Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

poniedziałek, 23 listopad 2015 09:00

Biura podróży - ceny na ferie spadają

Napisane przez MG
Jeden z hoteli marokańskich Jeden z hoteli marokańskich AG

Największe zniżki zanotowano na Cyprze i Teneryfie – o 188 i 143 złote oraz w Tunezji Kontynentalnej – o 59 złotych.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana przez Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelDATA, zajmujący się gromadzeniem danych z rynku zorganizowanej turystyki wyjazdowej obejmuje pierwszy tydzień zimowych ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego czyli 1-7 lutego 2016 roku.

Porównano ceny zebranych w dniu 20 listopada z cenami dla tego samego tygodnia zebranych w dniu 12 listopada.
W badanym okresie wystąpił dość istotny spadek średniej ceny, który wyniósł 36 złotych (poprzednio ceny wzrosły o 79 złotych). Tym razem największe zniżki zanotowano na Cyprze i Teneryfie – o 188 i 143 złote oraz w Tunezji Kontynentalnej – o 59 złotych. Wzrosty średnich cen były natomiast bardzo niewielkie i wystąpiły jedynie na Fuerteventurze (o 11 złotych) oraz w Marsa Alam i na Lanzarote (po 4 złote). Patrząc bardziej ogólnie spadek cen wystąpił na obu najważniejszych dla naszych rodaków kierunkach zimowego wypoczynku, czyli w Egipcie – chociaż o zaledwie 4 złote, co w obecnej sytuacji może nieco dziwić, a na bardzo popularnych ostatnio Kanarach był większy, bo wyniósł 37 złotych, co też może nieco zaskakiwać. Jedynie niewielkie zniżki na kierunkach egipskich mogą wynikać z ograniczenia podaży miejsc, a także z wzrostowego trendu kursu amerykańskiego dolara, który zbliża się już powoli do bariery 4 złotych. Spadki cen na bardzo popularnych teraz Kanarach, które w okresie ostatnich 2 tygodni wyniosły nawet 85 złotych mogą, wraz ze jednoczesnym wyraźnym przystopowaniem tendencji wzrostowej cen przelotów w tanich liniach, świadczyć o przynajmniej chwilowym przyhamowaniu popytu wywołanym niekorzystnym wrażeniem jakie na potencjalnych turystach wywarły akty terroryzmu jakich doświadczyliśmy w ostatnich tygodniach.

Porównanie cen wycieczek dla wylotów z okresu pierwszego tygodnia ferii zimowych dla województwa mazowieckiego w latach 2014 i 2015 zebranych w tym samym okresie października pokazuje, że różnica cen bieżących wobec cen z okresu sprzed roku uległa zmianie z dodatniej (+ 51 złotych) na ujemną (minus 8 złotych). Ta dość istotna zmiana wynika nie tylko z bieżącego spadku cen o 36 złotych, ale również z ich wzrostu o 23 złote przed rokiem.
Nadal droższe są dwa najważniejsze kierunki sezonu zimowego, czyli Egipt i Wyspy Kanaryjskie ze średnimi wzrostami o 55 złotych (poprzednio o 81 złotych) oraz o 62 złote (poprzednio o 35 złotych). Z kierunków egipskich największą dodatnią różnicę względem ubiegłego sezonu nadal prezentuje Synaj – 90 złotych (ale poprzednio wynosiła ona sporo więcej, bo 155 złotych), a najmniejszą Marsa Alam – 26 złotych (poprzednio niewiele więcej - 35 złotych). Na Kanarach największe dodatnie różnice cen wystąpiły na Lanzarote i Fuerteventurze - o 201 i 160 złotych, a mocny spadek cen rok do roku odnotowano na Gran Canarii – o 138 złotych. Nieco tańsza niż przed rokiem jest Tunezja Kontynentalna – o średnio 29 złote, w większym stopniu Cypr – o 161 złotych, a kolejny raz bardzo znaczną ujemną różnicę cen notowała Turecka Riwiera (sprzedawana przez TUI) – o 254 złote. Jednak największą ujemną różnicę wobec cen sprzed roku prezentuje teraz wprowadzona niedawno do oferty przez biuro Sun & Fun tunezyjska Dżerba – 280 złotych.

Podobnie jak miało to miejsce w poprzednim zestawieniu zdecydowanie największą zniżkę średnich cen w porównaniu z ubiegłym sezonem wykazuje oferta biura TUI – o blisko 270 złotych. Znacznie korzystniejsze ceny w polskim biurze TUI nasuwają myśl, że może to być lokalna wersja realizacji globalnej strategii koncernu, która zakłada znaczne przyspieszenie ekspansji w znacznej mierze w oparciu o niższe ceny. Warto przy tym zauważyć, że dotyczy to obu ofert, zarówno zimowej, jak i letniej. Ważne w tej sprawie jest jednak również to, że przeciętne przeceny w koncernie są planowane na 2-3 procent, ale te na rynku polskim są przynajmniej 3-krotnie większe. Może to oznaczać, choć wcale nie musi, że w kolejnych okresach różnice cen zeszło- i tegorocznych nie będą w TUI Poland już tak wysokie.
Niższe niż przed rokiem ceny, a także chęci poprawy znacznie nadwątlonych relacji z agentami deklarował też Thomas Cook, ale jak na razie wydaje się jednak, że próbuje on realizować głównie ten drugi postulat.

Znacząco tańsza jest w tym sezonie oferta biura Sun & Fun – o około 145 złotych, a nieznacznie droższa jest oferta Exim Tours – o około 20 złotych. Większe wzrosty prezentują na razie ceny biur Wezyr i Rainbow – po około 170 złotych. Szybko zmniejszają się zwyżki wobec cen ubiegłorocznych w Itace – do około 330 złotych (poprzednio 485 złotych), a największa stała się teraz dodatnia różnica cen tych samych hoteli w biurze Neckermann - około 410 złotych (w poprzednim zestawieniu około 270 złotych). W tym, co ma jednak dla turystów bieżąco największe znaczenie, a zatem w bezwzględnym poziomie bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 12 zimowych destynacjach oraz w trzech kategoriach hoteli, to pozycję lidera nadal utrzymuje Sun & Fun (14 takich ofert) przed biurem Exim Tours (12 ofert) oraz biurami TUI i Itaką (po 9 ofert). Wśród małych organizatorów w kwestii niedrogich propozycji wyróżnia się obecnie biuro Ecco Holiday (4 oferty), które część swojej oferty opiera o przeloty tanimi liniami.

Przy obecnych cenach najwyższą opłacalność na okres zimowy (abstrahując od ryzyka niebezpiecznych incydentów dla turystów) wykazują kierunki egipskie (6-7 punktów), zwłaszcza Synaj dla hoteli 4* i Hurghada dla 5* oraz Tunezja dla średnich klas hoteli (5,5 pkt.). Ważną przyczyną dobrej opłacalności tych kierunków dla turystów są niezbyt wysokie ceny spowodowane obniżonym popytem, który spadł w znacznej mierze z powodu obaw przed podwyższonym ryzykiem występującym na tych kierunkach. Na Kanarach bardziej niż przeciętnie opłacalne na tych wyspach nadal są Fuerteventura (dla 5 gwiazdek) oraz Gran Canaria dla hoteli 3- gwiazdkowych.