.

Porównano ceny zebranych w dniu 20 listopada z cenami dla tego samego tygodnia zebranych w dniu 12 listopada.
W badanym okresie wystąpił dość istotny spadek średniej ceny, który wyniósł 36 złotych (poprzednio ceny wzrosły o 79 złotych). Tym razem największe zniżki zanotowano na Cyprze i Teneryfie – o 188 i 143 złote oraz w Tunezji Kontynentalnej – o 59 złotych. Wzrosty średnich cen były natomiast bardzo niewielkie i wystąpiły jedynie na Fuerteventurze (o 11 złotych) oraz w Marsa Alam i na Lanzarote (po 4 złote). Patrząc bardziej ogólnie spadek cen wystąpił na obu najważniejszych dla naszych rodaków kierunkach zimowego wypoczynku, czyli w Egipcie – chociaż o zaledwie 4 złote, co w obecnej sytuacji może nieco dziwić, a na bardzo popularnych ostatnio Kanarach był większy, bo wyniósł 37 złotych, co też może nieco zaskakiwać. Jedynie niewielkie zniżki na kierunkach egipskich mogą wynikać z ograniczenia podaży miejsc, a także z wzrostowego trendu kursu amerykańskiego dolara, który zbliża się już powoli do bariery 4 złotych. Spadki cen na bardzo popularnych teraz Kanarach, które w okresie ostatnich 2 tygodni wyniosły nawet 85 złotych mogą, wraz ze jednoczesnym wyraźnym przystopowaniem tendencji wzrostowej cen przelotów w tanich liniach, świadczyć o przynajmniej chwilowym przyhamowaniu popytu wywołanym niekorzystnym wrażeniem jakie na potencjalnych turystach wywarły akty terroryzmu jakich doświadczyliśmy w ostatnich tygodniach.

Porównanie cen wycieczek dla wylotów z okresu pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2014 i 2015 zebranych w tym samym okresie października pokazuje, że różnica cen bieżących wobec cen z okresu sprzed roku uległa zmianie z dodatniej (+ 51 złotych) na ujemną (minus 8 złotych). Ta dość istotna zmiana wynika nie tylko z bieżącego spadku cen o 36 złotych, ale również z ich wzrostu o 23 złote przed rokiem.
Nadal droższe są dwa najważniejsze kierunki sezonu zimowego, czyli Egipt i Wyspy Kanaryjskie ze średnimi wzrostami o 55 złotych (poprzednio o 81 złotych) oraz o 62 złote (poprzednio o 35 złotych). Z kierunków egipskich największą dodatnią różnicę względem ubiegłego sezonu nadal prezentuje Synaj – 90 złotych (ale poprzednio wynosiła ona sporo więcej, bo 155 złotych), a najmniejszą Marsa Alam – 26 złotych (poprzednio niewiele więcej - 35 złotych). Na Kanarach największe dodatnie różnice cen wystąpiły na Lanzarote i Fuerteventurze - o 201 i 160 złotych, a mocny spadek cen rok do roku odnotowano na Gran Canarii – o 138 złotych. Nieco tańsza niż przed rokiem jest Tunezja Kontynentalna – o średnio 29 złote, w większym stopniu Cypr – o 161 złotych, a kolejny raz bardzo znaczną ujemną różnicę cen notowała Turecka Riwiera (sprzedawana przez TUI) – o 254 złote. Jednak największą ujemną różnicę wobec cen sprzed roku prezentuje teraz wprowadzona niedawno do oferty przez biuro Sun & Fun tunezyjska Dżerba – 280 złotych.

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednim zestawieniu zdecydowanie największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazuje oferta biura TUI – o blisko 270 złotych. Znacznie korzystniejsze ceny w polskim biurze TUI nasuwają myśl, że może to być lokalna wersja realizacji globalnej strategii koncernu, która zakłada znaczne przyspieszenie ekspansji w znacznej mierze w oparciu o niższe ceny. Warto przy tym zauważyć, że dotyczy to obu ofert, zarówno zimowej, jak i letniej. Ważne w tej sprawie jest jednak również to, że przeciętne przeceny w koncernie są planowane na 2-3 procent, ale te na rynku polskim są przynajmniej 3-krotnie większe. Może to oznaczać, choć wcale nie musi, że w kolejnych okresach różnice cen zeszło- i tegorocznych nie będą w TUI Poland już tak wysokie.
Niższe niż przed rokiem ceny, a także chęci poprawy znacznie nadwątlonych relacji z agentami deklarował też Thomas Cook, ale jak na razie wydaje się jednak, że próbuje on realizować głównie ten drugi postulat.

