Co ma piernik do turystyki?
Jednym z gości III Forum Promocji Turystycznej będzie Andrzej Olszewski, twórca Żywego Muzeum Piernika. Opowie o tym, jak stworzyć produkt, który sam w sobie stanowi promocję dla miasta.
Czytaj więcej...
Promocja turystyki - co poszło źle
Trudno dziś uwierzyć w to, że na początku wieku na naszych rozwiązaniach w zarządzaniu promocją turystyczną wzorowały się inne kraje. Co poszło nie tak - dowiemy się na III Forum Promocji Turystycznej
Czytaj więcej...
Wiceprezydent Wrocławia na Forum
Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia będzie gościem III Forum Promocji Turystycznej, które odbędzie 19 kwietnia we Wrocławiu.
Czytaj więcej...
Warszawa czarterem z Radomia
Prezes PPL powiedział, że Lotnisko w Radomiu rekomendowane jako komplementarne dla Lotniska Chopina – podała PAP.
Czytaj więcej...
Naprawa zarządzania promocją
archiwum prywatne Ile wiemy o tym, na czym polega system zarządzania promocją turystyczną? Jakich reform oczekuje środowisko? I jak wyglądają propozycje zmian, opracowane przez Wojciecha Fedyka?
Czytaj więcej...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Co ma piernik do turystyki?
  • Promocja turystyki - co poszło źle
  • Wiceprezydent Wrocławia na Forum
  • Warszawa czarterem z Radomia
  • Naprawa zarządzania promocją

Reklama

Reklama

środa, 11 listopad 2015 11:44

Travelplanet.pl - udane pierwsze trzy kwartały

Napisane przez MG

W pierwszych trzech kwartałach 2015 roku spółka Travelplanet.pl uzyskała 24,3 mln złotych przychodów ze sprzedaży, co oznacza 12,4 proc. wzrost w stosunku do roku ubiegłego.

Jerzy Krawczyk, prezes zarządu Travelplanet.pl, powiedział: "Podsumowując sezon letni 2015, można powiedzieć, iż mimo wielu niekorzystnych czynników geopolitycznych, takich jak ataki terrorystyczne w Tunezji czy upadłość Alfa Star sezon był dla nas całkiem udany. Sprzedaliśmy wycieczek zagranicznych za ponad 95 mln złotych co oznacza 12 proc. wzrost w stosunku do trzeciego kwartału 2014 roku. Nasi klienci częściej niż w ubiegłym roku decydowali się na zakup ubezpieczeń turystycznych za naszym pośrednictwem co przyczyniło się do 18 proc. wzrostu sprzedaży tych produktów. Zwiększenie udziału ubezpieczeń w sprzedaży ogółem pozwala nam na większe wzrosty na poziomie przychodów.

Przychody w 2015 roku wyniosły 24,3 mln złotych i były o 12,4 proc. wyższe od przychodów z analogicznego okresu roku 2014. Sprzedaż produktów turystycznych w tym samym okresie wyniosła 219,4 mln złotych i była większa o 8,7 proc. od wyniku uzyskanego w tym samym okresie w 2014 roku.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego jak rozwija się nasza sprzedaż przez Internet, która rośnie znacznie szybciej niż sprzedaż naziemna. Obecnie już ponad 80 proc. transakcji realizowane jest poprzez nasz portal i call-center. Tak jak zapowiadaliśmy przed sezonem, uruchomiliśmy dla naszych klientów możliwość zrealizowania całej transakcji w sposób w pełni automatyczny. Obecnie już prawie 10 proc. transakcji realizowana jest w ten sposób. Jesteśmy przekonani, że ten trend będzie miał duży wpływ na zwiększenie rentowności w kolejnych kwartałach. Oczywiście nie zapominamy o klientach przyzwyczajonych do kupowania w tradycyjnych punktach sprzedaży i dynamicznie rozwijamy naszą sieć franczyzową. W tym roku niemal podwoiliśmy ilość Salonów Podróży prowadzonych w tym modelu. Spodziewamy się, że w przyszłym roku ten kanał sprzedaży będzie generował około 10 proc. naszej sprzedaży.

W trzecim kwartale zysk na poziomie EBITDA wyniósł 2,1 mln złotych i był niższy o 918 tysięcy od analogicznego okresu roku ubiegłego.
Niższy wynik finansowy jaki uzyskaliśmy w trzecim kwartale, w stosunku do zeszłorocznych rezultatów, wynika z inwestycji jakie poczyniliśmy w zwiększenie rozpoznawalności naszej marki. Przez cały sezon mieliśmy dużą kampanię telewizyjną, która znacząco podniosła świadomość marki Travelplanet.pl na rynku. Jesteśmy przekonani, że będzie to miało wpływa na zwiększenie dynamiki wzrostu naszych przychodów w kolejnych kwartałach."