Reklama

Reklama

Reklama

poniedziałek, 13 styczeń 2014 10:22

Stabilizacja cen wyjazdów na ferie

Napisane przez AG
Stabilizacja cen wyjazdów na ferie AG

Średnia obniżka cen wobec ostatniego tygodnia wyniosła zaledwie 3 złote.

Analiza cen imprez turystycznych opracowana jak zwykle przez TravelDATA, spółkę zajmująca się gromadzeniem i analizowaniem danych z rynku zagranicznej turystyki wyjazdowej odnosi się do drugiej połowy lutego, czyli okresu ferii zimowych dla dzieci i młodzieży dla województw mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego.
Analiza wskazuje, że średnie ceny wyjazdów wysokiego sezonu zimowego wykazały tylko minimalne spadki. Średnia obniżka cen wobec ostatniego tygodnia wyniosła zaledwie 3 złote. Największe wzrosty średnich cen wystąpiły na Egipskim Wybrzeżu – o 54 złote, a największe zniżki odnotowano na Synaju oraz Wyspach Kanaryjskich – odpowiednio o 40 oraz 42 złote. Ceny wyjazdów na ferie nieznacznie spadają, ale za to średnia cena najatrakcyjniejszych last minute (20.01 – 02.02. 2014) wzrosła, aż o około 90 złotych w porównaniu z okresem ubiegłego tygodnia. Nieznaczny ich spadek wystąpił w Tunezji – o 15 złotych, a na wszystkich pozostałych kierunkach ceny „lastów" rosły w tym najwięcej na Synaju (o 200 złotych) oraz na Wyspach Kanaryjskich i w Maroku – odpowiednio o 125 i 75 złotych.
Natomiast w superlastminutes na najbliższy tydzień nadal bardzo tanio dostępna była Taba (średnio około 1400 złotych). Duże zniżki cen odnotowały także Hiszpańskie Wybrzeże, Cypr, Madera, Teneryfa i Fuerteventura. Swoje ceny utrzymały natomiast Tunezja i Lanzarote gdzie podaż i popyt były najbardziej zrównoważone. W ubiegłym tygodniu „lasty" najmniej przeceniało biuro TUI, a najwięcej Neckermann i Itaka.
Jacek Dąbrowski współzałożyciel firmy TravelDATA oraz portalu www.wczasopedia.pl zaznacza: „Struktura średnich cen hoteli na poszczególnych kierunkach zimowych wyjazdów odbiega dość znacząco od tej, którą znamy z sezonu letniego, ale nadal nie ulega większym zmianom w porównaniu z ostatnimi tygodniami. We wszystkich kategoriach hoteli najniższe ceny niezmiennie oferuje Tunezja, a średnie ceny na obu kierunkach egipskich są o 250 - 400 złotych wyższe. Wyjazdy do Maroka, a szczególnie na Wyspy Kanaryjskie są już znacznie droższe. Wysokie ceny na tym ostatnim kierunku ponownie zaczęły spadać, co ma zapewne związek z powolnym powrotem Egiptu do łask klientów.
Ceny zimowych imprez na Synaju są obecnie na poziomach około 80 złotych niższych niż przed rokiem. Za to ceny Maroka znalazły się już o ponad 150 złotych poniżej ubiegłorocznych, ponieważ wówczas wykazywały one wyraźną tendencję zwyżkową. Średnie ceny wyjazdów do Tunezji są o około 30 złotych droższe, natomiast na Egipskie Wybrzeże przewyższają ceny zeszłoroczne o około 150 złotych. Znacznie zmalały natomiast różnice średnich cen wyjazdów na Wyspy Kanaryjskie, których zakup wymaga obecnie kwot wyższych już tylko o niecałe 100 złotych wobec okresu sprzed roku. Jest prawdopodobne, że w warunkach względnie spokojnej sytuacji politycznej w Egipcie będziemy mogli zobaczyć dalsze stopniowe przybliżanie się cen wycieczek na kierunkach kanaryjskich do poziomów ubiegłorocznych.
Andrzej Betlej współzałożyciel TravelDATA komentuje: „Występująca przez większość sezonu letniego dodatnia różnica cen wycieczek w porównaniu z okresem ubiegłorocznym utrzymuje się jeszcze na niektórych kierunkach zimowych, ale stopniowo zanika wskazuje: maleje zatem jej pozytywny wpływ na kondycję finansową biur podróży. Powolne zbliżanie się cen high season do poziomów ubiegłorocznych może też wskazywać na początek końca niedoborów imprez turystycznych."

Newsletter

Zapisz się na newsletter!

Wypełnij formularz - bądź na bieżąco

Codziennie aktualne informacje i fachowe wiadomości z branży turystycznejWypełnij formularz *Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, podanych w niniejszym formularzu, w celu wysyłania mi newslettera. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości marketingowych. Zostałem poinformowany / zostałam poinformowana, że tak wyrażoną zgodę mogę wycofać w dowolnym momencie, a jej wycofanie jest równie łatwe, jak jej wyrażenie.