Znacząco tańsza jest w tym sezonie oferta biura Sun & Fun – o około 145 złotych, a nieznacznie droższa jest oferta Exim Tours – o około 20 złotych. Większe wzrosty prezentują na razie ceny biur Wezyr i Rainbow – po około 170 złotych. Szybko zmniejszają się zwyżki wobec cen ubiegłorocznych w Itace – do około 330 złotych (poprzednio 485 złotych), a największa stała się teraz dodatnia różnica cen tych samych hoteli w biurze Neckermann - około 410 złotych (w poprzednim zestawieniu około 270 złotych). W tym, co ma jednak dla turystów bieżąco największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera nadal utrzymuje Sun & Fun (14 takich ofert) przed biurem Exim Tours (12 ofert) oraz biurami TUI i Itaką (po 9 ofert). Wśród małych organizatorów w kwestii niedrogich propozycji wyróżnia się obecnie biuro Ecco Holiday (4 oferty), które część swojej oferty opiera o przeloty tanimi liniami.

Przy obecnych cenach najwyższą opłacalność na okres zimowy (abstrahując od ryzyka niebezpiecznych incydentów dla turystów) wykazują kierunki egipskie (6-7 punktów), zwłaszcza Synaj dla hoteli 4* i Hurghada dla 5* oraz Tunezja dla średnich klas hoteli (5,5 pkt.). Ważną przyczyną dobrej opłacalności tych kierunków dla turystów są niezbyt wysokie ceny spowodowane obniżonym popytem, który spadł w znacznej mierze z powodu obaw przed podwyższonym ryzykiem występującym na tych kierunkach. Na Kanarach bardziej niż przeciętnie opłacalne na tych wyspach nadal są Fuerteventura (dla 5 gwiazdek) oraz Gran Canaria dla hoteli 3- gwiazdkowych.

Polityka prywatności

W celu realizacji obowiązku informacyjnego, zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. poniżej przekazujemy „klauzulę informacyjną” z prośbą o zapoznanie się.

Polityka prywatności i przetwarzania danych osobowych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Wydawnictwo „Wasze Podróże” z siedzibą w Warszawie 00-204 przy ul. Słonimskiego 1 lok. 33. Poniżej znajdziesz wszelkie niezbędne informacje dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych w związku z realizacją usługi informacyjnej.

2. Przedstawicielem Administratora jest Adam Gąsior: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

3. Dane osobowe przetwarzane są w celu w celu świadczenia usług informacyjnych przez Wydawnictwo Wasze Podróże oraz w celach marketingowych. Podstawą prawną jest art. 6 ust. 1 lit a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - „RODO”).

4. Dane będą przetwarzane w celach marketingowych do momentu wycofania przez Ciebie zgody na takie przetwarzanie.

W zakresie usług Wydawnictwa Wasze Podróże Twoje dane będą przetwarzane przez okres, w którym usługi te będą świadczone oraz, w uzasadnionych wypadkach, po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

5. Po zakończeniu przetwarzania danych osobowych w pierwotnym celu, dane będą, w uzasadnionych wypadkach, przetwarzane po zakończeniu ich świadczenia, jednak wyłącznie jeżeli jest dozwolone lub wymagane w świetle obowiązującego prawa np. przetwarzanie w celach statystycznych, rozliczeniowych lub w celu dochodzenia roszczeń. W takim przypadku dane będą przetwarzane jedynie przez okres niezbędny do realizacji odpowiednich celów.

6. Podanie danych jest dobrowolne

7. Twoje dane osobowe nie będą przekazywane.

8. Jako administrator Twoich danych, zapewniamy Ci prawo dostępu do Twoich danych, możesz je również sprostować, żądać ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także skorzystać z uprawnienia do złożenia wobec Administratora sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych oraz prawa do przenoszenia danych do innego administratora danych. W przypadku wyrażenia dobrowolnej zgody, przysługuje Ci prawo cofnięcia zgody na przetwarzanie danych w dowolnym momencie co nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Informujemy także, że przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorującego przestrzeganie przepisów ochrony danych osobowych.

9. Na niniejszej witrynie znajdują się wtyczki społecznościowe serwisu Facebook: „Lubię to”, które są powiązane z serwisem Facebook. Pod naszym artykułami umieszczany jest kod odwołujący się do serwisu Facebook. Używając przycisku „Lubię to”, użytkownik loguje się do serwisu Facebook, w którym obowiązują zasady ochrony prywatności określone przez serwis Facebook.